Maturity dopadly hůře než loni, z matematiky propadlo 24 %

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2014 18:10
Ministr Chládek chce změnit vzdělávání učitelů matematiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Ministr školství Marcel Chládek oznámil výsledky didaktických testů státních maturit. Úspěšnost zaznamenala mírný propad, výrazně horší výsledky pak přinesly testy z matematiky. V té uspělo pouze 75,9 % studentů.  V českém jazyce to bylo naopak 97,3% a cizí jazyk zvládlo 96,4 %.

Všechny údaje se týkají žáků, kteří šli letos k maturitám poprvé. Po započítání repetentů z minulých let je neúspěšnost ve všech předmětech ještě vyšší. Loni byla neúspěšnost v maturitních testech z matematiky přes 20,5 procenta, z češtiny dvě procenta a z cizích jazyků 2,6 procenta.

Ministr Chládek na tiskové konferenci uvedl, že je s ohledem na špatné výsledky potřeba změnit systém výuky matematiky i vzdělávání učitelů této aprobace.

"Výsledky matematiky jsou alarmující. Zjistili jsme neschopnost základních řešení, žákům chybí triviální logické uvažování. Ke zkoušce z matematiky se hlásí stále méně studentů," uvedl Chládek.

Co se týká jazyků, naprostá většina maturantů si vybrala angličtinu. Z té propadlo 4,4 procenta žáků, z němčiny 8,7 procenta, z ruštiny 2,2 procenta a z francouzštiny a španělštiny zhruba jedno procento žáků.

Letos se k ní přihlásilo 36 % žáků. Povinnou zkoušku z matematiky by při tom ministerstvo chtělo zavést v roce 2020.

Na školách nyní proběhne ústní část maturitních zkoušek, ta potrvá do 10. června. Celková neúspěšnost se v tuto chvíli odhaduje na 11 % z 87 600 přihlášených.

Chládek dále řekl, že je se současnou podobou maturity nespokojený. Je podle jeho názoru stále předražená a zbytečně administrativně zatížená. Psaní didaktických testů se ale letos obešlo poprvé bez výraznějších problémů.

 

Právě se děje

Další zprávy