Median: ČSSD by vyhrála, ODS ji ale začíná stahovat

Domácí Domácí
8. 2. 2010 15:35
Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sociální demokraté necelé čtyři měsíce před volbami stále vévodí průzkumům veřejného mínění.

Pokud by Češi vybírali nové poslance v lednu, získala by ČSSD 32 procent hlasů. Oproti loňskému prosinci si polepšila o tři procenta.

Druhou ODS by volilo necelých 28 % lidí. "Meziměsíčně tak posílila o 4,5 %," vysvětluje Arnošt Janeček z agentury Median, která průzkum přinesla. Upozornil ale, že statistická odchylka může u velkých stran dosáhnout až 4,5 %.

Propad na přelomu roku zaznamenali komunisté, kteří by oproti prosinci získali o tři procenta hlasů méně (12,8 %). Do Poslanecké sněmovny by je doprovodily TOP 09 (9,3 %) a také KDU-ČSL (7,4 %).

Mimo hru jsou podle všeho zelení, jimž by dalo hlas 4,3 % voličů. "Vzhledem k statistické chybě, která se konkrétně pro výsledek SZ pohybuje v intervalu cca +/- 1,5 % od zjištěné hodnoty, nelze s jistotou vyloučit, že by se SZ do parlamentu nedostala," říká Janeček.

Žádná z dalších stran se k potřebné pětiprocentní hranici nepřiblížila. Pod třemi procenty, což je limit potřebný pro zisk státního příspěvku za hlasy, se pohybují i Věci veřejné.

Voleb by se podle Medianu zúčastnilo 61 procent voličů, což je o zhruba čtyři procenta méně než při posledních volbách v roce 2006.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy