MDŽ má smysl, říká většina. Mladí mají radši Den matek

Zpravodajská směna
8. 3. 2010 15:30
Jen čtvrtina lidí si v půzkumu veřejného mínění MDŽ spojila s datem 8. března
Sahara Rally. Patří do skupiny takzvaných Darwinových hybridů. Jsou vysoké a kvetou pozdě, až kolem poloviny května.
Sahara Rally. Patří do skupiny takzvaných Darwinových hybridů. Jsou vysoké a kvetou pozdě, až kolem poloviny května. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mezinárodní den žen, který v kalendáři připadá na dnešní den, si podle dvou třetin Čechů má smysl připomínat. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Důvody se ale liší. Zatímco pro některé je MDŽ svátkem příliš svázaným s minulým režimem, jiní ho berou jako příležitost dostat nebo darovat květinu. Jen nejmladší generace v názoru na den žen tápe.

Nejčastějším důvodem, proč svátek slavit, je možnost potěšit blízkou osobu květinou nebo drobným dárkem. Vyjádřilo se tak osmnáct procent respondentů.

Pro 13 procent oslovených lidí je MDŽ příležitostí vybočit z všednosti běžného dne. Stejný počet také uvedl, že by se v tento den mělo ocenit něžné pohlaví, které ještě často vedle svého zaměstnání stíhá zajišťovat chod domácnosti a výchovu dětí.

A 11 procent lidí dnešní den chápe jako připomínku emancipace a boje za rovnoprávnost. Oproti tomu někteří dokonce chápou MDŽ jako určitou variaci na svatého Valentýna, která je jim často bližší.

Přežitek komunismu

V otázce smyslu oslav Mezinárodního dne žen se v průzkumu vzácně shodla obě pohlaví. Podle dvou třetin mužů i žen má smysl si dnešní svátek připomínat.

S 8. březnem si MDŽ spojila zhruba čtvrtina dotazovaných. Nejčastěji šlo o ženy ve věku 30 až 59 let. Mladší generace si nejčastěji myslela, že dnes slavíme Den matek. Ten si ale připomínáme vždy druhou květnovou neděli.

A více než polovina respondentů vůbec netušila, co si pod 8. březnem mají představit.

Ta část respondentů, která už si MDŽ připomínat nechce, si v jeho souvislosti vybavila organizované oslavy v minulosti. Školní besídky a povinné karafiáty má zřejmě řada čtyřicátníků ještě v živé paměti. Den žen proto berou spíše jako komunistický přežitek

Oproti tomu mladším lidem ve věku 30-44 let nejvíce vadilo, že by se ženy měly uznávat v předepsaný den. Stejná věková skupina zároveň více prosazuje oslavy Dne matek.

A podle osmi procent dotázaných je nutné vážit si žen celý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy