Zubař, vychovatelka i Zemanův rádce. Jaké zkušenosti měli předchozí ministři kultury?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 27. 8. 2019 12:22
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat na post ministra kultury Michala Šmardu, protože podle něj nebyl dostatečně kvalifikovaný. Resort nakonec povede Lubomír Zaorálek, exministr zahraničí, který ke kultuře měl po část své kariéry blízko. Působil například jako dramaturg v Československé televizi, v ostravském zastupitelstvu byl šéfem kulturní komise a i v současnosti působí ve sněmovně ve výboru, který se mj. zabývá i kulturou. Jako své zájmy Zaorálek uvádí literaturu a divadlo. Podívejte se na přehled všech dosavadních ministrů kultury a jejich zkušeností z oboru.
Jindřich Kabát (KDU-ČSL)
Jindřich Kabát (KDU-ČSL) | Foto: ČTK

Jindřich Kabát

Prvním ministrem kultury samostatné České republiky byl spisovatel a psycholog Jindřich Kabát z KDU-ČSL. Post v první vládě Václava Klause získal v červenci 1992 ještě v rámci federace. Do té doby stihl vydat několik publikací, ve kterých se často věnoval například vztahu kultury a psychologie. Působil také jako pedagog na DAMU nebo psycholog Národního divadla.

 

Právě se děje

před 7 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy