Zatímco ve středu platil extrémní stupeň nebezpečí povodní pro celý východ země zhruba k hranici Vysočiny a Pardubického kraje, v pátek je varování rozšířeno už i na střední Čechy a na některé okresy Plzeňského kraje. Zasahuje i do severních Čech v části Ústeckého kraje. Všude zde hrozí více než 50letá voda.
Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. "V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle," uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nejvážnější situace má být na řekách, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní pohoří a také Českomoravskou vrchovinu.
Přestože meteorologové rozšiřují výstrahu ohledně počasí, podle mluvčí úřadu Anety Beránkové se potvrzují předešlé odhady. Ze zhoršující se situace tak nebyli překvapeni.
"Predikce z posledních dní se v zásadě nemění, data napovídají tomu, že nás nečekají jednoduché dny," řekl premiér Petr Fiala po zasedání krizového štábu. Data neumožňují přesně predikovat důsledky srážek, proto je podle Fialy nutné být připraveni na nejhorší.
Vydatně pršet bude podle předpovědi minimálně do noci na pondělí, situaci ještě zhorší silný vítr, který hrozí podle aktuální prognózy v celé zemi. "Na severních návětřích hor bude srážkové úhrny zvýrazňovat zesilující severozápadní až severní vítr. Od pátečního večera až do nedělního dopoledne bude dosahovat v nárazech 15 až 25 metrů za sekundu, na horách na severu i kolem 30 metrů za sekundu. Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným vývratům stromů," upozornil hydrometeorologický ústav.
Výstrahu meteorologové aktualizují denně kolem 11. hodiny. "Těžko říct, zda se bude ještě v dalších dnech rozšiřovat po území. Je to místo od místa. Záleží, zda se na různých místech budou zvedat toky. Záleží, jak je na místě nasycena půda vodou, a tudíž, kolik vody půda pojme. Záleží, jak bylo v daném místě dosud sucho i jaký je reliéf krajiny," doplnila Beránková.