Metrostav se brání u soudu. Autor loga chce 1,5 milionu

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 6. 2015 19:33
Výtvarník Karel Míšek žaluje stavební firmu za porušení autorských práv. Metrostav bez jeho vědomí pozměnil logo, které jí umělec vytvořil v 80. letech. Sporné nové logo firma raději stáhla.
Carakteristické logo v osmdesátých letech vytvořil Karel Míšek.
Carakteristické logo v osmdesátých letech vytvořil Karel Míšek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stavaři z firmy Metrostav musí řešit kromě problémových staveb, jako je tunel Blanka, i mnohem neobvyklejší potíž: soudí se s výtvarníkem Karlem Míškem o podobu firemního loga.

Míšek vtiskl logu jeho nezaměnitelnou podobu s charakteristickým nápisem společnosti a s graficky upraveným písmenem "o" už v 80. letech minulého století. Jenže teď chce po Metrostavu odškodné za to, že firma po roce 2000 svoje logo "modernizovala". A tím jeho dílo zničila.

Firma pod svůj název přidala mozaiku ve tvaru různých formátů papíru. Ovšem bez vědomí autora Míška, který teď Metrostav žaluje. Chce, aby společnost sporná loga stáhla, a navrch žádá za zneužití svého díla kompenzaci 1,5 milionu korun.

Suma, kterou za porušení svých autorských práv požaduje, podle něj není v žádném případě přemrštěná. Argumentuje celkovou hodnotou značky Metrostavu. Když firma před patnácti lety měnila vlastníka, ocenili znalci hodnotu na 200 milionů korun.

"Nyní je aspoň trojnásobná," podotýká Míšek, který je autorem mnoha dalších log - například České filharmonie či Besipu.

Směli jsme podle smlouvy

Metrostav je ale přesvědčen, že logo pozměnit směl. Umožňovala to prý licenční smlouva, kterou s výtvarníkem před mnoha lety uzavřel. A úprava třicet let starého loga byla i logická.

"S každým logem se v čase pracuje, aby byl vizuální styl firmy moderní a odpovídal době," uvedl advokát Metrostavu František Vyskočil. Úpravu navíc podle něj provedl renomovaný designér Tomáš Machek.

"Ve smlouvě je jasně napsáno, že jakékoliv korekce mají být konzultovány s autorem," oponuje Míšek.

Všichni myslí, že jsem to zkazil já

Míšek tvrdí, že jej úpravy na původním logu Metrostavu dehonestují. "Všichni si myslí, že je to moje dílo. Přitom tam jen okopírovali z tiskařských norem tabulku formátů papíru," poukazuje Míšek a ukazuje publikaci o technických normách ISO v tiskařství. Grafický prvek, který doplnil původní Míškovo logo, je prakticky totožný.

"Tohle přece nemůže nikdo brát za autorské dílo," kroutí hlavou Míšek, který je současně předsedou ochranného svazu výtvarných umělců Gestor. Formáty papírů navíc podle něj nemají se stavebnictvím nic společného.

Zhoršení vážnosti u jeho kolegů z branže potvrzuje i Míškův advokát Antonín Janák. "Já byl na vodě s několika architekty a ti kroutili hlavou, co to, proboha, vytvořil," popisuje několik let starou historku.

Je tu znalec?

Míšek podal žalobu už před osmi lety, soudy ovšem dosud definitivně nerozhodly. Před šesti lety Míškovu žalobu Městský soud v Praze sice zamítl, ale případ mu vrátil Vrchní soud v Praze. A nařídil, aby nechal posoudit znalcem, nakolik byla porušena Míškova autorská práva a jak jej to poškodilo.

Bývalý ředitel Metrostavu Pavel Pilát před pozměněným logem firmy, proti kterému protestuje jeho autor Karel Míšek.
Bývalý ředitel Metrostavu Pavel Pilát před pozměněným logem firmy, proti kterému protestuje jeho autor Karel Míšek. | Foto: Jiří Koťátko

Jenže najít znalce, který by byl ochoten takhle specializovaný spor posoudit, bylo obtížné. Dvě nejrenomovanější organizace – Akademie výtvarných umění i Uměleckoprůmyslová škola - odmítly posudek provést. A soud pak odmítl oslovit znalce z renomovaných středoevropských výtvarných univerzit, jak navrhoval advokát Janák.

"Znalců, kteří se v této věci orientují a jsou specializovaní, napočítáte na prstech jedné ruky," připustil advokát Metrostavu Vyskočil, který se sám na autorské spory specializuje. Jen hledání znalce tak trvalo skoro tři roky. Soud nakonec jmenoval Ivo Bindera z olomouckého Muzea umění.

Binder sice před soudem potvrdil, že úprava Míškovo dílo dehonestovala, ale současně nebyl schopen posoudit, nakolik jej poškodila v očích odborné veřejnosti. Soudkyně Jaroslava Lobotková tak verdikt opět odročila a oznámila, že se musí rozhodnout, zda bude požadovat vypracování dalšího posudku.

Firma Metrostav případ odmítla komentovat. Sporná loga nicméně stáhla a vrátila se k původní Míškově podobě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy