Městská žalobkyně Hercegová podle policie kryla Janouška

Domácí Domácí
2. 8. 2014 15:55
Státní zástupkyně Jana Hercegová byla podle policie v kontaktu s náměstkem vrchního zastupitelství v Praze Liborem Grygárkem, který byl za zneužití pravomoci v Janouškův prospěch již obviněn.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Protimafiánský policejní útvar, který od února 2012 rozplétá klientelistické vazby kolem lobbistů Romana Janouška, Ivo Rittiga a dalších, narazil při vyšetřování na podezřelé aktivity šéfky Městského státního zastupitelství v Praze Jany Hercegové. Informuje o tom deník Právo.

Vyšetřovatelé Hercegovou podezřívají z účelového zametání kauz kolem vlivných zákulisních hráčů. Jedna z nich se měla týkat podezřelých prodejů bytů na Praze 1, ze kterých měli úředníci na úplatcích inkasovat částku 20 procent z ceny bytu.

Policisté měli podle Práva indicie, že jedním z kupců je i lobbista Roman Janoušek, jenže předtím než stačili získat klíčové důkazy se do případu vložila Hercegová.

"Ze strany podezřelé bylo konstatováno, že dosud nejsou důvody pro zahájení úkonů trestního řízení a aby prověřování informace nadále pokračovalo ještě před zahájením úkonů," cituje Právo policejní spis. Detektivové nakonec konstatovali, že poté, co podezřelé prodeje ustaly, není už co vyšetřovat.

Schůzky s Grygárkem

O vyšetřování podezřelých nákupů bytů Hercegová podle policie informovala náměstka Vrchního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Detektivové to dokazují e-maily, které si v této věci zasílali.

Grygárek byl již koncem minulého roku obviněn za to, že nenařídil vyšetřování Janouškova podezřelého bankovního konta ve Švýcarsku. Městská žalobkyně Hercegová dosud z ničeho obviněna nebyla.

"Neznám rozsah prověřování, které vede ÚOOZ, a navíc jsem vázána povinností mlčenlivosti," vzkázala Právu v přes mluvčí zastupitelství Štěpánku Zenklovou.

Podle vyšetřovatelů se však Grygárek s Hercegovou často scházeli na utajovaných schůzkách a ke vzájemné komunikaci měli vyčleněno speciální telefonní číslo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy