Revizoři začínají zkoušet novou zbraň na černé pasažéry

Jan Hejl
13. 8. 2014 11:07
Od příštího týdne si budou revizoři nahrávat na diktafon kontrolu problémových cestujících. Nahrávky využijí při případných stížnostech.
Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Praha - Revizoři pražského dopravního podniku začnou od pondělí nahrávat na diktafony průběh kontrol jízdenek u agresivních cestujících. Opatření má pomoci při zpětném posuzování stížností na revizory.

Během srpna bude zatím probíhat zkušební provoz. "Potrvá přibližně deset dnů. Na konci srpna bychom tak měli přistoupit k úplnému ostrému provozu," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí DPP Jiří Štábl.

Revizoři nebudou nahrávat každou kontrolu, ale jen případy, kdy to uznají za vhodné. "Primárně půjde o situace, kdy bude zřejmé, že může dojít ke konfliktní situaci. V reakci na podobné situace evidujeme drtivou většinu stížností cestujících na revizory," vysvětluje mluvčí.

Inspirace z Českých Budějovic

Dopravní podnik hlavního města se inspiroval v Českých Budějovicích, kde si revizoři agresivní černé pasažéry nahrávají už více než tři roky.

Jihočeši si navíc opatření chválí. "Přínos je jednoznačný. Počet stížností na revizory se po zavedení snížil téměř na nulu. Nyní registrujeme jen ojedinělé případy," říká mluvčí českobudějovického dopravního podniku Radek Filip.

Tamní cestující jsou na možnost nahrávání upozorněni hned několikrát. Například pomocí samolepek ve vozidlech hromadné dopravy. Revizor jim to také připomene i při samotné kontrole.

Stejný postup plánují i v Praze. "Před samotným zahájením kontroly s audio záznamem budeme cestující podrobně informovat tak, aby nevznikly jakékoliv pochybnosti či nejasnosti," popisuje Jiří Štábl.

"Revizor jednoduše stiskne tlačítko na kontrolním přístroji a zaznamená hovor," uzavírá.

Práva porušena nebudou

Možných stížností na porušení soukromí cestujících se dopravní podnik neobává, svůj záměr ale musí konzultovat s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

"Při takovýchto případech se musí požádat o registraci zpracování osobních údajů. V žádném případě ale nemůže docházet k plošnému, paušálnímu nahrávání každého kontrolovaného cestujícího," upozornil mluvčí úřadu David Pavlát.

Dopravce plánuje, že se bude nahrávat jen hovor mezi revizorem a cestujícím, při kterém se nebudou nahrávat žádné osobní údaje. Podle Štábla tak cestující nemusí mít strach, že budou porušena jejich práva.

DPP od roku od roku 2013 eviduje 469 stížností na revizory. Oprávněných bylo však pouze 12. Přepravce doufá, že nahráváním kontrol dosáhne podobného efektu jako například českobudějovický dopravní podnik.

"Když vznikne konflikt, těžko se pak dokládá, na které straně je pravda. Opatření tomu napomůže a je ochranou revizorů i cestujících," uzavřel Štábl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy