reklama
 
 

Ve vesmíru nově obíhá planetka Pavla Toufara, památka na propagátora kosmonautiky

17. 4. 2019 10:44
Významný propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar, má od nynějška svou planetku: (59470) Paveltoufar. Toufarova planetka obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření se jedná o objekt o velikosti asi 2,5 km. Pavel Toufar zemřel po těžké nemoci loni 26. září ve věku 70 let.

Po smrti Pavla Toufara se podle předsedy českého Kosmo Klubu Michala Václavíka začali jeho přátelé a kolegové zabývat tím, jak se s ním citlivě, ale důstojně rozloučit a zároveň uchovat památku na jedinečného a mezinárodně uznávaného propagátora kosmonautiky.

"Nejsnazší odpověď byla vlastně ta nejsprávnější - pošleme jej mezi hvězdy," říká Michal Václavík. Kosmo Klub proto oslovil Astronomický ústav Akademie věd České republiky a odpověď objevitele planetek Petra Pravce byla rychlá: na počest Pavla Toufara byla pojmenována planetka s předběžným označením (59470) 1999 HM, objevená 17. dubna 1999 právě astronomem Pravcem na hvězdárně v Ondřejově. Pojmenování nabylo platnosti 6. dubna 2019.

Planetka (59470) Paveltoufar obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření jde o objekt o velikosti cca 2,5 km.

Slavnostní předání planetky (59470) Paveltoufar rodině proběhne ve středu od 17:30 v Planetáriu hlavního města Prahy na pravidelné akci nazvané Kosmoschůzka. 

Pavel Toufar, autor desítek knih a tisíců článků, se dlouhodobě věnoval výzkumu dlouhodobého pobytu člověka v kosmu. "A nejenom že by se zpovzdálí díval. Setkával se, znal a získával mnoho přátel mezi inženýry a vědci jak na straně americké, tak i ruské kosmonautiky. Na konci 80. let minulého století se například účastnil významného experimentu Štola 88 k Marsu. V letech 2010 a 2011 aktivně podporoval a propagoval mezinárodní experiment Mars500," připomíná předseda Kosmo Klubu Michal Václavík.

Video: Přistání rakety na moři je přelom v kosmonautice. Plošina měla velikost fotbalového hřiště, říká expert Pavel Toufar

S úspěchy Elona Muska se objevili chytrolíni, kteří říkají, že SpaceX je garážová firma, která na to doplatí, zatím se tak nestalo, říká Pavel Toufar. | Video: Martin Veselovský |  18:33

autor: Jan Gazdík | 17. 4. 2019 10:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama