Měsíční předpověď: Těšte se na slunečné babí léto

Teploty budou i nadále podprůměrné, většinu času však bude jasné, slunečné počasí

Praha - Podle měsíčního výhledu počasí to vypadá, že se po prvních dvou proměnlivých a deštivých zářijových dekádách přece jen dočkáme dnů babího léta. Teploty budou i nadále zůstávat podprůměrné, většinu času však bude jasné, slunečné počasí.

Za posledních 10 let bylo září hned šestkrát teplotně podprůměrné oproti dlouhodobému normálu.

Přečtěte si předpověď na nový týden - ZDE

Období od 21. do 30.9.

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Uprostřed období přechodně oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami. Ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 8 až 2 °C, místy přízemní mrazíky, při zvětšené oblačnosti 9 až 5 °C. Denní teploty 16 až 21 °C, v místech s nízkou oblačností kolem 14 °C.

Období od 1.-10.10.

Zpočátku období jasno až polojasno, postupně polojasno až oblačno a místy přeháňky. Po ránu mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 7 až 2 °C, při vyjasnění přízemní mrazíky. Denní teploty 13 až 18 °C.

Období od 11. do 20.10.

Zpočátku období polojasno, ojediněle s přeháňkami. Ve druhé polovině období bude převážně oblačno, místy občasný déšť. Po ránu a v dopoledních hodinách místy mlhy nebo nízká oblačnost,. Ranní teploty 7 až 1 °C. Denní teploty zpočátku období 12 až 17 °C, postupně 8 až 13 °C.

Období očekáváme jako celek teplotně: podprůměrné (průměrná teplota vzduchu pro toto období je 10,5 °C) a srážkově: podprůměrné (dlouhodobý srážkový úhrn je 42 mm).

 

Právě se děje

před 8 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy