Maturity dopadly hůře než loni, z matematiky propadlo 24 %

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2014 18:10
Ministr Chládek chce změnit vzdělávání učitelů matematiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Ministr školství Marcel Chládek oznámil výsledky didaktických testů státních maturit. Úspěšnost zaznamenala mírný propad, výrazně horší výsledky pak přinesly testy z matematiky. V té uspělo pouze 75,9 % studentů.  V českém jazyce to bylo naopak 97,3% a cizí jazyk zvládlo 96,4 %.

Všechny údaje se týkají žáků, kteří šli letos k maturitám poprvé. Po započítání repetentů z minulých let je neúspěšnost ve všech předmětech ještě vyšší. Loni byla neúspěšnost v maturitních testech z matematiky přes 20,5 procenta, z češtiny dvě procenta a z cizích jazyků 2,6 procenta.

Ministr Chládek na tiskové konferenci uvedl, že je s ohledem na špatné výsledky potřeba změnit systém výuky matematiky i vzdělávání učitelů této aprobace.

"Výsledky matematiky jsou alarmující. Zjistili jsme neschopnost základních řešení, žákům chybí triviální logické uvažování. Ke zkoušce z matematiky se hlásí stále méně studentů," uvedl Chládek.

Co se týká jazyků, naprostá většina maturantů si vybrala angličtinu. Z té propadlo 4,4 procenta žáků, z němčiny 8,7 procenta, z ruštiny 2,2 procenta a z francouzštiny a španělštiny zhruba jedno procento žáků.

Letos se k ní přihlásilo 36 % žáků. Povinnou zkoušku z matematiky by při tom ministerstvo chtělo zavést v roce 2020.

Na školách nyní proběhne ústní část maturitních zkoušek, ta potrvá do 10. června. Celková neúspěšnost se v tuto chvíli odhaduje na 11 % z 87 600 přihlášených.

Chládek dále řekl, že je se současnou podobou maturity nespokojený. Je podle jeho názoru stále předražená a zbytečně administrativně zatížená. Psaní didaktických testů se ale letos obešlo poprvé bez výraznějších problémů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy