Merkelová: Tlačit na vás kvůli rozpočtové unii nebudeme

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Eliška Morochovičová
3. 4. 2012 16:49
Německá kancléřka v Praze jednala s Petrem Nečasem, debatovala i se studenty
Kancléřka se řadí k chráněným osobám, které mají zvýšené riziko, říká mluvčí policejního prezidenta.
Kancléřka se řadí k chráněným osobám, které mají zvýšené riziko, říká mluvčí policejního prezidenta. | Foto: Jan Langer

Praha - Německá kancléřka Angela Merkelová strávila v úterý pět hodin v Praze. Během nich jednala s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o energetice a Evropské unii, sešla se s prezidentem Václavem Klausem a debatovala se studenty o budoucnosti Evropského společenství. 

Klíčovým tématem dopolední schůzky Merkelové s Nečasem byla energetika. Zatímco Češi vidí svou budoucnost v jádru, Němci chtějí své atomové elektrárny do roku 2022 zavřít.

Jak Merkelová, tak Nečas však na úterním brífinku oznámili, že navzájem svá rozdílná rozhodnutí respektují. "Shodli jsme se, že prověrky evropských jaderných elektráren musí probíhat transparentně," uvedla kancléřka.

Při setkání se hovořilo také o aktuálních evropských tématech, v rámci kterých přišla řeč i na citlivou otázku fiskálního paktu, který Česká republika jako jediná spolu s Británií nepodepsala.

"Německo nevyvíjí tlak na ČR, aby podepsala smlouvu o fiskální unii," řekla po jednání novinářům Merkelová. "Pro Německo je důležité, aby fiskální pakt podepsaly zejména členské státy, kde se platí eurem," uvedla.

S Nečasem se shodla na tom, že ČR se v rozpočtové odpovědnosti staví za principy paktu.

"Jestliže Česká republika dnes nepodepsala, možná podepíše později. Důležité je, že bere extrémně vážně pakt stability a růstu," řekla Merkelová. Dodala, že naše země v příštím roce splní maastrichtský požadavek nejvýše tříprocentního deficitu.

Vzpomněla i Václava Havla

"My bez ohledu na to, zda jsme, nebo nejsme podepsáni pod fiskálním paktem, jeho ustanovení v podstatě plníme," řekl Nečas. Česko je proto podle něj "stínovým signatářem" smlouvy.

Merkelová na novinářském brífinku ke schůzce s Nečasem zmínila také nedávné 20. výročí podpisu smlouvy o spolupráci mezi Českem a Německem.

Na letošní rok také připadá 15 let od podpisu česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, která napomohla Praze a Berlínu k vyrovnání se s palčivou historií a politické vztahy nasměrovala do budoucna.

Kancléřka v této souvislosti ocenila přínos zesnulého prezidenta Václava Havla ke zlepšení česko-německých vztahů.

Současné vztahy Česka a Německa pak jak Merkelová, tak Nečas označili za velmi dobré.

Půlhodinka s Klausem

Po tomto setkání oba poodvědvali s delegacemi obou zemí. 

Následně kancléřka odjela na Pražský hrad. Cestou projela i kolem skupinky slepic ve čtyřech přepravkách. Tímto způsobem zhruba dvě desítky členů a sympatizantů strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové protestovaly proti současné politice Evropské unie, která podle nich může za rostoucí cenu vajec. 

S prezidentem Václavem Klausem, známým odpůrcem současné podoby EU, spolková kancléřka hovořila asi půl hodiny.

S Nečasem se pak setkala ještě jednou, a to na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Po krátkých proslovech oba debatovali se studenty o budoucnosti Evropy.

Po debatě, která se o několik minut protáhla, kancléřka ukončila svoji návštěvu v 16:15 odletem z Prahy. 

O kancléřčinu bezpečnost v hlavním městě se staralo zhruba 200 policistů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy