Předpověď počasí: Mrazy v Česku nevydrží, i leden bude mimořádně teplý

ČTK ČTK
2. 1. 2016 14:32
Letošní zima bude pokračovat tak, jak začala. Jen na horách se lidé dočkají sněžení. Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou teploty v průměru pohybovat od jednoho do tří stupňů Celsia, teprve v posledním lednovém týdnu se sníží na bod mrazu. V první polovině měsíce navíc Česko čekají vydatnější srážky než obvykle, vzhledem k teplotám budou mít na níže položených místech podobu deště, na horách by ale mělo po většinu měsíce sněžit.
Zasněžené krajiny se lidé v lednu dočkají maximálně na horách, v nížinách bude pršet.
Zasněžené krajiny se lidé v lednu dočkají maximálně na horách, v nížinách bude pršet. | Foto: Marie Bromová

Praha - I leden bude zřejmě mimořádně teplý. Průměr denních teplot se bude držet nad nulou, až v posledním týdnu měsíce asi klesne k nule. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Také srážek bude více, než je pro leden obvyklé. Převažovat bude déšť, za sněhem musí lidé vyrazit do hor.

"Období začne s počasím teplotně blízko dlouhodobým průměrům, ale očekává se postupné oteplování. Až v závěru měsíce se předpokládá ochlazování na hodnoty blízké normálním teplotám pro konec ledna," oznámili meteorologové. Celkově tak budou příští čtyři týdny, od 4. do 31. ledna, teplotně nadprůměrné.

Průměr denních teplot podle ČHMÚ v následujících třech týdnech postupně poroste od zhruba jednoho stupně nad nulou ke třem stupňům. Teprve v posledním lednovém týdnu zase teploty klesnou i přes den k bodu mrazu. Průměr nočních teplot se bude pohybovat od přibližně minus dvou do minus pěti stupňů Celsia.

Už začátek zimy přinesl rekordně vysoké teploty. Během Vánoc bylo na některých meteorologických stanicích v Česku naměřeno téměř 17 stupňů nad nulou. Teplý byl celý rok 2015. Česko zasáhly čtyři vlny veder, některé extrémní a trvající řadu dní po sobě. Teplota za letní měsíce byla dokonce podle ČHMÚ po roce 2003 druhá nejvyšší za dobu pozorování od roku 1961.

Rovněž deště a sněhu bude v lednu více, než normálně bývá, a to hlavně v první polovině měsíce. "Po většinu období budou srážky v nižších a středních polohách převážně dešťové. Se sněžením se v těchto polohách počítá jen na začátku a ke konci předpovídaného období. Srážky na horách budou po většinu ledna převládat sněhové nebo smíšené," sdělili pracovníci ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy