Média stranila Schwarzenbergovi, ukázala analýza

Domácí Domácí
9. 2. 2013 11:55
Vyplynulo to z analýzy občanského sdružení KohoVolit.eu. Šlo o nastolovaná témata
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Média před volbami stranila Karlu Schwarzenbergovi a mohla poškodit zejména Jiřího Dienstbiera a Jana Fischera.

Vyplynulo to z analýzy občanského sdružení KohoVolit.eu. Podle sdružení mohla mít tištěná média vliv na rozhodování voličů před volbami, nešlo však o protežování některých kandidátů, ale o nastolovaná témata.

Spíše negativně vyznívající témata média podle analýzy publikovala například ve spojitosti s prezidentskými kandidáty Janem Fischerem a Jiřím Dienstbierem.

"U Fischera to byla ne zcela přesvědčivá vystoupení v televizních debatách (včetně aféry se "zaplaceným" publikem), dále otázka financování kampaně nebo minulost v KSČ. Jiří Dienstbier byl v médiích spojován především se svou žádostí o podporu KSČM a štěpení, které vzhledem k částečné podpoře Miloše Zemana, potenciálně vzniká v ČSSD," uvedlo sdružení ve zprávě.

V souvislosti s Fischerem a Dienstbierem média neuvedla žádné vyloženě kladné téma, naopak ale připomněla vtah s komunisty.

"Je pravděpodobné, že to byla právě antikomunistická karta, která měla vliv na konečné 3. a 4. místo těchto kandidátů," tvrdí analytička KohoVolit.eu Kateřina Kňapová.

Víceméně pozitivně vyznívaly texty týkající se Karla Schwarzenberga. V lednu například dávaly hlas intelektuálům a osobnostem české kultury vyjadřujícím podporu právě knížeti.

Ve druhém kole prezidenta byl podle sdružení zřejmý rozdíl mezi oběma kandidáty, přestože v souvislosti s oběma se nejčastěji objevovaly články pojednávající o podpoře finální dvojici kandidátů.

"U Schwarzenberga byly vedle podpory zdůrazňovány výsledky různých průzkumů a preferencí například významných osobností prezentovány také články související přímo s podporou, kterou má u studentů," uvedlo sdružení.

Naopak u Miloše Zemana byly časté texty referující o negativní a agresivní kampani, popřípadě o rozkladu levice a ČSSD či otázce Benešových dekretů a sudetských Němců.

Podívejte se: Miloš Zeman úřaduje

"V mediálním obrazu Zemana převládala konkrétní témata s jasně negativními konotacemi, u Schwarzenberga pokračovala sledovaná média v trendu určité nekonkrétnosti, která byla zřejmá už před prvním kolem," domnívá se analytička KohoVolit.eu.

KohoVolit.eu pro analýzu mediální prezentace prezidentských kandidátů vycházelo ze sedmi tištěných médií: MF Dnes, Lidových novin, Hospodářských novin, Práva, Respektu, Reflexu a Týdnu. Zaměřilo se na časová období 1. prosince 2012 až 11. ledna 2013 a 12. ledna až 25. ledna 2013.

KohoVolit.eu funguje od roku 2006. Mezi projekty sdružení patří například volební kalkulačka.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy