Matka vykrmila syna, teď jí hrozí vězení

Kristina Winklerová
23. 7. 2009 11:07
Columbia - Čtrnáctiletý Alexander Draper z Jižní Karoliny váží 275 kg. Americký soud nyní řeší, zda potrestat jeho matku.
Alexander váží 275 kg. Čí je to vina?
Alexander váží 275 kg. Čí je to vina? | Foto: Repro CNN

Jerri Grayová se měla koncem května dostavit k soudu kvůli podezření, že zanedbává svého syna a ohrožuje tak jeho zdraví. Hrozilo, že jí chlapec bude odebrán.

Lékařská prohlídka "malého" Alexandera totiž odhalila, že mu hrozí vážná zdravotní rizika, a vše začala řešit sociální služba.

Ta se případy obézních dětí obvykle nezabývá. Výjimkou je, když může dítěti podle zdravotníků vzniknout vážná škoda, protože mu rodič neposkytuje nezbytnou zdravotní péči.

Devětačtyřicetiletá žena se ale s vyšetřováním nechtěla smířit a se synem uprchla. Policie je objevila až po několika dnech v Marylandu.

Právník: Vykrmil se sám

Grayová byla zatčena a v červnu obviněna. Syn jí byl dočasně odebrán z péče a v současnosti žije s pěstouny.

Případ v posledních dnech vyvolává otázku, zda je dětská obezita formou týrání a zda za ni rodiče mají být trestně odpovědní.

Obhájce Grayové je přesvědčen, že pokud soud jeho klientku odsoudí, vytvoří se nebezpečný precedens. Hrozilo by, že procesy s rodiči obézních dětí budou stále častější.

"Nejedná se přece o případ matky, která násilím krmí své dítě. Pokud by ho držela a nutila ho jíst, pak bych to chápal. Ale ona nemá prostředky, aby to dělala. Nemá dost peněz, aby nakoupila potřebné jídlo," uvedl Grant Varner pro USA Today.

Grayová podle něj dodržovala pokyny sociálních pracovníků, synovu stravu ale nezvládala kontrolovat neustále. Alexander tak snědl vše, na co dostal chuť, když byl ve škole nebo když měla jeho matka noční službu.

Vězení za obezitu? Zatím ne

Ve Spojených státech se přitom nejedná o první případ, kdy jsou rodiče obézních dětí obviněni ze zanedbání péče a z ohrožování.

Názory odborníků se různí. Podle zákonů většiny států je zločin, pokud se zdraví dítěte ocitne v bezprostředním ohrožení. Obezita ale za bezprostřední ohrožení považována není.

Všechny státy, které podobné případy zatím řešily, se proto rozhodly upravit právní normy a zahrnout do zanedbání péče také chorobnou obezitu. Žádný z rodičů ale dosud neskončil ve vězení.

Podle průzkumu deníku USA Today trpí v současnosti 30 procent amerických dětí ve věku deset až sedmnáct let nadváhou nebo obezitou.

 

Právě se děje

Další zprávy