Měl charakter a cit, loučili se s Dienstbierem politici

Domácí Michal Štůsek Domácí, Michal Štůsek
14. 1. 2011 13:03
Česko se loučilo s Jiřím Dienstbierem, politik, novinář a disident zemřel o víkendu
Jiří Dienstbier zemřel tuto sobotu ve věku 73 let
Jiří Dienstbier zemřel tuto sobotu ve věku 73 let | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stovky lidí se v pátek ve Valdštejnském paláci loučily se senátorem a bývalým disidentem Jiřím Dienstbierem.

První polistopadový ministr zahraničí zemřel po těžké nemoci v sobotu ve věku 73 let.

Hlavní část pietního aktu začala v poledne za účasti rodiny, přátel a také nejvyšších představitelů českého státu a zástupců sousedních zemí. Úvodní řeč pronesl předseda Senátu Milan Štěch. Posledního rozloučení se na požádání rodiny ujal bývalý asistent Jiřího Dienstbiera Tomáš Prášek. 

Už během dopoledne se Dienstbierově památce přišlo poklonit na pět stovek lidí do Hlavního sálu Valdštejnského paláce, kde byla na katafalku vystavena rakev s jeho ostatky.

"Byl to ušlechtilý člověk i politik. Osobně jsem ho neznala, ale jezdili jsme spolu občas tramvají," vzpomínala jedna z návštěvnic Valdštejnského paláce.

"Měla jsem ho moc ráda, měl charisma a charakter," doplnila její kolegyně.

Prohlédněte si fotografie z místa posledního rozloučení

"Občas jsme se pracovně stýkali. Nikdy na něj nezapomenu," řekl další z účastníků pátečního rozloučení.

Mezi příchozími byl například metropolita pravoslavné církve Kryštof, bývalý předseda sněmovny Miloslav Vlček, socioložka Jiřina Šiklová, režisér Jan Kačer nebo herec Jan Potměšil.

Rakev lemovaly smuteční věnce od českého prezidenta Václava Klause, jeho slovenského kolegy Ivana Gašparoviče, vlády, obou komor parlamentu a Václava Havla.

V poledne začala hlavní část pietního aktu, kterého se zúčastnil mimo jiných i prezident Václav Klaus, předseda vlády Petr Nečas a bývalý prezident Václav Havel.

Jako první pronesl smuteční řeč předseda Senátu Milan Štěch. "Pro Jiřího byl charakteristický nadhled, nonšalantnost a vnitřní síla...jeho odchod je velkou ztrátou nejen pro ČSSD, ale celý Senát," uvedl.

Mezi řečníky vystoupil také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který Jiřího Dienstbiera označil za člověka široké liberální mysli, kterého uznávali lidé po celém světě. "Ztratil jsem přítele, kterého jsem si čtvrt století vážil...děkuji mu za vše, co pro nás udělal, byl to velký vlastenec," pronesl ve svém projevu. Dienstbier byl podle ministra zahraničí spolu s Janem Masarykem vzorem pro všechny šéfy diplomacie.

"Jiří byl jedním z mála intelektuálů a politiků, který dokázal naslouchat slovenským problémům a měl pro ně cit," řekl ve svém proslovu slovenský vícepremier Rudolf Chmel.

Své projevy pronesl také místopředseda Senátu Petr Pithart, arcibiskup pražský Dominik Duka, bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher nebo šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a přítel Dienstbiera z dob disentu Adam Michnik. 

V sále zazněl také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu.

Foto: Aktuálně.cz

Už od poloviny týdne se mohli lidé podepisovat a psát vzkazy do kondolenční knihy, která byla k dispozici v sídle Senátu.

"S Vaším odchodem přišla současná česká politika o svého posledního gentlemana," zní jeden ze vzkazů.

"Nikdy nezapomeneme, co jste udělal v komunistickém odboji pro tuto zemi," napsal další z těch, kteří připojili svou vzpomínku na jednu z výrazných osobností české politiky.

Dienstbier byl jedním z prvních signatářů Charty 77, počátkem 90. let se stal jedním ze symbolů stržení železné opony mezi Východem a Západem.

Jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných byl vězněn komunistickým režimem, který ho perzekvoval i na svobodě.

Jako jeden z mála Čechů se prosadil v mezinárodní politice, tři roky působil jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

 

Právě se děje

Další zprávy