Městská žalobkyně Hercegová podle policie kryla Janouška

Domácí Domácí
2. 8. 2014 15:55
Státní zástupkyně Jana Hercegová byla podle policie v kontaktu s náměstkem vrchního zastupitelství v Praze Liborem Grygárkem, který byl za zneužití pravomoci v Janouškův prospěch již obviněn.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Protimafiánský policejní útvar, který od února 2012 rozplétá klientelistické vazby kolem lobbistů Romana Janouška, Ivo Rittiga a dalších, narazil při vyšetřování na podezřelé aktivity šéfky Městského státního zastupitelství v Praze Jany Hercegové. Informuje o tom deník Právo.

Vyšetřovatelé Hercegovou podezřívají z účelového zametání kauz kolem vlivných zákulisních hráčů. Jedna z nich se měla týkat podezřelých prodejů bytů na Praze 1, ze kterých měli úředníci na úplatcích inkasovat částku 20 procent z ceny bytu.

Policisté měli podle Práva indicie, že jedním z kupců je i lobbista Roman Janoušek, jenže předtím než stačili získat klíčové důkazy se do případu vložila Hercegová.

"Ze strany podezřelé bylo konstatováno, že dosud nejsou důvody pro zahájení úkonů trestního řízení a aby prověřování informace nadále pokračovalo ještě před zahájením úkonů," cituje Právo policejní spis. Detektivové nakonec konstatovali, že poté, co podezřelé prodeje ustaly, není už co vyšetřovat.

Schůzky s Grygárkem

O vyšetřování podezřelých nákupů bytů Hercegová podle policie informovala náměstka Vrchního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Detektivové to dokazují e-maily, které si v této věci zasílali.

Grygárek byl již koncem minulého roku obviněn za to, že nenařídil vyšetřování Janouškova podezřelého bankovního konta ve Švýcarsku. Městská žalobkyně Hercegová dosud z ničeho obviněna nebyla.

"Neznám rozsah prověřování, které vede ÚOOZ, a navíc jsem vázána povinností mlčenlivosti," vzkázala Právu v přes mluvčí zastupitelství Štěpánku Zenklovou.

Podle vyšetřovatelů se však Grygárek s Hercegovou často scházeli na utajovaných schůzkách a ke vzájemné komunikaci měli vyčleněno speciální telefonní číslo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy