Medevac se zaměří na Blízký východ, Afriku a Ukrajinu. Česko dá na humanitární program 60 milionů

ČTK ČTK
23. 4. 2018 12:29
Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčí lidé z oblastí postižených válečnými konflikty.
Medevac, přílet zraněných Ukrajinců.
Medevac, přílet zraněných Ukrajinců. | Foto: Armáda ČR

Praha - Český humanitární zdravotnický program Medevac se letos zaměří na krizové oblasti Blízkého východu, Afriky a Ukrajiny. Celkově na něj kabinet v letošním roce uvolní 60 milionů korun, stejně jako v loňském roce. Rozhodla o tom vláda, která schválila priority programu. Humanitární program má mimo jiné pomoci řešit migrační krizi přímo v místě původu uprchlíků.

"Všechny priority vycházejí ze současné migrační a humanitární situace. Pomoc půjde hlavně do zemí, které jsou zdrojem migrace do EU, do zemí prvního vysídlení a do zemí, které se na svém území potýkají s důsledky velkého množství vnitřně vysídlených obyvatel," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.

Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčí lidé z oblastí postižených válečnými konflikty. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Program se nezaměřuje na pacienty, kteří by potřebovali intenzivní několikaletou léčbu, ale na ty, jimž může jednorázové léčení výrazně zlepšit zdravotní stav.

V rámci letošních priorit programu kabinet také rozhodl o čtyřech konkrétních programech v krizových oblastech. Ministerstvo vnitra uvolní pět milionů korun na podporu poskytování zdravotní péče v Libyi, dalších pět milionů korun na zvýšení dostupnosti zdravotní péče v Nigeru a stejnou částku na zlepšení kvality zdravotní péče na Ukrajině. Pět milionů korun je určeno i na 3D tisk zdravotnických potřeb v Iráku.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy