Mentálně postižení zpovídali politiky. Ti chtěli zmizet

Kateřina Eliášová
18. 5. 2010 15:25
Dokumentaristka Linda Jablonská natočila politické mítinky očima reportérů s mentálním postižením
Foto: www.inventura.org

Praha - Jsou volby součástí vesmíru? Volili byste Harryho Pottera? Jak vznikli první komunisté?

Reportéři z filmové dílny vyrazili s těmito otázkami na volební mítinky. Chtějí zjistit, jak budou političtí lídři bez přípravy a nekašírovaně komunikovat s lidmi s mentálním postižením.

Jiří Paroubek dokumentaristy poučil, co s mikrofonem. Komunista Jiří Dolejš se po první otázce otáčí zády a odchází, kandidát ODS do senátu Petr Bratský dává místo štábu přednost rozhovoru s kamarádem a jeho dcerou.

Půlhodinový dokument, který toto vše zaznamená, bude dílem dokumentaristky Lindy Jablonské a studentů filmové dílny občanského sdružení Inventura. Posláním Inventury je otevírat věřejnosti svět lidí s mentálním postižením.

Česká televize by měla film uvést na podzim.

Komunisté útočí

Ve filmu bude i tato scéna:

Poslanec Jiří Dolejš promptně odpovídá na dotaz, jaké šance dává komunistům u voleb, pak se otáčí ke štábu zády a mizí mezi voliče. Dokumentaristé se proto obracejí na příznivce KSČM. Víte, jak vznikli první komunisté? Jsou i oni součástí vesmíru?

Interview končí ostrou hádkou a skoro i rvačkou.

U dělníků

Lehké to není ani u Dělnické strany sociální spravedlnosti, kterou vede Tomáš Vandas.

Když přijde štáb a začne se ptát, slyší jejich reportér po straně rozhovor Vandasových lidí. "Myslíš, že to jenom hraje, nebo je retardovanej?"

A když položí dotaz o vesmíru, zazní v odpověď: "Ty poputuješ!"

Do rozhovoru s předsedou strany Tomášem Vandasem se nakonec pustil romský student filmové dílny.

"Doslova nás dostalo, jak do toho Patrik šel a nebál se. Sice se do toho občas zamotával, ale ta odvaha, že do toho rozhovoru jde, byla obdivuhodná," chválí svého studenta Linda Jablonská, která je přítomná u všech natáčecích dnů.

Co nabízíte mentálně postiženým?

Filmová dílna o.s. Inventura

  • Filmová dílna probíhá každý čtvrtek v ateliéru Inventury v Meet Factory. Je prvním z kurzů pořádaným o.s. Inventura už od června 2006.
  • Na podzim a v zimě 2009 v ní pod vedením animátorky Lou Polákové vznikly krátké animované příběhy, které vymýšlejí, ilustrují a pomocně animují účastníci a účastnice dílny.
  • Animované filmy vyrábí studenti v dílně už od léta 2006, nejvíc individuálních projektů (krátkých animovaných filmů) vzniklo v roce 2007 a 2008 – v roce 2008 ve spolupráci s výtvarníkem a animátorem Jaromírem Plachým.
  • Od jara 2010 má filmová dílna podobu publicisticko-dokumentárních kurzů pod vedením dokumentaristky Lindy Jablonské, v nichž se účastníci naučí mimo jiné pracovat s filmovou a televizní technikou, vést rozhovory s respondenty, vytvořit scénář dokumentárního filmu či veřejně vystupovat (např. mluvit na mikrofon).

Točit s politiky na mítincích napadlo Lindu Jablonskou společně se studenty dílny. "Hledali jsme téma, které nebude místně ani časově vzdálené, abychom to mohli a zvládli natočit," vyjmenovává výhody projektu Jablonská.

Reportéři se tak dozví, že politici s nimi ve svých programech nepočítají. Nejen Tomáš Vandas ve zmíněném rozhovoru, ale ani žádná ze stran, které mají reálnou šanci dostat se do sněmovny, na lidi s mentálním hendikepem v programu nemyslí.

Redakce Aktuálně.cz pátrala v programech a zjistila, že se problémům mentálně postižených politici konkrétně nevěnují. Dokumenty však hovoří obecně o zdravotně handicapovaných nebo obecně o postižených lidech.

Učte se abecedu...

Na volebním mítinku ODS přivítala štáb Inventury spíše zdrženlivost.

"To bude asi nějaký sociální projekt, nemám s tím problém," usmívá se do kamery starostka Čakovic Alena Samková, ale rychle odchází.

U volebního stánku poslance a kandidáta do senátu Petra Bratského (ODS) žádá natáčecí štáb odpovědi na otázky o invalidních důchodech a platbách za léky. Bratský je v jednu chvíli zcela přehlíží, nakonec odpoví ještě na pár dotazů a vnutí všem dětská CD.

Jeho spolustraník primátor Prahy Pavel Bém nevypadne z role. Se štábem mluví stejně, jako mluvil předtím se starším voličem. Odpovídá ve frázích, ale nakonec přidá vtip o Jiřím Paroubkovi.

"Někteří politici si často nevšimli, že je 'něco jinak', že je točí postižení. Jak viděli kameru, spustili naučená slova," popsala natáčení Linda Jablonská.

Kdo je mimozemšťan

Návrat do hluboké minulosti zažije štáb u Miloše Zemana.

"Ne všechno v minulém režimu bylo špatné. Například pro zdravotně a mentálně postižené existoval jednak takzvaný institut chráněných dílen, a jednak tady bylo velmi dobře pracující družstvo invalidů META. Kdybychom se vrátili k těmto dobrým zkušenostem, pomůžeme tím našim postiženým spoluobčanům," říká vsedě lídr Strany práv občanů.

Štáb Inventury nevynechal ani mítink Jiřího Paroubka a získal jak rozhovor s ním, tak s jeho manželkou Petrou.

"Můj muž je člověk, který drží slovo," ujistila Petra Paroubková reportéry po dotazu, zda ČSSD dodrží vše, co slibuje, i po volbách.

Jiří Paroubek je na štáb připraven. Trpělivě vysvětluje reportérovi, kdo jsou skuteční mimozemšťané české politiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy