Méně vepřového a uzenin, doporučila školním jídelnám hygiena

ČTK ČTK
20. 5. 2014 15:23
Jídelny by také podle hygieniků měly zvýšit zastoupení bezmasých slaných jídel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Školní jídelny by měly méně často zařazovat pokrmy z vepřového masa, snažit se úplně vynechat uzené maso a uzeniny a zvýšit zastoupení slaných bezmasých jídel.

To jsou některá z doporučení, která vypracovala hygienická služba na základě loňské analýzy jídelníčků školních jídelen. Na úterní tiskové konferenci to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Hygienici podrobili rozboru jídelníčky ze 493 školních jídelen. V provozu je zhruba dvanáct tisíc zařízení. Chtějí, aby se zlepšila struktura menu v rámci stávajícího spotřebního koše, který určuje zastoupení hlavních výživových skupin.

"Cílem by měla být taková úprava jídelníčků, která by lépe vyhovovala zásadám zdravé výživy z hlediska frekvence daných pokrmů," uvedl Valenta. Podle něj by měla být určena minimální četnost u zdravých potravin a naopak maximální zastoupení těch méně vhodných.

Opatření budou vydána formou doporučení. Pokud se jimi vedení školních jídelen nebude řídit, žádné sankce mu nehrozí. "To je cesta podpory zdraví prostřednictvím vysvětlování, osvěty a zdravotní prevence," řekl hlavní hygienik.

Krajské hygienické stanice školní jídelny kontrolují pravidelně, průměrně do každé zavítají jednou za dva roky. Loni provedli přes 6000 kontrol, přičemž bezmála ve třetině případů našli prohřešky vůči hygienickým předpisům.

Podle Valenty však tato pochybení byla mnohem méně závažná než v běžných restauračních zařízeních, celkem bylo uděleno asi 300 pokut v celkové výši 387 500 korun.

Připomněl, že o hygienické kvalitě školních jídelen svědčí také to, že se jen ojediněle vyskytují epidemie infekčních onemocnění z potravin, u nichž by jídelny byly zdrojem nákazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy