Maturity jinak: Příští ministr chce dvě různé zkoušky

Jakub Novák
21. 1. 2014 13:40
Ve hře je i otázka zrušení CERMATu, úřad by měl podle Marcela Chládka zeštíhlit.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Namísto jedné státní maturity by podle představ budoucího ministra školství měly existovat maturity dvě a spolu s nimi ještě mistrovská zkouška pro učně.

Kromě toho otevře senátor Marcel Chládek z ČSSD také otázku zeštíhlení či dokonce další existence CERMATu - úřadu, který je za organizaci státních maturit v Česku zodpovědný.

"V současnosti je úroveň maturit pro jednoho příliš vysoká a pro druhého příliš nízká. Takže si dovedu představit, že budeme srovnávat jen gymnázia s gymnázii, střední odborné školy se středními odbornými školami a učiliště s učilišti," míní Chládek.

"Dovedu si představit dva typy maturit - ne dvě úrovně, ale typy - jeden typ pro gymnázia a druhý pro odborné školy, který bude více zohledňovat odbornou přípravu," předestírá podrobněji své představy.

Kromě těchto dvou typů maturit by měla existovat také zmiňovaná mistrovská zkouška pro absolventy učilišť. Od ní si Chládek slibuje jak zjednodušení celého procesu maturit, tak zvýšení prestiže učebních oborů.

"Od mistrovské zkoušky očekávám vyřešení problému, že srovnáváme nesrovnatelné. Tato zkouška nenahradí maturitu tak, že někdo bude chodit do školy a potom si místo maturity udělá právě mistrovskou zkoušku - on místo toho půjde do praxe a potom si, třeba po třech letech, udělá mistrovskou zkoušku," popisuje budoucí ministr školství.

"Očekávám od toho také zvýšení prestiže učebních oborů. Řada lidí nejde do učebních oborů jen proto, že si řekne, že po jejich absolvování nebude mít maturitu, nebude mít žádný titul," dodává.

Na současné podobě maturit, které s oblibou označuje za paskvil, kritizuje právě jejich snahu srovnávat nesrovnatelné - tedy například studenty gymnázií s učni.

"Když pominu fakt, že už u vstupu jsou velké rozdíly mezi dětmi, které jdou na učiliště a na gymnázium, tak je tu druhý problém, že máte úplně jiné hodinové dotace pro jednotlivé předměty," říká Chládek. Právě proto by se podle něj měla tato zkouška rozdělit.

Odmítá přitom možnost "natáhnutí" maturity tak, aby byla schopna různorodost znalostí absolventů jednotlivých typů škol pokrýt.

 

Zrušit CERMAT? Rozhodne audit

Kromě faktické proměny státních maturit počítá Chládek s jejich organizačním zjednodušením v podobě její celkové elektronizace.

Jako dlouhodobý kritik CERMATu navíc plánuje po nástupu do úřadu jednak provést její důkladný audit a jednak otevřít diskusi nad jejím zeštíhlením, či dokonce zrušením.

"Otázka CERMATu, respektive jeho dalšího působení, je také otázkou auditu, takže nechci nyní nic predikovat, protože se ještě budeme bavit o jeho dalším působení," konstatuje Chládek. A i když je sice podle něj ještě brzy na to, mluvit o jeho případném zrušení, jde o - citujeme - "jeden z úřadů, kde si dokážu představit jeho zeštíhlení".

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy