Měli bychom trvat na jmenování Šmardy, zní z většiny krajských organizací ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2019 14:27
Předseda ČSSD Jan Hamáček by měl na nominaci místopředsedy strany Michala Šmardy na ministra kultury trvat, míní většina oslovených regionálních představitelů sociální demokracie. Zástupci menší vládní strany zpravidla vyjádřili Hamáčkovi podporu. Výjimkou je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který řekl, že řešení má v rukou sám Šmarda. Měl by podle něj zvážit, jak bude postupovat.
Kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.
Kandidát na ministra kultury Michal Šmarda. | Foto: ČTK

Brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil řekl, že postup vedení ČSSD je správný. "Všichni jsme nuceni se řídit zákony, i kdybychom s některým z nich nesouhlasili. I prezident je povinen dodržovat ústavu," uvedl.

Ústava podle něj nedává prezidentovi možnost hodnotit odbornost navržených ministrů. "Nejde to 'okecat' tím, že Šmarda je z malého města," dodal Pospíšil. Jihomoravská předsedkyně strany Naděžda Křemečková už ani nechtěla situaci komentovat. Komentář neposkytli ani karlovarští představitelé.

Také podle Jiřího Říhy z královéhradecké ČSSD má Hamáček trvat na Šmardovi. Podle něj je předseda strany ve složité situaci, kdy se prezident snaží sociální demokracii uškodit. "Na tahu je premiér, který by měl jednat, měl by prezidenta dotlačit k tomu, aby ctil ústavu," řekl Říha, podle kterého by měla ČSSD vládu opustit.

Místopředseda krajského výboru Plzeňského kraje Zdeněk Honz nebyl příznivcem vstupu ČSSD do vlády, nyní ale setrvání v kabinetu považuje za jedinou hypotetickou záchranu strany.

"Protože v krajských volbách nevím, jak uspějeme, a co se týká parlamentních, je třeba nastartovat nějaký proces. To znamená, že v této chvíli je odchod z vlády špatný. Je to (neopustit vládu) jediná možná záchrana, jak se před voliči pozitivně ukázat," poznamenal.

Hamáček podle něj dosud řešil situaci diplomaticky. "Ale nevíme, jaké jednání proběhlo mezi Hamáčkem a prezidentem v době, kdy šlo o to, zda (bývalý ministr kultury) Staněk zůstane, či nikoliv," dodal Honz. Domnívá se, že Hamáček prezidentovi slíbil, že Staněk zůstane a že nikoho jiného navrhovat nebude, což porušil.

Také podle předsedy středočeské ČSSD Robina Povšíka by sociální demokracie neměla kvůli sporu o ministra kultury opouštět vládu. Hamáčkova "pověstná" trpělivost je podle něj proto na místě. "Možná bychom měli být ještě chvíli trpěliví a zkoušet dosáhnout svého," soudí Povšík.

Na dotaz, zda by Hamáček měl trvat na Šmardovi jako ministerském kandidátovi, nebo navrhnout někoho jiného, nechtěl přímo odpovědět. "Pan předseda Hamáček můj názor na tu záležitost zná, ten názor jsem mu sdělil už před měsícem a nechtěl bych to teď komentovat," dodal.

Nemá smysl protahovat agónii

Naopak Vysočina je podle krajského šéfa Petra Krčála pro odchod z vlády, přestože původně vstup do ní podporovala. Podmínky spolupráce se razantně změnily, míní. O tom, zda opustit kabinet, bude podle něj vedení strany diskutovat. "Protahování této agónie ani pro sociální demokracii nemá smysl," řekl.

Šmarda podle něj zůstává jediným kandidátem na ministra. Varianty řešení by měl nyní předkládat premiér Andrej Babiš (ANO), na němž leží odpovědnost za vládu.

Kandidátka na šéfku ČSSD z loňského sjezdu Romana Žatecká řekla, že podporuje trvání na Šmardovi. "Znám ho a věřím, že by v kulturní oblasti obstál líp než zpěváček (ministr Adam Vojtěch pozn. red.) ve zdravotnictví. Setrvání ve vládě? Důvěru v úspěšnost tohoto koaličního projektu pro ČSSD jsem nikdy neměla a teď už je to úplně přesolená bramboračka, která si zaslouží jen vylejt," konstatovala.

Bývalý místopředseda ČSSD Jiří Zimola sice byl v minulosti zastáncem vstupu do kabinetu, nyní se ale k účasti ve vládě staví kriticky, protože z ní podle něj profitují především "někteří sociálnědemokratičtí šíbři".

Odvolání Staňka byla chyba a stály za ním mocenské zájmy kolem bývalého europoslance Miroslava Pocheho a místopředsedy ČSSD Romana Onderky, dodal. I podle dalšího někdejšího místopředsedy ČSSD Michala Haška krizi odstartoval Onderka dřívějšími útoky na Staňka. Hašek kritizuje, že Onderka nyní vyzývá Babiše k podání kompetenční žaloby na Zemana.

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického má řešení situace v rukou Šmarda. Měl by sám zvážit, jak bude postupovat. Zablokované jednání by mohla vyřešit i výměna ministerstva kultury s hnutím ANO, ČSSD má dlouhodobě zájem o ministerstvo pro místní rozvoj.

Předseda sociálních demokratů ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín nedokáže říci, zda by ČSSD měla opustit vládu. Hamáček má ale jeho podporu a měl by podle něj trvat na Šmardovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy