reklama
 
 

Sobota bude tropická, varují meteorologové. Večer však mohou přijít silné bouřky

Aktualizováno 20. 7. 2019 12:51
Český hydrometeorologický ústav varuje před sobotním vedrem. Teploty mohou ve stínu překročit 31 stupňů. Meteorologové doporučují omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Už v sobotu večer a v noci na neděli však mohou Čechy zasáhnout silné bouřky s nárazy větru až 70 kilometrů za hodinu a kroupami. Může při nich napršet kolem 30 litrů vody na metr čtvereční.

V sobotu odpoledne teploty v Praze, na sever od metropole a na jižní Moravě překročí tropických 31 stupňů Celsia. Meteorologové vydali kvůli vysokým teplotám výstrahu hned pro šest krajů - Prahu, Středočeský, Liberecký, Ústecký, Zlínský a Jihomoravský. Platí až do sobotních 19 hodin.

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami," píší ve zveřejněné výstraze meteorologové.

Večer a v noci na neděli ale začne přes české území od západu postupovat studená fronta. Do Čech s sebou přinese silné bouřky, uvedli meteorologové. Varování před nimi platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a pro část Vysočiny.

Podle ČHMÚ se lokálně očekává přívalový déšť, proto se mohou rozvodnit malé toky. Nárazy větru mohou lámat větve. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky.

Teplé počasí bude v Česku pokračovat také v dalších dnech. Podle dlouhodobé předpovědi meteorologů se od neděle do čtvrtka teploty udrží v rozmezí 27 až 29 stupňů; v dalších třech dnech by měly vystoupit opět až na 31 stupňů.

⚠️VÝSTRAHA⚠️ s platností na sobotu 20. července 🌡️📈 "Odpolední teploty překročí 31 °C." 🌡️‼️Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech. ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️ Podrobnosti a územní platnost na: www.chmi.cz

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 19. July 2019

Teplý vzduch z Afriky

Horké dny má před sebou i řada dalších evropských států. Počínaje tímto víkendem totiž dorazí vlna veder z Afriky. Horko by ale nemělo dosáhnout takové intenzity a délky jako na konci června, uvedla s odkazem na meteorology italská agentura ANSA. Vedra zasáhnou mimo jiné Francii, Německo, Rakousko, Británii, Nizozemsko, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

Tlaková výše z Afriky se nad Středomořím a nad západní a střední Evropou začne šířit od neděle. Ten den mají teploty na severu a ve střední části Itálie dosáhnout až 35 stupňů. V následujících dnech to bude až o tři stupně více.

Od neděle se teplota začne zvyšovat ve Francii a na většině míst se tam do úterý vyšplhá na 35 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek mohou teploměry na jihovýchodě země ukázat i 40 stupňů.

Odborníci varují, že horké počasí patrně přetrvá po zbytek léta. "Nynější dlouhodobá předpověď ukazuje, že Evropa bude do konce léta většinou zakoušet mimořádné vedro," řekl serveru Euronews klimatolog Michael Mann.

Animace: Pusťte si vývoj teplot v následujících dnech

autoři: Domácí, ČTK | 19. 7. 2019 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama