Měl jsem spory s ministrem, proto musím skončit, tvrdí končící ředitel Prymula. Obrátí se na soud

Radek Nohl Radek Nohl
30. 6. 2016 16:49
V čele hradecké nemocnice končí ředitel Roman Prymula. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho odvolal, důvodem je podle něj to, že Prymula inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera. Prymula v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že pravým důvodem je osobní spor s ministrem.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: DVTV

Víte, proč jste byl odvolán?

Ty důvody jsou naprosto zástupné. Důvodem je osobní spor s ministrem.

S ministrem zdravotnictví?

Ano.

Kvůli čemu?

Zásadně se lišíme například v koncepci hygienické služby.

Takže se vás chtěl takto zbavit?

Ano, myslím si to.

Co budete dělat proti svému odvolání?

Budu to řešit soudní cestou.

Ministerstvo říká, že jste inkasoval desítky milionů od soukromé firmy, která zřejmě patří vaší dceři.

Je to pravda. Dvacet let dělám klinické studie. Všechno ostatní je ale nesmysl.

Dopustil jste se střetu zájmů?

Nedošlo k němu. My od těch firem, které zadávají léky, je prakticky nekupujeme. Za rok 2014 byl ten objem asi 48 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že studie byly v objemu třeba čtyřicet milionů korun, je to nesmyslné.

Můžete přesně specifikovat, kolik peněz jste od soukromé firmy získal, když jste byl ředitelem hradecké nemocnice?

Já jsem to přesně nepočítal. Pan Němeček to ale jistě sečetl, protože podle mě neoprávněně zveřejnil data z majetkového přiznání, na což nemá ze zákona právo.

Ministerstvo říká, že to byly desítky milionů korun.

To tak může být.

Jak dlouho máte spory?

Vyhrotily se v posledním půlroce.

Důvodem těchto sporů bylo to, že jste mu oponoval?

Myslím si to.

Řekl jste, že to budete řešit soudní cestou. Jaké argumenty máte?

Já nevidím důvody pro toto odvolání. Já jsem nic nezákonného neudělal.

Kdy jste si odvolání převzal?

Dneska.

Skončit musíte hned?

Odvolání je s okamžitou platností.

Kdo za vás nemocnici nyní povede?

To ještě nebylo řečeno.

Kromě vás má spory s ministrem ještě další ředitel?

Nevím.

Můžete tedy své působení v hradecké nemocnici nějak shrnout?

Udělal jsem velký kus práce. Ty důvody jsou zástupné. Ta nemocnice velice dobře funguje. Já jsem letos manažerem roku ve zdravotnictví. Připadá mi to směšné, ale tohle bude muset rozhodnout soud.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy