Metrem D pouze na konečnou. Praha zvažuje, že osmikilometrovou trasu vybuduje i bez stanic

Domácí Domácí
21. 11. 2016 12:30
Na osmikilometrové lince metra D ze začátku nebudou žádné stanice. Jen nástupní na Pankráci a konečná v Písnici. Městu se totiž nedaří vykoupit pozemky, na kterých by se zastávky měly postavit.
Trasa metra D - Nemocnice Krč.
Trasa metra D - Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Plánovaná linka metra D bude mít ze začátku jen nástupní a konečnou stanici. Důvodem absence zastávek na osmikilometrové trase je fakt, že se Praze nedaří vykoupit pozemky, na kterých by je postavila. Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) to však nebude bránit tomu, aby se nová linka, která povede z Pankráce do Písnice, otevřela.

"Zadal jsem na dozorčí radě dopravního podniku za úkol připravit variantu metra D, která bude mít pouze stanice na Pankráci a v Depu Písnice," potvrdil pro server Seznam.cz Dolínek. Vykupování pozemků bude Praha řešit průběžně.

Podle Krnáčové je hlavním cílem otevřít novou linku metra co nejdříve. "Chceme zprovoznit metro co nejrychleji. Prioritou je spojit periferii a centrum města," vysvětlila podle webu Krnáčová neobvyklý záměr.

Zastávky na trase D by měly vyrůst u Thomayerovy nemocnice, krčského nádraží, v Libuši, v Nových Dvorech a na Olbrachtově. Hlavními soupeři města jsou dvě skupiny vlastníků pozemků, na nichž mají stát především plánované stanice Nádraží Krč a Nemocnice Krč. Majitelé pozemků by zde také rádi stavěli – ale kvůli připravovanému metru nemohou.

Krnáčová i Dolínek plánují, že se metro začne razit ještě do voleb v roce 2018. Otevření metra D bude mít ale několik let zpoždění. Jeho zprovoznění se nedá očekávat před rokem 2026. Kvůli zpoždění je také jisté, že na ně Praha nedostane očekávanou pětimiliardovou dotaci z fondů EU.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy