České speciální síly se mění. Vzniknou nové jednotky

Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 6. 2015 10:27
Česko by mělo mít vrtulníkovou jednotku letecké podpory pro speciální operace, stejně jako podporu bojovou. Rozhovor s ředitelem českých speciálních sil Karlem Řehkou.
Prostějovské speciální síly v Afghánistánu.
Prostějovské speciální síly v Afghánistánu. | Foto: Databáze 601. skupiny speciálních sil

Praha - Prostějovské speciální síly posílí letectvo a jednotky typu commandos či rangers. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká ředitel českých speciálních sil Karel Řehka. "Nezačali jsme s tím ale kvůli tomu, že se v Evropě znovu válčí," vysvětluje.

Karel Řehka, velitel speciálních sil z Prostějova
Karel Řehka, velitel speciálních sil z Prostějova | Foto: Jan Gazdík

Aktuálně.cz: Jaká je vlastně budoucnost českých speciálních sil? Respektive jejich nedávno ustanoveného ředitelství? 

Karel Řehka: České speciální síly mají dnes už tradici, za kterou se nemusí stydět. Zejména v podobě 601. skupiny prostějovských speciálních sil.

Nic na tom nemění ani jejich nedávný přechod od Vojenského zpravodajství pod generální štáb. Nezáleží na tom, komu jsou speciální síly podřízeny, ale jaké mají podmínky. A já v poslední době registruji nemalou vůli velení armády, ale i ministerstva obrany, aby schopnost provádět speciální operace, a mít tudíž připravené speciální síly, byla v Česku zachována a dál se rozvíjela.

A.cz: Kde všude se vaši muži připravují?

Stručně řečeno: od polárního kruhu až po džungle či pouště. Od roku 2008 jsme v permanentním nasazení a za tu dobu jsme získali respekt všech našich partnerů, včetně jejich elitních armádních jednotek.

A.cz. Mluví se o "rozvoji" vašich jednotek. Co přesně si pod tím představit?

Na stole je záměr rozvoje speciálních sil, který je v konečné fázi schvalování nejvyššími představiteli ministerstva obrany.

Vedle prostějovských speciálů, kteří mají nezaměnitelnou roli, vzniká vrtulníková jednotka letecké podpory pro speciální operace (což už nějakou dobu běží s pomocí amerických partnerů). Rádi bychom také posílili naše schopnosti v informačních a psychologických operacích a také bojovou podporu typu jednotek commandos či rangers.

Tyto jednotky by měly ještě více zesílit možnosti a schopnosti "Prostějováků", jimž by se zároveň uvolnily ruce na speciální úkoly jiné povahy - třeba úkoly strategického významu.

Šest set jednička zůstává v Česku v každém případě dál jako "top" úroveň speciálních sil. Ostatním zmíněným jednotkám připadne velmi důležitá role bojové podpory speciálním operacím.

A.cz: A zaměření speciálních sil?

Zůstává stejné: I nadále se budeme zaměřovat na celé spektrum speciálních operací (speciální průzkum a zpravodajská činnost, ofenzivní akce a úkoly podpory a ovlivňování), což se ukazuje z hlediska obrany národních zájmů Česka jako velmi důležité.

A.cz: Změnila či ovlivnila vaše záměry válka na Ukrajině?

Vlastně ani moc ne. Moderní speciální síly stavíme krok po kroku nějakých patnáct let.

Určitě ale posílíme naše možnosti při vedení informačních a psychologických operací. Nezačali jsme s tím ale kvůli tomu, že se v Evropě znovu válčí. Tento záměr jsme připravovali už dlouho.

Nové hrozby jen potvrdily správnost našeho rozhodnutí. Abychom si ale rozuměli: speciální síly se nehodí na vše. Jde o jednu ze součásti české armády.

 

Právě se děje

Další zprávy