Metro musí omezit provoz. Praha dá miliardy na dálnici

Pavel Baroch
27. 11. 2008 16:40
Pražská MHD má peníze jen na havarijní opravy
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražské metro musí na lince C mezi Ládvím a Letňany od 4. ledna omezit provoz, takže do posledních tří stanic pojede jen každá druhá souprava.

Z pražského rozpočtu, který zastupitelé schválili ve čtvrtek, totiž nedostanou požadovaný balík peněz.

Nedostatek financí se podle generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka projeví i na tom, že firma bude moci pouze opravovat havarijní tratě. Na nic jiného, třeba na stavbu nových tramvajových linek, peníze nebudou.

Podle zastupitelky Petry Kolínské ze Strany zelených doplácí pražská hromadná doprava na výstavbu nových autostrád v hlavním městě. Tunelový komplex Blanka, který vede od Malovanky přes Letnou až do Tróje, vyjde na desítky miliard korun.

"Jen do výstavby tunelu Blanka, dálnice uprostřed města, má jít v příštím roce osm miliard. Na rozvoj městské veřejné dopravy jdou necelé dvě miliardy. To je zcela v rozporu s programovým prohlášením rady města, které se zavázalo preferovat veřejnou dopravu," tvrdí Kolínská.

Nejsou peníze na tramvaje

Zastupitelé ČSSD navrhovali přesunout 1,5 miliardy korun ze stavby tunelu Blanka do investičního rozpočtu dopravního podniku, ale neuspěli. ODS má v Praze nadpoloviční většinu hlasů, takže si rozpočet schválila podle vlastních not, i když s ním nesouhlasili ani zelení.

Primátor Pavel Bém uvedl, že do dopravního podniku putuje 23 procent z celkových provozních nákladů města, což je víc než v jiných obdobných metropolích v Evropě.

"Více než osm miliard korun na městský okruh není město schopno proinvestovat, vždyť již z letošního rozpočtu se převádí 2,7 miliardy," argumentoval zastupitel Karel Březina z opoziční ČSSD. Dodal, že příští rok tak bude málo peněz na modernizace vozů metra, nákup nových tramvají a autobusů i na rekonstrukce tramvajových kolejí.

"Chtěli jsme navyšovat výkony, tento rozpočet nám to ale neumožní," řekl generální ředitel Pražského dopravního podniku Martin Dvořák.

Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a ředitel dopravního podniku Martin Dvořák stříhají pásku ve stanici Letňany.
Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a ředitel dopravního podniku Martin Dvořák stříhají pásku ve stanici Letňany. | Foto: Ondřej Besperát

Zastavil se rozvoj pražské MHD?

Zastupitelka Petra Kolínská poznamenala, že v současnosti se rozvoj sítě pražské hromadné dopravy úplně zastvil.

"V tuto chvíli se nestaví ani metro, ani žádná nová tramvajová trasa. Také nedostatek peněz na provoz má první výsledky. Od ledna budou prodlouženy intervaly metra C mezi Ládvím a Letňany," připomněla Kolínská.

Omezení se nelíbí radnici v Letňanech, podle níž hrozí, že budou vozy přecpané anebo že lidé přestanou stanici využívat a budou jezdit autobusy. Nové stanice metra do Letňan přitom letos v květnu slavnostně otevíral primátor Bém, trase o délce 4,5 kilometru vyšla na patnáct miliard.

"Tím, že jsme dostali stejně peněz jako loni, nemáme pokrytý provoz od ledna do začátku května. Takže musíme někde ušetřit," řekl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze a okolí organizuje hromadnou dopravu. Na metro do Letňan padla volba také proto, že tento úsek není tak vytížený.

Primátor Pavel Bém odmítl., že by se rozvoj pražské MHD zastavil. Připomněl, že se připravuje prodloužení metra A z Dejvic až do Ruzyně, na což pamatuje i rozpočet na příští rok.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy