Maturanti, kteří měli špatnou známku ze slohu, se chtějí odvolat. Podpoří je sdružení češtinářů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2017 18:07
Někteří učitelé českého jazyka podpoří část maturantů, kteří se chtějí odvolat kvůli špatné známce ze slohové práce. Podle Společnosti učitelů českého jazyka a literatury jsou v hodnocení "závažné a nepochopitelné nejasnosti" a špatné hodnocení měla spousta studentů, kteří mají jinak skvělé studijní výsledky. Slohové práce se letos opět opravovaly centrálně. "Množí se případy jedničkářů, kteří mají didaktický test i ústní přes 90 procent a známku z českého jazyka jim zkazila známka tři či čtyři ze slohu," uvedla společnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Společnost učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) se chystá podpořit studenty s dobrými školními výsledky, kteří se chtějí odvolat kvůli špatné známce z maturitního slohu. Podle společnosti jsou v hodnocení "závažné a nepochopitelné nejasnosti". Informovala o tom mluvčí SUČJL Veronika Valíková. Slohové práce z češtiny se letos po třech letech znovu opravovaly centrálně.

"Na mnoha školách jsou velmi dobří studenti se svým hodnocením nespokojení. Množí se případy jedničkářů, kteří mají didaktický test i ústní přes 90 procent a známku z českého jazyka jim zkazila známka tři či čtyři ze slohu," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Maturity organizuje společnost Cermat. Její ředitel Jiří Zika před nedávnem řekl, že hodnocení slohů ještě není úplně ukončeno. Zpracované výsledky ukazují na mírné zhoršení, obavy z velkého poklesu úspěšnosti při centrálním opravování se ale nepotvrdily, uvedl Zika.

Podle společnosti češtinářů se někteří "velmi dobří studenti" hodlají odvolat. Hodnocení považují na nekorektní a neprofesionální. SUČJL je chce podpořit, v posouzení slohových prací našla "závažné a nepochopitelné nejasnosti".

U slohů se hodnotilo šest kritérií. Některá nejsou podle společnosti objektivní a závisí na pohledu hodnotitele, navíc se částečně překrývají. "Pravopisně i stylisticky slušně napsaným pracím byly z nepochopitelných důvodů strženy mnohdy i dva až tři body - celkový součet pak práci, kterou by běžně češtinář hodnotil známkou jedna až dva, zařadí do kategorie tři až čtyři," uvádí společnost. Týkalo se to třeba úvah, kdy studenti přišli o body třeba za odchýlení od tématu.

Studenti dostávají tabulku s body a komentář. Nedozvědí se prý ale, kde chyby udělali. Společnost češtinářů označila za nekorektní také to, že se maturanti své výsledky dozvídali těsně před ústní zkouškou v den jejího konání.

Jsem stoprocentně nadšená, byl to můj velký sen už několik let, chtěla jsem jít do zahraničí, uspěla jsem svojí všestranností, říká Barbora Davidová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 42 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy