Média stranila Schwarzenbergovi, ukázala analýza

Domácí Domácí
9. 2. 2013 11:55
Vyplynulo to z analýzy občanského sdružení KohoVolit.eu. Šlo o nastolovaná témata
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Média před volbami stranila Karlu Schwarzenbergovi a mohla poškodit zejména Jiřího Dienstbiera a Jana Fischera.

Vyplynulo to z analýzy občanského sdružení KohoVolit.eu. Podle sdružení mohla mít tištěná média vliv na rozhodování voličů před volbami, nešlo však o protežování některých kandidátů, ale o nastolovaná témata.

Spíše negativně vyznívající témata média podle analýzy publikovala například ve spojitosti s prezidentskými kandidáty Janem Fischerem a Jiřím Dienstbierem.

"U Fischera to byla ne zcela přesvědčivá vystoupení v televizních debatách (včetně aféry se "zaplaceným" publikem), dále otázka financování kampaně nebo minulost v KSČ. Jiří Dienstbier byl v médiích spojován především se svou žádostí o podporu KSČM a štěpení, které vzhledem k částečné podpoře Miloše Zemana, potenciálně vzniká v ČSSD," uvedlo sdružení ve zprávě.

V souvislosti s Fischerem a Dienstbierem média neuvedla žádné vyloženě kladné téma, naopak ale připomněla vtah s komunisty.

"Je pravděpodobné, že to byla právě antikomunistická karta, která měla vliv na konečné 3. a 4. místo těchto kandidátů," tvrdí analytička KohoVolit.eu Kateřina Kňapová.

Víceméně pozitivně vyznívaly texty týkající se Karla Schwarzenberga. V lednu například dávaly hlas intelektuálům a osobnostem české kultury vyjadřujícím podporu právě knížeti.

Ve druhém kole prezidenta byl podle sdružení zřejmý rozdíl mezi oběma kandidáty, přestože v souvislosti s oběma se nejčastěji objevovaly články pojednávající o podpoře finální dvojici kandidátů.

"U Schwarzenberga byly vedle podpory zdůrazňovány výsledky různých průzkumů a preferencí například významných osobností prezentovány také články související přímo s podporou, kterou má u studentů," uvedlo sdružení.

Naopak u Miloše Zemana byly časté texty referující o negativní a agresivní kampani, popřípadě o rozkladu levice a ČSSD či otázce Benešových dekretů a sudetských Němců.

Podívejte se: Miloš Zeman úřaduje

"V mediálním obrazu Zemana převládala konkrétní témata s jasně negativními konotacemi, u Schwarzenberga pokračovala sledovaná média v trendu určité nekonkrétnosti, která byla zřejmá už před prvním kolem," domnívá se analytička KohoVolit.eu.

KohoVolit.eu pro analýzu mediální prezentace prezidentských kandidátů vycházelo ze sedmi tištěných médií: MF Dnes, Lidových novin, Hospodářských novin, Práva, Respektu, Reflexu a Týdnu. Zaměřilo se na časová období 1. prosince 2012 až 11. ledna 2013 a 12. ledna až 25. ledna 2013.

KohoVolit.eu funguje od roku 2006. Mezi projekty sdružení patří například volební kalkulačka.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy