Zubař, vychovatelka i Zemanův rádce. Jaké zkušenosti měli předchozí ministři kultury?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 27. 8. 2019 12:22
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat na post ministra kultury Michala Šmardu, protože podle něj nebyl dostatečně kvalifikovaný. Resort nakonec povede Lubomír Zaorálek, exministr zahraničí, který ke kultuře měl po část své kariéry blízko. Působil například jako dramaturg v Československé televizi, v ostravském zastupitelstvu byl šéfem kulturní komise a i v současnosti působí ve sněmovně ve výboru, který se mj. zabývá i kulturou. Jako své zájmy Zaorálek uvádí literaturu a divadlo. Podívejte se na přehled všech dosavadních ministrů kultury a jejich zkušeností z oboru.
Jindřich Kabát (KDU-ČSL)
Jindřich Kabát (KDU-ČSL) | Foto: ČTK

Jindřich Kabát

Prvním ministrem kultury samostatné České republiky byl spisovatel a psycholog Jindřich Kabát z KDU-ČSL. Post v první vládě Václava Klause získal v červenci 1992 ještě v rámci federace. Do té doby stihl vydat několik publikací, ve kterých se často věnoval například vztahu kultury a psychologie. Působil také jako pedagog na DAMU nebo psycholog Národního divadla.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 33 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy