Medveděva pohlídá 200 policistů, Hrad na den zavře

Domácí Domácí
7. 12. 2011 11:04
Ruský prezident přiletí večer, Praha spustí sérii dopravních omezení
Prezidentův program se bude odehrávat na Hradě, který tak bude veřejnosti uzavřen.
Prezidentův program se bude odehrávat na Hradě, který tak bude veřejnosti uzavřen. | Foto: Reuters

Praha - Do hlavního města míří jeden z nejmocnějších mužů světa. Na dvoudenní návštěvu přijede ruský prezident Dmitrij Medveděv, a policie tak má pohotovost.

Na bezpečí státníka budou v terénu dohlížet zhruba dvě stovky policistů. Život v Praze zasáhnou i krátkodobá dopravní omezení. 

Pár přiletí ve středu v 19 hodin na Ruzyni prezidentským speciálem zvaným Bort No. 1.

Všechny hlavní body Medveděvovy návštěvy se odehrají ve čtvrtek na Pražském hradě, ten proto bude od středy od 16:00 do čtvrtka do 17:00 veřejnosti zcela uzavřen.

Kde bude v Praze platit zákaz zastavení:

středa 00.00 - čtvrtek 24.00:

Letiště Ruzyně - Jih; Strahovské nádvoří

středa 15.00 - čtvrtek 24.00:

Dlabačov; Pohořelec; Keplerova; Jelení; Mariánské hradby; Chotkova; Na Opyši; Valdštejnská; Kosárkovo nábřeží; nám. J. Palacha

středa 7.00 - čtvrtek 24.00:

Křížovnická; Platnéřská; Alšovo nábřeží; Veleslavínova

čtvrtek 13.30 - 24.00:

Dlabačov; Bělohorská

Při průjezdu delegace bude na bezpečný a plynulý silniční provoz dohlížet dvě stě policistů pořádkové, dopravní i kriminální služby.

"Opatření v dopravě se dotknou Pražanů jen minimálně, v případě potřeby se budou provádět krátkodobá omezení v délce dvou až tří minut," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Stát na Ruzyni se nesmí

Provoz bude upraven pouze na několika místech v Praze 1 a 6. Jedná se hlavně o zákazy zastavení.

Zákaz parkování se už od středy ráno týká například oblasti Ruzyně. Zákaz zastavení platí až do čtvrteční půlnoci pro ulici K Letišti a parkoviště u terminálu T4.

Stejný zákaz platí ve stejné době i v prostoru Strahovského kláštera.

Zákazy parkování se dále budou týkat například ulic Jelení, Keplerova, Valdštejnská, Veleslavínova, Alšova nábřeží či náměstí Jana Palacha.

Medveděv přiletí luxusním speciálem

Speciální letoun, kterým ruský prezidentský pár přiletí na Ruzyni, je nadstandardně vybaven. Podle odhadů vyšel až na 60 milionů dolarů. Vnitřní zařízení je uzpůsobeno i případnému vzniku válečného konfliktu, a to tak, aby přímo na palubě mohlo vzniknout velicí centrum.

Interiér je vyveden v ořechové dýze a kovové části nábytku jsou pozlacené. Na palubě jsou údajně tři bary, ložnice se dvěma postelemi pro prezidentský pár a pracovna o ploše deset metrů čtverečních, kde je k dispozici i systém pro kódované telefonní hovory.

Medveděv stroj zdědil po svém předchůdci Vladimiru Putinovi. S informacemi přišel deník Právo.

Po Praze se prezident bude pohybovat v obrněné limuzíně značky Mercedes S600 Pullman Guard. Kvůli pohodlí má prezidentova kabina zvýšený strop.

Pancéřovaná karoserie limuzíny i tlustá skla odolají i střelám z armádních zbraní a podvozek přestojí i výbuch granátu. Auto je vybaveno i automaticky spouštěným hasicím zařízením. Kabinu lze také hermeticky uzavřít a pro případ plynového útoku jsou připraveny kyslíkové bomby.

 

Právě se děje

Další zprávy