Medvěd, který na Valašsku trhal ovce, odešel zřejmě na Slovensko, past už odstranili

Barbora Němcová Barbora Němcová
27. 11. 2018 10:37
Medvěd, který na Valašsku roztrhal několik ovcí a chodil do včelínů na med, nejspíš odešel na Slovensko. Past s návnadou, která byla na zvíře několik týdnů nastražena, proto v úterý odborníci z lesa stáhli, uloží ji v Rožnově pod Radhoštěm a připraví pro další použití, zjistil deník Aktuálně.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Medvěd, na kterého jsme nastražili klec, odešel kolem 7. listopadu směrem na Slovensko. Poté se objevil medvěd v Moravskoslezských Beskydech. Není ale jasné, jestli se jedná o toho stejného," řekl Aktuálně.cz František Šulgan z CHKO Beskydy.

Ochránci nyní sbírají genetický materiál medvěda, aby jednotlivé vzorky mohli porovnat a vyhodnotit, zda se jedná o stejné zvíře. "Ten medvěd z Moravskoslezských Beskyd nedělá velké škody, sem tam jen rozhodí nějaký včelí úl," doplňuje Šulgan s tím, že škody ani nebudou hlášeny.

Jak dodává, k útlumu medvědů přispělo i chladné počasí. "Na konci listopadu už ztrácí na aktivitě a připravuje se na hibernaci," vysvětluje Šulgan.

Zároveň upozorňuje, že medvědi nejsou žádné krvelačné bestie, jak byl medvěd z Valašska médii často prezentován. "Z 80 až 90 procent se medvědi živí rostlinnou potravou, média z medvěda na Valašsku udělala krvelačnou šelmu, já si neberu do terénu ani žádné obranné prostředky, cítím se nebezpečněji mezi lidmi tady ve městě než mezi medvědy," říká Šulgan a dodává: "Tady se vůbec nestalo, že by medvěd na člověka útočil."

Medvěd na Valašsku ale napadl několik ovcí, koz a dalších menších domácích zvířat. "Medvěd je v mnoha případech jenom usmrtil a šel na med. Medvěd útočí na věci, které se pohybují," vysvětluje Šulgan s tím, že majitelům zvířat za ně stát vyplatil nebo vyplatí odškodnění.

Mladý, asi čtyřletý medvěd se v regionu Valašska pohyboval od září. Choval se netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Pokud by se podařilo jej odchytit, dočasně by mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem zoologická zahrada z Belgie.

Na medvěda na Vsetínsku také číhal odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové, na medvěda však nenarazil.

VIDEO: Podle Chaloupka je medvěd, který byl na Valašsku, puberťák:

Hysterie kolem medvěda je živená nedostatkem informací, potřeboval by negativní zkušenost s člověkem, pak by si na něj dal pozor, říká senátor. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy