Maturitu přece nemusí mít každý, tvrdí Dobeš

Tereza Krobová Tereza Krobová
30. 9. 2011 19:15
U státních maturit neuspělo pětkrát víc studentů než loni, Dobeš s tím počítal
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po zářijovém opravném termínu nezískalo maturitní vysvědčení téměř 14,5 procenta všech studentů. Pět procent se ke zkoušce nedostavilo, celých deset procent u ní selhalo.

To je téměř pětkrát víc lidí než loni, kdy zkouška probíhala naposledy podle starých osnov. Tehdy po opravných termínech nezískala maturitu dvě procenta maturantů.

Vysoké procento neúspěšných studentů je však o pět procent nižší, než se původně předpokládalo. Ještě loni v říjnu počítal ministr školství Josef Dobeš (VV) až s patnáctiprocentní neúspěšností.

"Maturita prostě není úplně pro každého. Více by mi vadilo, kdyby státní maturitu získalo 98 procent studentů, to by pak bylo něco špatně," uvedl. Podle ministra je proto nová státní maturita tvrdší a obtížnější.

Kamenem úrazu se letos stala němčina. Tu ani po podzimním termínu nesložilo čtrnáct procent maturantů. Za ní následuje matematika s deseti procenty. Naopak nejvíce studentů si poradilo s českým jazykem a angličtinou.

Zjistěte, jak byste v matematice uspěli vy:

"Výsledky z českého jazyka a literatury nepotvrzují hysterické a poplašné zprávy o nízké úrovni čtenářské gramotnosti studentů," chválí si maturitu ministr.

Ze špatných výsledků z matematiky a němčiny Dobeš obviňuje zejména vedení škol, které prý žáky na "vysokou laťku" nových maturit nedostatečně připravilo.

Na 169 školách byla celková neúspěšnost přes 50 procent, na 25 školách dokonce propadlo 70 procent maturantů. Na tyto školy chce poslat školní inspekci.

Novinkou státního systému maturit je dvojí obtížnost, kterou si každý student mohl zvolit. Většina z nich si však dle předpokladů zvolila jednodušší verzi zkoušek s tím, že obtížnější verze jim zatím k ničemu není. Vysoké školy ani potenciální zaměstnavatelé k výsledkům maturit zatím nepřihlížejí.

"Žáci vsadili hodně na jistotu," dodal ředitel CERMATU Petr Zelený. Podle něj by však přes 25 procent těch nejlepších ze základní části bez problému zvládlo i obtížnější verzi. „Uvažujeme proto o povinné vyšší úrovni pro gymnázia," řekl Dobeš.

Celkově si gymnazisté s maturitou poradili nejlépe, u zkoušky jich neuspělo půl procenta. Naopak nejvíc problémů udělala maturantům z nástavbového studia s necelými 25 procenty.

Povinný jazyk už příští rok

Ministr Dobeš nechce současnou podobu státních maturit zatím příliš měnit. „Tento rok bude ještě probíhat adaptační fáze," dodal.

V současné chvíli je povinná pouze maturita z českého jazyka a literatury. U druhé povinné zkoušky si student zvolí mezi matematikou a cizím jazykem. To se však má už příští rok změnit. Dobeš se však příliš razantních změn bojí. „Agresivní změny jako povinná zkouška z cizího jazyka by podle něj mohly vést ke zhroucení systému," řekl.

Neúspěšnost by se v tom případě mohla ze současných deseti procent zvednout až na 24.

Dobeš původně uvažoval i o tzv. „třízkouškovém systému", v němž by byla povinná zkouška jak z matematiky, tak z cizího jazyka. V tom případě by však mohla celková neúspěšnost stoupnout až na 43 procent. Model proto o rok odložil.

Premiéra státních maturit se od začátku potýkala s problémy i vlnou kritiků. Ti ji považují za nedotaženou, netransparentní a příliš jednoduchou. Studenti i ředitelé proti ní otevřeně protestovali.

Maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Celkem se k nim letos přihlásilo 98 760 maturantů, přičemž 77 procent z nich bylo z aktuálního ročníku. 

 

Právě se děje

Další zprávy