reklama
 
 

Meteoroložka online: Jaro se přišlo jen ukázat

18. 3. 2010 15:45
Meteoroložka Dagmar Honsová odpovídala na dotazy čtenářů Aktuálně.cz

Praha - Astronomické jaro přijde za dva dny. To meteorologické už máme od začátku března skoro tři neděle, ale zatím jsme si ho nemohli všimnout.

Meteoroložka Dagmar Honsová už několikrát připomněla, že právě končící zima se zapíše do historie - minimálně jako ta, ve které v nížinách a středních polohách ležel sníh nejdelší dobu za posledních 40 let.

První jarní den může sice přinést opačný rekord, podle údajů, které našla meteoroložka ve statistikách, bude rozhodně jedním z nejteplejších posledních deset let.

Ale vydrží to?

O tom, jaké bude jaro 2010 a  jak ho mohly ovlivnit abnormálně studené zimní měsíce, s vámi diskutovala Dagmar Honsová.

Odpovězeno: 18. 03. | 13:57Autor: Angela

Otázka: Dobrý den, bude letošní pylová sezóna něčím extrémní? Jak je to s pylovou sezónou po takové zimě, jako byla letos? Budou horší podmínky pro alergiky?

Dagmar Honsová: Dobrý den, zdravím všechny z Prahy, kde je polojasno a skoro 14 °C. Nejvyšší teplotu vzduchu si dnes užívají na Plzeňsku - i přes 15 °C. Těším se na Vaše otázky. Hned k té první - počasí sice velmi úzce souvisí s pylovou sezónou, ale na základě desetidenní předpovědi počasí nelze usuzovat to jaká bude pylová sezóna. Četla jsem ale zahraniční studii se závěry, že klimatická změna může ovlivnit délku pylové sezóny.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:01Autor: BB

Otázka: Kdy už bude konečně teplo?

Dagmar Honsová: Teplé jihozápadní proudění, které se právě dostává do střední Evropy přinese víkendové teploty až na 16 °C. Také rána budou velmi teplá - v neděli by neměly nejnižší ranní teploty klesat pod 8 až 4 °C, což skoro ještě odpovídá včerejším odpoledním teplotám. Zároveň ale zřejmě tento víkend přinese nejvyšší teploty z celého března.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:04Autor: Petra

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, jakou předpověď počasí máte na letošní léto?
A opravdu si pamatujete předpovědi počasí 5 let nazpět nebo i běžné dny po tuto dobu? Děkuji za odpověď. Pěkný den.

Dagmar Honsová: Předpověď počasí na léto, ani na duben neexistuje. V minulých dnech bylo velmi obtížné předpovědět počasí i na 5 dnů dopředu - výstupy jednotlivých modelů se výrazně rozcházely ve svých předpokladech. V paměti mi vždy utkví počasí dne, které předpovídám...což je už 5 let.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:10Autor: Zdeněk Malátek

Otázka: Dobrý den,
lze očekávat na jaře teploty v rozmezí 15-20 stupňů a lze po letošní zimě očekávat teplé, možná i léto s tropickými teplotami (přes 30 stupňů),děkuji ZM.

Dagmar Honsová: To, jaký byl průběh zimy nemá na počasí v následujícím období žádný vliv. Žádné souvislosti v počasí v jednotlivých měsících ani ročních období nejsou prokázány. Letošní březen zřejmě žádné dny s teplotami přes 20 °C nepřinese, ale možná si ještě vzpomínáte na rok 2004, kdy právě v těchto dnech teplota vzduchu trhala teplotní rekordy a stoupala přes 20 °C. Tropické dny k létu v našich zeměpisných šířkách patří:-).

Odpovězeno: 18. 03. | 14:14Autor: Eva S.

Otázka: Dobry den.Rada bych se Vas zeptala zda uz se nemusime bat nejakych vetsich mraziku a muzeme se tesit na stale lepsi pocasi,dekuji.

Dagmar Honsová: Od soboty tj.20.3. do úterý tj. 23.3. by neměly ani nejnižší ranní teploty klesat pod bod mrazu. Odpolední teploty se budou pohybovat přes 10 °C. Ale podle dlouhodobější předpovědi to prozatím vypadá, že v závěru března (kolem 28.3.) přijde ještě výraznější ochlazení.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:16Autor: Henri, Trenčín

Otázka: Dobrý deň, 2.apríla cestujem na dovolenku do Benátok. Dokážete predpovedať, aké denné počasie tam bude vládnuť ? Vďaka.

Dagmar Honsová: V Benátkách je nyní skoro jasno a odpolední teplota se zastavuje až na 15 °C. Úspěšnost předpovědi na 2.dubna je ještě velmi nízká.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:19Autor: MP

Otázka: Dobrý den,
mohu přezouvat na letní pneu nebo ještě hrozí náledí?

Dagmar Honsová: S přezouváním pneumatik ze zimních na letní, raději ještě počkejte alespoň do první dubnové dekády. Dnes to vypadá, že přelom března a dubna by mohl ještě klidně přinést nebezpečné zimní jevy na silnice.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:22Autor: Vitass

Otázka: Asi to nebude už originální dotaz, ale jaké bylo počasí 23. srpna 09? Děkuji

Dagmar Honsová: V Čechách skoro jasno až polojasno, na Moravě dopoledne přechodně až oblačno. Denní teploty nejčastěji mezi 20 až 24 °C:-).

Odpovězeno: 18. 03. | 14:26Autor: AB

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala na dlouhodobější předpověď. Je možné, že nám tyto teploty již vydrží?

Dagmar Honsová: Stejně tak, jak skokem nyní studené severozápadní proudění vystřídal teplejší vzduch od jihozápadu, může se ještě proudění několiktrát změnit. Ne nadarmo se v březnu často skloňuje pranostika - březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem...Už příští pondělí tj. 22. března se odpolední teploty zastaví nejčastěji do 12 °C.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:30Autor: Tomas

Otázka: Co pristi vikend? Je uz nejaka predpoved znama? Alespon zhruba - dekuji;-)

Dagmar Honsová: I přes to, že první jarní víkend 20. a 21. března bude převážně oblačno, v neděli až zataženo a místy s deštěm, mělo by se jednat o nejteplejší dny letošního března. Poslední březnový víkend bude zřejmě o poznání chladnější - denní teploty se zastaví do 8 °C.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:39Autor: Kuba

Otázka: První Vaše odpověď: "Předpověď počasí na léto, ani na duben neexistuje. V minulých dnech bylo velmi obtížné předpovědět počasí i na 5 dnů dopředu"

Jak je tedy možné že se objevila před dvěma
týdny informace o tom že nebude teplý květen a pod tímto Vaše jméno? Nestydíte se za to?

Dagmar Honsová: Společnost Meteopress na začátku března společně s britskou meteorologickou společností MetOffice vydala výhled počasí na měsíce březen-květen, v tomto výhledu byla popsána i pravděpodobnost úspěšnosti - zda by mohlo být období teplotně průměrné/podprůměrné/nadprůměrné oproti normálu. To, jak tuto zprávu uchopoly jednotlivé deníky i s předpovědí teplot na květen je opravdu směšné. Kdybych předpovídala počasí na květen opravdu bych se styděla!

Odpovězeno: 18. 03. | 14:42Autor: davne

Otázka: Dobrý den, je aspoň přibližná představa od kdy bude již počasí stabilní, např. tak teplé, že by se mohly začít ohřívat rybníky na koupání?

Dagmar Honsová: V České republice se počasí v průměru mění každých 5 dnů:-). O stabilním počasí v březnu a dubnu ještě opravdu hovořit nemůžeme. Podle statistik i pranostik přináší stabilnější charakter počasí až měsíc -květen, když se do střední Evropy rozšíří oblast vysokého tlaku vzduchu. Na přírodní koupání si ale ještě opravdu budeme muset počkat.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:48Autor: MAREK

Otázka: Ahoj Dagmar:-)
Můj dotaz je velice snadný:
Jak je možné, že byla před pár dny bouřka a blesky na našem území? Je tu přeci ještě sníh, velká zima a bouřky a blesky bývají jak známo hlavně v létě když je teplo.
Mohlo by se např stát, že bude někdy sněžit a při tom bude bouřka atd, Je toho možné?

Dagmar Honsová: U nás opravdu "bouřková" sezóna začíná úderem letních dnů - nejčastěji se jedná o tzv. bouřky z tepla. Nicméně i v zimním období se s bouřkou můžeme setkat - tu noční na pondělí 15.3. přinesla výrazná studená fronta, která rychle přecházela přes Česko a na frontě začal stoupal "teplý" vzduch.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:52Autor: Jitka Kučerová

Otázka: Budou v březnu ještě nějaké bouřky? Zaujalo mě, jak jste v těch posledních, které přešly nad Českou republikou nedávno, v noci ze 14. na 15. 3. 2010, došla k počtu 3798 blesků? Detekční systém ČHMÚ "napočítal" nad územím naší republiky jen 184 blesků? Můžete mi ten nepoměr prosím vysvětlit? Děkuji

Dagmar Honsová: Statistiku detekce blesků, kterou dostává Meteopress nezávisle na ČHMÚ od společnosti Siemens(stejně tak jako výstupy některých numerických modelů, aktuální teploty od amatérkých meteorologů...) uvádí na území Česka během noci na pondělí celkem 495 bleskových výbojů, v celé Evropě 3798 blesků.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:55Autor: Honza X

Otázka: Dobrý den, neunavuje Vás už někdy, že lidé pořád řeší počasí? Jednou je moc teplo, pak moc zima, málo sněhu, moc sněhu, .. - lidé jsou pořád s něčím nespokojení, počasí nevyjímaje.
Třeba mně se líbíte za každého počasí (:-) .

Dagmar Honsová: Já jsem moc ráda, že lidé sledují počasí a že si i mnozí předpovídají počasí sami. Ráda pak poslouchám zkušenosti, zážitky spojené s počasím.

Odpovězeno: 18. 03. | 14:58Autor: Maruška

Otázka: V sobotu je tu jaro, i teploty tomu mají odpovídat. Je tedy opravdu konec zimy?

Dagmar Honsová: Sobotní první jarní den - 20. března bude nejteplejším od roku 2004, takže se máme na co těšit! Vloni na první jarní den se v Praze odpolední teplota vzduchu zastavila na 3 °C a sněžilo.
Děkuji všem za dnešní otázky o počasí, přeji hezký den!

autor: Domácí | 18. 3. 2010 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama