Metrem D pouze na konečnou. Praha zvažuje, že osmikilometrovou trasu vybuduje i bez stanic

Domácí Domácí
21. 11. 2016 12:30
Na osmikilometrové lince metra D ze začátku nebudou žádné stanice. Jen nástupní na Pankráci a konečná v Písnici. Městu se totiž nedaří vykoupit pozemky, na kterých by se zastávky měly postavit.
Trasa metra D - Nemocnice Krč.
Trasa metra D - Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Plánovaná linka metra D bude mít ze začátku jen nástupní a konečnou stanici. Důvodem absence zastávek na osmikilometrové trase je fakt, že se Praze nedaří vykoupit pozemky, na kterých by je postavila. Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) to však nebude bránit tomu, aby se nová linka, která povede z Pankráce do Písnice, otevřela.

"Zadal jsem na dozorčí radě dopravního podniku za úkol připravit variantu metra D, která bude mít pouze stanice na Pankráci a v Depu Písnice," potvrdil pro server Seznam.cz Dolínek. Vykupování pozemků bude Praha řešit průběžně.

Podle Krnáčové je hlavním cílem otevřít novou linku metra co nejdříve. "Chceme zprovoznit metro co nejrychleji. Prioritou je spojit periferii a centrum města," vysvětlila podle webu Krnáčová neobvyklý záměr.

Zastávky na trase D by měly vyrůst u Thomayerovy nemocnice, krčského nádraží, v Libuši, v Nových Dvorech a na Olbrachtově. Hlavními soupeři města jsou dvě skupiny vlastníků pozemků, na nichž mají stát především plánované stanice Nádraží Krč a Nemocnice Krč. Majitelé pozemků by zde také rádi stavěli – ale kvůli připravovanému metru nemohou.

Krnáčová i Dolínek plánují, že se metro začne razit ještě do voleb v roce 2018. Otevření metra D bude mít ale několik let zpoždění. Jeho zprovoznění se nedá očekávat před rokem 2026. Kvůli zpoždění je také jisté, že na ně Praha nedostane očekávanou pětimiliardovou dotaci z fondů EU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy