reklama
 
 

Matka vězněného ruského hackera Nikulina požádala Zemana o pomoc při jeho vysvobození

Aktualizováno 15. 2. 2018 10:03
Matka vězněného údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina požádala Miloše Zemana o pomoc při osvobození jejího syna, napsal ruský list Izvestija. Hrad podle listu obdržení dopisu potvrdil.

Praha - Prezidentu Miloši Zemanovi přišel dopis od matky údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Matka požádala podle ruského listu Izvestija českého prezidenta o pomoc při osvobození jejího syna. Hrad doručení dopisu potvrdil.

"Dopis byl na Hrad doručen," řekl on-line deníku Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Následně se odmítl vyjadřovat k otázkám, zda prezident při osvobození Nikulina pomůže a jaké kroky k tomu učiní. "Další komentář k této záležitosti nebudu poskytovat," uzavřel mluvčí.

O zadrženého ruského hackera Nikulina, který byl před více než rokem zadržen v Česku, se přetahují Spojené státy s Ruskem, oba státy ho chtějí dostat z české vazby na své území.

Prezident Miloš Zeman se přitom už dvakrát tento rok přimlouval u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána za vydání hackera do Ruska.

Podle informací Aktuálně.cz a týdeníku Respekt se první schůzka s ministrem Pelikánem, který bude mít ohledně Nikulinova vydání poslední slovo, uskutečnila začátkem ledna a měla jediný bod: vydání zadržovaného ruského občana. Podruhé se pak prezident Zeman Pelikána vyptával, jak to s vydáním vypadá, před dvěma týdny po jmenování soudců na Pražském hradě.

Ani ministr spravedlnosti, ani Hrad informace Aktuálně.cz a Respektu nepopřeli. Ministr spravedlnosti ale obsah schůzek odmítl blíže rozvádět. "Nechci se k tomu vyjadřovat," řekl Pelikán.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček před pár dny sdělil, že u schůzek nebyl, a proto k nim nemůže nic říct. Zeptat se na zjištění přímo hlavy státu Ovčáček následně odmítl.

O Nikulinovo vydání se přetahují Spojené státy s Ruskem a oba státy ho chtějí dostat z české vazby co nejrychleji na svoje území. V USA ho obviňují z krádeže dat na různých sociálních sítích a tamní vyšetřovatelé jsou zřejmě přesvědčeni, že zná i pozadí operací ruské kybernetické války proti Západu.

Rusové jej zase po zadržení v Praze obvinili z několik let starého prohřešku, kterého se dopustil ve své vlasti.

autoři: Lukáš Prchal, ČTK | 15. 2. 2018 9:22

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama