Dozvuky sněmu ANO: Slovní přestřelka s ČSSD pokračuje

ČTK ČTK
3. 3. 2015 14:34
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doporučil ministryni pro místní rozvoj (MMR) Karle Šlechtové (ANO) trávit méně času na sociálních sítích.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Mezi politiky dvou nejsilnějších vládních stran pokračovaly slovní přestřelky.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doporučil ministryni pro místní rozvoj (MMR) Karle Šlechtové (ANO) trávit méně času na sociálních sítích a věnovat se raději čerpání peněz z EU poté, co na svém Facebooku kritizovala jeho stranu a koaliční spolupráci.

Podle ministra a šéfa legislativní rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) lídr ANO Andrej Babiš "prozřel" a uznal důležitost jeho postu, když se o něm zmínil v souvislosti s počtem ministerských křesel pro jednotlivé koaliční partnery.

Méně času na sítích

"Paní ministryně by měla méně času trávit na sociálních sítích a více se věnovat čerpání evropských fondů, protože tam ČR má velké zpoždění. Už máme druhou ministryni na MMR (obě za ANO) a teď je potřeba, aby paní ministryně nasadila veškeré úsilí, aby ty hrůzné předpovědi, se kterými přišla na začátku roku - pokud jde o nedočerpání evropských prostředků - se v žádném případě nenaplnily," reagoval Sobotka na kritiku Šlechtové.

Ta na svém facebookovém profilu předtím napsala, že viníci nedočerpání peněz za roky 2007 až 2013 "jsou nyní neviditelní; právě vlády ČSSD zavinily mnohé".

Zmínila i "uzavírání nevypověditelných smluv" z dob, kdy její resort vedli sociální demokraté. Zalitovala, že jednání vlády nejsou veřejná. Lidé by prý viděli, jak koalice ve skutečnosti funguje.

Problémy v koaliční spolupráci

Koaliční spolupráci o víkendu kritizoval i šéf ANO Andrej Babiš, podle něj není bez podrazů. "Předseda Babiš byl ještě mírný," podotkla na Facebooku Šlechtová.

Podle ní reakce ČSSD je jen "politický předboj" před jejím sjezdem. Na něm se bude volit vedení strany.

Sobotka sice už dřív uvedl, že koaličních sporů mají lidé dost z dob minulých kabinetů a hádky vládní spolupráci neprospívají. Dnes svá doporučení vzkázal Šlechtové přes média.

Babiš o víkendu uvedl, že jeho hnutí nastoupilo do vlády jako nováček a dnes už by postupovalo ve vyjednáváních tvrději. Řekl, že je naivní, aby ČSSD při svém volebním výsledku měla osm ministerských křesel a k tomu i post šéfa vládní legislativní rady.

"Potěšilo mě, že místo ve vládě, které panu Babišovi nejvíc chybí, je předseda legislativní rady. Tato pozice bývá podceňována, ministr vlastně nemá resort. Uznání důležitosti považuji za jisté prozření," uvedl Dienstbier.

Pokud si podle něj ministři stěžují na to, že jim rada zdržuje jejich zákony, měli by se zamyslet nad tím, zda normy kvalitně připravují.

 

Právě se děje

Další zprávy