Mecenáš Zubové Soukup dá do kampaně max. 10 milionů

Kateřina Eliášová
8. 7. 2009 12:40
Zubová chce zaujmout programem Zelená Praha
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mecenáš Demokratické strany zelených a její místopředseda Jaromír Soukup bude platit kampaň "své" předsedkyně Olgy Zubové, která má na pražské kandidátce ČSSD pro letošní volby číslo pět.

Zatím není jisté, jak konkrétně kampaň bude vypadat a kolik do ní Soukup vloží. Olga Zubová nicméně v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz potvrdila, že o konkrétní formě podpory se začne v blízké době jednat.

"V nejbližších dnech se sejde jeho (Jaromíra Soukupa - pozn. red.) manažerský štáb a bude se bavit nejen o tom, jakým směrem se kampaň povede, ale taky o tom, jaké prostředky do toho dá," řekla Zubová Aktuálně.cz.

Ta minulý pátek kývla na nabídku šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, aby byla na kandidátce oranžových místo Petra Ibla, který na poslední chvíli nominaci vzdal.

Sto milionů to nebude

Jaromír Soukup, který vede vlivnou mediální agenturu, před několika dny prohlásil, že by na kampaň Demokratické strany zelených byl ochoten dát až sto milionů korun.

"Nevím, jakou částkou by se byl pan Soukup ochoten podílet na současné kampani, ale myslím, že ta částka nebude taková," uvedla Zubová. "Bylo by namístě, abychom se nějakým dílem podíleli na kampani. Já osobně se na ní budu podílet svou účastí a prací," dodala.

“Já nepředpokládám, že by částka kampaně přesáhla deset milionů korun,” řekl Aktuálně.cz Soukup.

Zubová popřela, že by finanční účast Jaromíra Soukupa byla jednou z podmínek jejího umístění na kandidátce ČSSD.

Sponzoruji Zubovou, ne ČSSD

Soukup odmítá spekulace médií, že by nadto platil i kampaň sociálních demokratů, za něž Zubová kandiduje. Přesto jim rozhodně pomůže se zviditelnit. Před eurovolbami zaplavily plakáty s obličejem poslankyně, která vystoupila z klubu Strany zelených a poté byla ze strany vyloučena, celou zemi.

“Oslovení veřejnosti bude stejně masivní, ale kampaň nebude tak viditelná, protože těch ploch nebude tolik. Použijeme i internet a tiskovou inzerci,” prozradil Soukup.

Zelená Praha

Zubová už připravuje kampaň, nevyloučila, že se objeví i na mítincích ČSSD. "Pan Hulinský má zájem o zelenou politiku, detaily kampaně ještě probereme. Máme zpracovaný Zelený program pro zdravé město, v nejbližší době jej představíme," dodala.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti." Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy