Mění image ministerstva školství, teď za otevřenou komunikaci s učiteli získala cenu

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
25. 4. 2022 21:02
Vstřícná komunikace s učiteli, rozvoj digitálního vzdělávání nebo doučování znevýhodněných dětí. Tyto aktivity, které pomáhají zlepšit české školství, nyní ocenila Nadace České spořitelny. Cenu za přínos v oblasti vzdělávání za rok 2021 udělila nadace v pondělí večer čtyřem českým osobnostem.
Laureáti cen Nadace České spořitelny. Zleva: Ondřej Neumajer, Martina Běťáková, Markéta Košatková, Michal Reitler
Laureáti cen Nadace České spořitelny. Zleva: Ondřej Neumajer, Martina Běťáková, Markéta Košatková, Michal Reitler | Foto: Hana Connor

Během pandemie covidu se často měnila hygienická opatření, někdy tak překotně, že se v nich mnoho lidí nevyznalo. Včetně učitelů, kteří museli porozumět tomu, kdy mají mít žáci nasazené respirátory nebo za jakých okolností třída musí přejít na distanční výuku. Velmi důležité pro ně proto bylo mít s kým to konzultovat.

To ostatně platí i mimo pandemii. Učitelé potřebují mít někoho, na koho se mohou obrátit, když potřebují vysvětlit nové předpisy. Nebo v poslední době třeba s tím, jak to bude s příchodem ukrajinských žáků. Takovým člověkem je pro ně Martina Běťáková, která nyní za svou vstřícnou komunikaci s učiteli a řediteli škol získala cenu Nadace České spořitelny. 

Nadace v pondělí večer u příležitosti svých 20. narozenin ocenila české osobnosti, které se dlouhodobě zabývají vzděláváním, a to, co dělají, má pozitivní dopad na učení dětí. Přispívají také ke snižování nerovností nebo se zabývají inovacemi ve vzdělávání. 

Běťáková vede oddělení podpory škol na ministerstvu školství a je místostarostkou obce Psáry, kde má na starosti školství. Podněty učitelů předává ministerstvu školství, funguje tak jako důležitá spojka mezi resortem a učiteli.   

Dalším oceněným je Ondřej Neumajer, který se věnuje rozvoji digitálního vzdělávání a online projektů v rámci Národního pedagogického institutu. Podílí se na přípravě nového vzdělávacího programu pro ředitele ve spolupráci s ministerstvem školství a organizací Učitel naživo. "Je neúnavným propagátorem všech inovací ve školství, zejména ve vztahu k jeho digitalizaci," říká o něm programový ředitel vzdělávací organizace EDUin Miroslav Hřebecký.

Cenu získala také odborná asistentka Katedry sociální pedagogiky Masarykovy univerzity v Brně Markéta Košatková za práci zaměřenou na doučování. Například se ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi orientuje na podporu dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. 

Speciální cenu pak získal i Michal Reitler, producent seriálu Ochránce ze školského prostředí, který vysílala Česká televize. Seriál upozornil na problémy českého školství. Cenu si odnáší za popularizaci debaty o školách a učitelské komunitě a na ni navázané debaty v odborné či širší veřejnosti. 

 

Právě se děje

Další zprávy