Měli jsme v ruce akcie k Opencard. Byly naše. Podívejte

Kateřina Eliášová
11. 2. 2010 6:40
17. února přestanou být akcie firmy Haguess anonymní, získají dva majitele
Podnikatel Jaroslav Turek a jeho akcie firmy Haguess číslo 88
Podnikatel Jaroslav Turek a jeho akcie firmy Haguess číslo 88 | Foto: Jan Langer

Praha - Kavárna poblíž pražského židovského hřbitova, čtyři hodiny odpoledne. U jednoho ze stolků sedí přibližně padesátiletý muž s koženou aktovkou.

O obsahu tašky se její majitel nechce bavit příliš nahlas. Uvnitř jsou totiž cenné papíry za dvanáct milionů korun a v ulicích hlavního města prý nemusí být vždy bezpečno.

"Nikdo nemusí vědět, co tady mám sebou. Jen chci být vstřícný a splnit slib, který jsem dal pražskému primátorovi," říká tlumenným hlasem podnikatel Jaroslav Turek, který se hlásí k vlastnictví firmy Haguess.

Společnost získala od pražského magistrátu lukrativní zakázku v hodnotě 317 milionů korun na projekt čipových karet Opencard. Teď projekt stojí a čeká se na podpis nových smluv.

Nejsem mediální šašek

Firma Haguess byla až do začátku října 2006 "eseróčkem", jejímž jednatelem byl právě Turek. Poté získala zakázku na Opencard a změnila svoji strukturu na akciovou společnost. Tehdy Turek coby vlastník mizí z databáze a akcie začaly být vedeny anonymně - na majitele.

Infobox

  • Akcie na majitele jsou v terminologii zákona o cenných papírech cennými papíry na doručitele, kdy práva s nimi spojená má jejich držitel. Pokud byla akcie na majitele vydána v listinné podobě, vykonává práva s ní spojená ten, kdo akcii předloží. Práva spojená se zaknihovanou akcií vykonává osoba vedená v evidenci zaknihovaných cenných papírů.
  • Akcie na majitele je převoditelná neomezeně a převádí se předáním, převody upravuje zákon o cenných papírech. Z hlediska akciové společnosti jsou majitelé těchto akcií anonymní, neboť společnosti není známo, kdo momentálně akcii drží a nemá možnost převody těchto akcií sledovat ani ovlivňovat. Sdělení směřující vůči akcionářům (zejména pozvánky na valnou hromadu akciové společnosti) se dějí uveřejněním, jehož způsob určují stanovy společnosti a obchodní zákoník.

Skutečnost, že město svěřilo projekt do rukou firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou, začal po vypuknutí kauzy Opencard hlasitě napadat i primátor Bém. Média totiž začala spekulovat, že majitelem by mohl být sám primátor nebo jeho přítel, podnikatel Roman Janoušek. Právě na Bémův popud nakonec vystoupil Turek z anonymity a označil se za majitele.

"Já tady nejsem od toho, abych dělal mediálního šaška, ale od toho, aby fungovaly věci, které jsme městu v rámci projektu dodali. Nicméně firma slíbila, že majitele odtajní, tak tady jsem," řekl Aktuálně.cz Turek.

Vlastnili jsme Haguess?

Proč se Turek rozhodl změnit svou firmu na anonymní akciovou společnost, vysvětlil obavou o bezpečnost rodiny.

"Já jsem neudělal nic nelegálního. Já jsem se takto rozhodl i proto, že mám rodinu a chci mít soukromí. Tedy měl jsem, v tomto okamžiku jsem o něj přišel."

Anonymní akcie jsou převeditelné z minuty na minutu. Majitelem firmy je ten, kdo zrovna cenné papíry momentálně drží, aniž by byl kdekoli evidován.

V jednu chvíli se tak v kavárně majitelem firmy stali i reportéři Aktuálně.cz, kteří měli možnost si akcie prohlédnout.

"Nechtěl jsem nikoho zamaskovat. 30 procent měla manželka a 70 procent jsem držel já. Spekulace o tom, že majitelem je Bém nebo Janoušek, jsou nesmysl," uvedl Turek. Popřel rovněž fakt, že se stal majitelem až teď a předtím byl vlastníkem společnosti někdo jiný.

Na příští valné hromadě firma změní uspořádání z akcií na majitele na akcie na jméno - Turkovo a jeho a manželky.

"Mimochodem. To, že jsem Vám donesl akcie až sem a ukázal Vám je, vůbec nic nedokazuje. Příběh Opencard je přeci o něčem jiném, než o tom, kdo společnost vlastní," uzavřel rozhovor Turek.

Další podrobnosti o nové smlouvě mezi Haguess a hlavním městě najdete na Aktuálně.cz v nejbližších hodinách.

 

Právě se děje

Další zprávy