Mejdanem v chrámu oslavila Charta třicátiny

Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
14. 3. 2007 15:15
Praha - Před 30 lety zemřel po mnohahodinovém policejním výslechu filozof Jan Patočka. Vzpomínali na něj nejen signatáři Charty 77. GALERIE
V kostele sv. Anny v Praze se sešlo na sedm set signatářů Charty 77.
V kostele sv. Anny v Praze se sešlo na sedm set signatářů Charty 77. | Foto: Ludvík Hradilek

Bezdomovec i bývalý prezident, místopředseda vlády nebo katolický kněz. Zhruba sedm set lidí, kteří by se v normální společnosti ani nesetkali, si včera padali do náručí. Před třiceti lety je spojil pocit, že nelze mlčet ohledně porušování lidských práv.

Václav Havel se evidentně dobře bavil
Václav Havel se evidentně dobře bavil | Foto: Ludvík Hradilek

Moderátorka večera Petruška Šustrová pozvala na pódium jednoho z původních autorů textu Charty, bývalého prezidenta Václava Havla. Vzpomínal na setkání s lidmi při studijním pobytu ve Spojených státech, kteří, přestože vyznávali různé hodnoty, se dokázali tolerovat a všichni odkazovali na étos Charty 77.

Česko by podle něj mělo poukazovat na nedodržování lidských práv v jiných zemích, a to bez ohledu na své partikulární ekonomické zájmy.

Pak už se Havel věnoval svým přátelům, vínu a poslouchání oblíbených kapel Dg 307, Vlasty Třešňáka a dvorní kapely Charty Plastic People of The Universe. Při zpěvu Jaroslava Hutky "Teď dumej o právu, Havlíčku, Havle," si Havel broukal s ním.

Vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra , kterému při vzniku Charty bylo 15 let a jejím mluvčím se stal v roce 1989, slíbil zřízení Ústavu paměti národa, který by spravoval a zveřejňoval dokumenty z doby komunismu. Jeho schvalování právě začalo v Poslanecké sněmovně.

Hvězdou večera se kromě Václava Havla stal Ivan Martin Jirous. Na pódiu veřejně slíbil, že ztrestá bývalého bachaře a nyní poslance za KSČM Jaroslava Vondrušku, který týral jeho kamarády ve věznici v Minkovicích. "Budu ho pronásledovat ve dne i v noci," řekl Jirous. "Jestli mi unikne, uznám, že je to chytrý kluk."

Historik Petr Blažek ukázal unikátní fotografie z archivu STB na kterých se poznávali mnozí z přítomných.
Historik Petr Blažek ukázal unikátní fotografie z archivu STB na kterých se poznávali mnozí z přítomných. | Foto: Ludvík Hradilek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy