Meteoroložka online: Nejlépe bývá na sklonku července

Domácí Domácí
24. 5. 2011 12:20
Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress odpovídala čtenářům od 11:30
Meteoroložka Dagmar Honsová.
Meteoroložka Dagmar Honsová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předpovědi počasí slibují pro následující měsíc letní teploty s občasnou bouřkou nebo dokonce krupobitím.

Hrozí lokální záplavy? Může během příštích týdnů přijít blesková průtrž, která způsobila v minulosti neštěstí? A jak bude o letních prázdninách?

I na to jste se mohli ptát meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress. Odpovídat začala v 11:30 místo avizovaných 11:00. Prodlení způsobily technické problémy, za které se Vám omlouváme.

Dagmar Honsová ve svých odpovědích mimo jiné uvedla, že úterý může být prvním tropickým dnem letošního roku v ČR, nastínila vznik i přesnost předpovědí počasí a na řadu přišla i islandská sopka Grímsvötn.

Podle meteoroložky není během následujících hodin pravděpodobné, že by popel z vybuchlého vulkánu doputoval až na naše území, vše se ale může změnit s dalšími výbuchy i povětrnostními podmínkami. 

Odpovězeno: 24. 05. | 11:31Autor: Kučerová

Otázka: Dobrý den, mohu se zeptat na počasí na Jindřichohradecku příští týden středa-čtvrtek?
Děkuji

Dagmar Honsová, Meteopress: Přeji příjemný jasný a teplý den, zdravím vás a těším se na dnešní online rozhovor. Na většině území se teplota vzduchu pohybuje už přes 20 °C a vypadá to, že dnes naměříme nejvyšší teploty od začátku letošního roku. Mimochodem vloni byl 24. květen také nejteplejší květnový den – teploty to ale byly daleko nižší než dnes - v Praze bylo 23 °C.
Pojďme hned k první otázce počátel června bude zřejmě ve znamení letních teplot, odpoledne se ale mohou vytvářet přeháňky a bouřky.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:33Autor: Šárka

Otázka: Dobrý den, jaký je výhled na první dva týdny v červenci pro oblast tzv. České Kanady? Nebude klasicky zima a déšť? Díky a zdravím.

Dagmar Honsová, Meteopress: Dnešní výstupy numerických modelů sahají přesně do 8. června - a i tady se už úspěšnost předpovědi rychle snižuje. To jaké bude přesné léta se ještě předpovědět nedá. Když jsem ale u prvního červencového týdne - statistiky se hodně přiklání spíše k deštivějšímu a chladnějšímu rázu počasí, což ještě může souviset s Medardem a jeho pranostikou.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:36Autor: Martin Finke

Otázka: Pro červen, potažmo začátek léta, je u nás charakteristická "medardovská pranostika", někdy se (nesprávně) hovoří o tzv. "evropském monzunu". Z předpovědi mám pocit, že jím letos nebudeme příliš postiženi. Je to správný odhad?

Dagmar Honsová, Meteopress: To, jaký bude červenec opravdu ještě "předpovědět" nelze. Berličkou nám mohou být pouze klimatologické modely britské meteorologické služby, které se přiklání k tomu, že červenec bude v Evropě střední teplotně nadprůměrný oproti dlouhodobému normálu (stejně jako tomu bylo v posledních letech). Naopak k chladnému průběhu června se přiklání pouze ze 20 %.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:39Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den,
zajímalo by mě zda-li vůbec lze předpovídat počasí na tak dlouhou dobu dopředu. Často se objevují různé články s předpovědí jaký bude následující měsíc, ne-li delší doba. Tyto předpovědi si ani nečtu, protože se domnívám, že jde pouze o dohady. Je tomu tak nebo se pletu?

Dagmar Honsová, Meteopress: Meteorolog nerad vydává předpovědi počasí i na delší dobu než je týden, protože jejich úspěšnost rychle klesá. Měsíční předpověď má úspěšnost kolem 65 %, ale pro konkrétní odvětví jsou poměrně důležitá i když s nižší úspěšností. O výhled počasí na dekády se pokouší velké evropské nebo amerocké meteorologické společnosti.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:41Autor: Lída

Otázka: Dobrý den,paní Honsová.Velice ráda sleduji Vaše předpovědi .Chtěla jsem se Vás zeptat,které období o prázdninách by jste doporučovala na dovolenou v ČR?Velice děkuji za odpověd.Lída

Dagmar Honsová, Meteopress: Opět vám mohu odpovědět pouze z dlouhodobých statistik, které vychází pro slunečné a teplé počasí na dovolednou na přelom července a srpna - opět ale nemusí být pravidlem. Letní měsíce jsou u nás totiž jak nejteplejší měsíce v roce, tak také nejdeštivější, takže se málo kdy stane, že celou dovolenou nezaprší.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:44Autor: Honza

Otázka: Spise mne zajima aktualni stav se sopecnym prachem. Zastavi a na jak dlouho letecky provoz nad Evropou ?

Dagmar Honsová, Meteopress: Podle výpočtů britské meteorologické služby VAAC se vulkanický prach dostal nad Velkou Británii, země Beneluxu, západní Franicii, jih Skandinávie - zejména nad Dánsko a jih Norska a Švédska. Podle posledních výstupů modelů, které zakreslují proudění vzduchu nad Evropou by se v nejbližších dnech sopečný popel do střední Evropy dostat neměl. Hodně záleží na intenzitě sopky v nejbližších dnech a pak samozřejmě i změně proudění vzduchu, rozhodně není vyloučeno, že se do střední Evropy popel dostane později.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:46Autor: Dave

Otázka: Dobrý den paní Honsová. Lze očekávat i letošní léto extrémní změny počasí?? Asi těžko se Vám bude hledat odpověď takto do budoucna, ale četl jsem na zahraničních serverech že střední a západní Evropa očekává letošní léto nejsilnější bouřky v souvislosti se změnou klimatu za posledních 25 let.

Dagmar Honsová, Meteopress: Extrémní a nebezpečné jevy jako jsou bouřky, které mimochocem k letnímu půlroku k Evropě střední patří, se hrozně špatně předpovídají někdy i jen na několik málo hodin dopředu, natož na několik týdnů. Nicméně studie ohledně klimatických změn předpokládají nárůst extrémních nebezpečných jevů jako jsou bouřky nebo povodně.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:50Autor: Věra Zárubová

Otázka: kdy bude konečně nějaký déšť ?

Dagmar Honsová, Meteopress: Studená fronta, která bude přecházet přes Česko dnes v noci skoro žádné srážky nepřinese. Další přechod studené fronty očekáváme v noci z pátka na sobotu - to snad bude srážek více.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:52Autor: Ivoš

Otázka: Dobrý den,
Chci se zeptat na Vaše články o počasí. Připadá mi, že v článcích preferujete jen určité lokality a například při nízkých teplotách, které často zmiňujete, úplně zapomínáte na Šumavu, ikdyž jsou teploty v určitý den zde třeba nejnižší.

Dagmar Honsová, Meteopress: Možná máte trochu pravdu - přinávám. Ráda se soustředím na místa, která znám a vedu si o nich statistiku. Ale na jaře jsou nízké teploty většinou spaji hlavně ještě s horskými oblastmi, ať už je to Šumava, Krkonoše nebo Jizerky.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:53Autor: majdalena

Otázka: Prosím o informaci, jaký bude červen, kdy bude cca nejteplejší část měsíce?
Děkuji

Dagmar Honsová, Meteopress: Dnes numerické modely "vidí" do 8. června a to teploty na koupání rozhodně budou.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:55Autor: tyna

Otázka: Dobrý den, hrozí dneska bouřky?
Děkuji.

Dagmar Honsová, Meteopress: Během dnešního odpoledne se ojediněle bouřky a slabé přeháňky mohou - odpolední teploty se dnes zastaví až na 29 °C a mohla by padnout i první tropická hodnota letošního roku tj. 30 °C. Na Slovensku tropický den slavili už v pátek 20.května.

Odpovězeno: 24. 05. | 11:58Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, zdá se mi, že dlouhodobá (např. měsíční) předpověď vždy vychází z krátkodobé (např. třídenní), ke které se přidá léty zprůměrovaný zbytek, takže například, má-li zítra pršet, což se dá docela slušně odhadnout, bude předpověď "příští měsíc bude srážkově nadprůměrný". Mýlím se hodně?

Dagmar Honsová, Meteopress: Velmi zjednodušeně dlouhodobá předpověď vychází z výstupů numerických modelů (které se samozřejmě mnohdy rozchází) a v poslední dekádě s přihlédnutím na dlouhodobý charakter počasí v daném úseku roku.

Odpovězeno: 24. 05. | 12:00Autor: ostravak slezski

Otázka: Zdá se mi to nebo jsem dobře vypozoroval, že vzrostl celoroční podíl severovýchodního proudění na úkor západního a s tím změna povahy počasí (vnitrozemské, chladnější a sušší větry atd.) tedy zejména tady na Ostravsku?

Dagmar Honsová, Meteopress: Přesně vaše otázka mne napadala v průběhu zimy, kdy se do střední Evropy opravdu mnoho frontálních systému z Atlantiku nedostalo a převládalo severovýchodní proudění. To, zda to bude letos celoroční trend uvidíme.

Odpovězeno: 24. 05. | 12:03Autor: Kačka

Otázka: Jaké nás tedy čeká léto? :-)

Dagmar Honsová, Meteopress: To, jaké přesně nás čeká letos léto, nebudeme bohužel schopni předpovědět ani na začátku července. Pro České léto ale platí, že k němu patří jak tropické slunečné dny, tak přechody frontáních systémů s deštěm, bouřkami a následné ochlazení.
Děkuji za dnešní otázky, náš čas bohužel vypršel. Užijte si konec května a někdy příště se budu těšit nashledanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy