Maturity dopadly hůře než loni, z matematiky propadlo 24 %

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2014 18:10
Ministr Chládek chce změnit vzdělávání učitelů matematiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Ministr školství Marcel Chládek oznámil výsledky didaktických testů státních maturit. Úspěšnost zaznamenala mírný propad, výrazně horší výsledky pak přinesly testy z matematiky. V té uspělo pouze 75,9 % studentů.  V českém jazyce to bylo naopak 97,3% a cizí jazyk zvládlo 96,4 %.

Všechny údaje se týkají žáků, kteří šli letos k maturitám poprvé. Po započítání repetentů z minulých let je neúspěšnost ve všech předmětech ještě vyšší. Loni byla neúspěšnost v maturitních testech z matematiky přes 20,5 procenta, z češtiny dvě procenta a z cizích jazyků 2,6 procenta.

Ministr Chládek na tiskové konferenci uvedl, že je s ohledem na špatné výsledky potřeba změnit systém výuky matematiky i vzdělávání učitelů této aprobace.

"Výsledky matematiky jsou alarmující. Zjistili jsme neschopnost základních řešení, žákům chybí triviální logické uvažování. Ke zkoušce z matematiky se hlásí stále méně studentů," uvedl Chládek.

Co se týká jazyků, naprostá většina maturantů si vybrala angličtinu. Z té propadlo 4,4 procenta žáků, z němčiny 8,7 procenta, z ruštiny 2,2 procenta a z francouzštiny a španělštiny zhruba jedno procento žáků.

Letos se k ní přihlásilo 36 % žáků. Povinnou zkoušku z matematiky by při tom ministerstvo chtělo zavést v roce 2020.

Na školách nyní proběhne ústní část maturitních zkoušek, ta potrvá do 10. června. Celková neúspěšnost se v tuto chvíli odhaduje na 11 % z 87 600 přihlášených.

Chládek dále řekl, že je se současnou podobou maturity nespokojený. Je podle jeho názoru stále předražená a zbytečně administrativně zatížená. Psaní didaktických testů se ale letos obešlo poprvé bez výraznějších problémů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy