Měla KGB prsty v zásahu na Národní? Spíš vodku v krvi

Pavel Baroch
4. 4. 2010 8:00
Zatímco bili studenty, důstojníci KGB popíjeli v pražské vile
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček po 20 letech znovu otevřel otázku, jestli se na zásahu proti studentům na Národní třídě nepodílela sovětská KGB.

V pátek 17. listopadu totiž byla v Praze delegace nejvyšších představitelů KGB v čele s generálporučíkem Viktorem Fjodorovičem Gruškem, druhým mužem sovětské tajné služby.

Počátkem 90. let přitom britská BBC v dokumentu "Československý mat" rovněž prezentovala verzi, že večeře a celé jednání se sovětskou delegací souvisely s událostmi 17. listopadu. To však posléze odmítl Karel Vykypěl, který byl předlistopadovým šéfem československé kontrarozvědky.

Žáček s dvacetiletým odstupem prostudoval všechny dobové dokumenty včetně záznamů StB, na jejichž základě pak přesně rekonstruoval, co sovětští soudruzi v Praze dělali. Své poznatky popsal ve stati "KGB a 17. listopad 1989", která vyšla v posledním Sborníku Archivu bezpečnostních složek.

Vodka byla pro generály KGB důležitější

Žáček došel k závěru, že se sovětská delegace v noci 17. listopadu zajímala spíše o vodku než o to, co se děje o pár kilometrů dál na Národní třídě.

"Na základě zachované spisové dokumentace je možné opravdu konstatovat, že návštěva sovětské delegace nesouvisela s událostmi, které vypukly 17. listopadu 1989 v souvislosti se zásahem pořádkových sil," konstatuje Žáček.

Telefony v estébácké vile neustále vyzváněly

Delegace z Moskvy přiletěla do Prahy už v úterý 14. listopadu. Cílem několikrát odložené návštěvy byl podpis nové dohody o spolupráci mezi KGB a StB.

Ten kdo nezná svou minulost je odsouzen ji opakovat. Ředitel ústavu Pavel Žáček si pod tímto heslem počkal na premiéra Mirka Topolánka.
Ten kdo nezná svou minulost je odsouzen ji opakovat. Ředitel ústavu Pavel Žáček si pod tímto heslem počkal na premiéra Mirka Topolánka. | Foto: Ludvík Hradilek

V době, kdy na Národní třídu dorazily večer 17. listopadu tisíce demonstrantů, byla už smlouva několik hodin podepsaná, sovětští soudruzi se vrátili z nákupů do tajného sídla ve vile na pražském Břevnově a hodovali na slavnostní večeři.

Pravdou však je, že v břevnovské vile v noci 17. listopadu opakovaně vyzváněly telefony a předávaly se aktuální informace o dění na Národní třídě.

Co se tedy dělo při oné večeři, které se zúčastnil Vykypěl i šéf Státní bezpečnosti Aloiz Lorenc?

Sovětský náčelník vydržel do půl třetí ráno

Slavnostní večeře měla začít v půl sedmé večer. "Ale myslím, že o 30 minut byla opožděna, neboť se čekalo na příjezd generála Lorence. Vysvětloval to tím, že ministr není přítomen a on má hodně povinností," vypověděl později Miloslav Pitra, starší referent komunistické kontrarozvědky.

Večeře, která se pak změnila na večírek, byla nejspíš velmi bujará, protože s popíjením vodky se skončilo až hluboko po půlnoci. O zábavu se starali muzikanti z Ústřední hudby federálního ministerstva vnitra.

"Celou dobu v místnosti zůstal náčelník sovětské delegace, a to asi do půl třetí do rána. Bylo to tak, že když všichni hosté odešli na pokoje, personál uklízel a při tom byl hovor, občas se zahrálo a hosté se asi dva nebo tři vrátili a pobyli s námi," cituje Pavel Žáček výpověď Boženy Štanglové, která v břevnovské vile vypomáhala v kuchyni.

Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace.
Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace. | Foto: Ludvík Hradilek

Z vily rozkaz k zásahu neodešel

Celý večer odbíhali českoslovenští soudruzi k telefonům, protože atmosféra na Národní třídě začínala houstnout. Několik telefonátů měl šéf kontrarozvědky Vykypěl i náčelník StB Lorenc.

Vykypěl pak do protokolu tvrdil, že žádný rozkaz o zásahu proti demonstrantům na Národní třídě z vily vydán nebyl. Prý o zákroku ani nevěděl.

"O tom, že došlo k zásahu pořádkových sil, jsem se dozvěděl až v průběhu dopoledne následujícího dne, kdy jsem se byl rozloučit se sovětskou delegací na letišti, a zejména pak poté, co jsem se dostavil na správu," uvedl Vykypěl.

Moskva dostávala aktuální informace průběžně

Sovětské bezpečnostní složky se však o události na Národní třídě zajímaly. Jeden z příslušníků StB, který měl 18. listopadu službu, později vypověděl, že mu "několikrát volal sovětský poradce a chtěl vědět, zda nejsou nějaké nové informace".

"Pouze monitorovali situaci a poznatky předávali do SSSR. Šlo v podstatě o zajišťování stálého informačního toku," cituje Žáček jednoho z funkcionářů Státní bezpečnosti.

Sovětská delegace vysokých důstojníků KGB odletěla z Ruzyně zpět do Moskvy v poledne 18. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy