Méně vepřového a uzenin, doporučila školním jídelnám hygiena

ČTK ČTK
20. 5. 2014 15:23
Jídelny by také podle hygieniků měly zvýšit zastoupení bezmasých slaných jídel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Školní jídelny by měly méně často zařazovat pokrmy z vepřového masa, snažit se úplně vynechat uzené maso a uzeniny a zvýšit zastoupení slaných bezmasých jídel.

To jsou některá z doporučení, která vypracovala hygienická služba na základě loňské analýzy jídelníčků školních jídelen. Na úterní tiskové konferenci to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Hygienici podrobili rozboru jídelníčky ze 493 školních jídelen. V provozu je zhruba dvanáct tisíc zařízení. Chtějí, aby se zlepšila struktura menu v rámci stávajícího spotřebního koše, který určuje zastoupení hlavních výživových skupin.

"Cílem by měla být taková úprava jídelníčků, která by lépe vyhovovala zásadám zdravé výživy z hlediska frekvence daných pokrmů," uvedl Valenta. Podle něj by měla být určena minimální četnost u zdravých potravin a naopak maximální zastoupení těch méně vhodných.

Opatření budou vydána formou doporučení. Pokud se jimi vedení školních jídelen nebude řídit, žádné sankce mu nehrozí. "To je cesta podpory zdraví prostřednictvím vysvětlování, osvěty a zdravotní prevence," řekl hlavní hygienik.

Krajské hygienické stanice školní jídelny kontrolují pravidelně, průměrně do každé zavítají jednou za dva roky. Loni provedli přes 6000 kontrol, přičemž bezmála ve třetině případů našli prohřešky vůči hygienickým předpisům.

Podle Valenty však tato pochybení byla mnohem méně závažná než v běžných restauračních zařízeních, celkem bylo uděleno asi 300 pokut v celkové výši 387 500 korun.

Připomněl, že o hygienické kvalitě školních jídelen svědčí také to, že se jen ojediněle vyskytují epidemie infekčních onemocnění z potravin, u nichž by jídelny byly zdrojem nákazy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy