Medveděv přijal pozvání, v prosinci přiletí do Prahy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 11. 2011 14:20
Podle nepotvrzených informací dorazí ruský prezident 7. prosince
Foto: Reuters

Praha - Ruský prezident Dmitrij Medveděv se chystá na návštěvu Prahy a podle dosud nepotvrzených informací přijede 7.a 8. prosince.

Píše to server Euro.cz, kterému termín pobytu sdělilo několik důvěryhodných zdrojů z okolí Hradu. Oficiálně ale datum nikdo nepotvrdil.

"Přesný termín příjezdu prezidenta Medvěděva zatím nebudeme oficiálně zveřejňovat," uvedl na dotaz serveru Euro.cz mluvčí prezidenta Václava Klause Radim Ochvat. 

O návštěvě ruského prezidenta informoval již v srpnu na zvláštní tiskové konferenci český prezident Václav Klaus, který ho do české metropole pozval.

Medveděv by tak mohl být přítomen zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě.

O plánované návštěvě se totiž začalo hovořit už na jaře, a to právě v souvislosti s výstavou, na níž budou k vidění vzácné šperky, slavnostní zbraně a oblečení carské rodiny i ruských patriarchů.

Expozice v Císařské konírně bude otevřena 9. prosince a potrvá do 4. března

Oba státníci vyslovili přání, aby se výstava konala právě při příležitosti Medveděvova pobytu v české metropoli.

Kvůli kremelským sbírkám se měnila i česká legislativa. Za rekordní čtyři dny byl v květnu schválen zákon, který má zahraniční díla chránit před zastavením soudem v případě, že by se jich začali domáhat potomci původních majitelů.

Uměleckým dílům zapůjčeným v zahraničí stát odteď poskytne tzv. imunitu proti zabavení, a tak i jistotu, že se po vystavení vrátí zpět domů.

Naposledy navštívil Dmitrij Medveděv Českou republiku loni v dubnu, kdy se v Praze sešel s americkým prezidentem Barackem Obamou kvůli podpisu smlouvy Start II mezi USA a Ruskem o jaderném odzbrojení.

Obě velmoci se v našem hlavním městě zavázaly do sedmi let snížit počet funkčních strategických hlavic na 1550 na každé straně, což znamená likvidaci zhruba třetiny jejich jaderných arzenálů. Dohoda také omezila počet rozmístěných nosičů atomových zbraní na 700.

Klaus jako prezident byl v Rusku několikrát, loni už posedmé, tentokráte jako host jedné ruské banky, která jej pozvala jako řečníka na předání ceny pro zahraniční společnosti působící v Rusku.

Česko-ruské vztahy jsou dobré. Komplikoval je jen radar

Ruský velvyslanec v Česku Sergej Kiseljov uvedl, že česko-ruské vztahy jsou na dobré úrovni a rozvíjejí se v atmosféře vzájemné úcty a pragmatismu. Na dialog mezi Prahou a Moskvou měla podle Kiseljovova předchůdce Alexeje Fedotova vliv situace kolem amerických plánů na vybudování prvků protiraketového štítu USA v Česku.

Plány Moskva hlasitě kritizovala, nakonec spadly pod stůl po nástupu Obamy do prezidentského křesla. Nyní Washington a NATO hledají alternativu; Rusko a NATO se dohodly na prohloubení spolupráce při protiraketové obraně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy