Matka popáleného dítěte už nevěřila, že policie uspěje

Markéta Chaloupská, Petra Sasínová
13. 8. 2009 23:00
Policie potvrdila, že zadržela několik lidí podezřelých ze žhářského útoku ve Vítkově.
Po čtyřech měsících policisté zatkli v Bruntále lidi, které podezřívají ze žhářského útoku ve Vítkově. Těžce popálena byla dvouletá holčička, vážná zranění utrapěli i rodiče.
Po čtyřech měsících policisté zatkli v Bruntále lidi, které podezřívají ze žhářského útoku ve Vítkově. Těžce popálena byla dvouletá holčička, vážná zranění utrapěli i rodiče. | Foto: Repro ČT

Ostrava - Matku těžce popálené Natálie z Vítkova Annu Sivákovou zastihla zpráva, že policisté po téměř čtyřech měsících vyšetřování konečně zatkli podezřelé, když se chystala za dcerou do nemocncie.

"Je to dobrá zpráva. Mám radost. Ani jsem už nevěřila, že policisté něco zjistí. Jen doufám, že chytili ty pravé," řekla Aktuálně.cz Anna Siváková. Věří, že teď také skončí dohady o tom, že dům si snad zapálili sami.

Ještě větší radost má ale z toho, že dcera už žije bez přístrojů, pije, jí, hýbe se. "Držela jsem ji za ručičku a ona se mne chytila," řekla.

I když policie zatím podrobnosti tají, podle neoficiálních informací jde o lidi z řad pravicových extrémistů z Bruntálska. To potvrzuje, že šlo o rasově motivovaný útok. O tom od začátku svědčil způsob provedení útoku třemi zápalnými lahvemi. Útočníci je vhodili do domu plného spících lidí a dětí.

Do včerejšího dne to přitom vypadalo, že policie nemá žádnou stopu. Opak se ale zdál být pravdou.

"Policie zadržela v souvislosti s útokem několik podezřelých osob. Probíhají výslechy a další úkony. Podrobnosti zveřejníme zítra," řekla Aktuálně.cz mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Zločin ve Vítkově odsoudila řada politiků. Například ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. 

"Jsem rád, že policie dospěla k podezřelým," řekl Kocáb. Dodal, že před časem žádal ministra vnitra, nejvyšší státní zástupkyni a policejního prezidenta, aby ho informovali, jak pokračuje vyšetřování. Ani on nechtěl zatím prozradit žádné podrobnosti.

Jen aby to byli ti praví

"Už jsme byli z toho zoufalí. Zdálo se nám, že každý měsíc se snižuje naděje na dopadení viníků. To by bylo velmi špatné," řekl předseda ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, který rodinu od útoku navštěvuje a pomáhá, jak může.

Také on doufá, že policisté dopadli skutečné viníky, kteří stanou před soudem a budou ve spravedlivém procesu přísně potrestáni. Dodal, že některé podobné útoky totiž skončily neobjasněny, anebo útočníci vyvázli s mírnými tresty.

Kumar Vishwanathan pomáhá rodině z Vítkova, která se stala obětí krutého útoku.
Kumar Vishwanathan pomáhá rodině z Vítkova, která se stala obětí krutého útoku. | Foto: Tomáš Netočný

"Měli jsme výhrady k práci policie ve Vítkově, ale doufali jsme ve schopnosti severomoravské policie. Je vidět, že případ šetřili pečlivě. Zřejmě měli delší dobu nějaké stopy, ale nechali si to pro sebe," dodal Vishwanathan.

Dženo chce vyplatit odměnu

Věří, že laxní přístup při potírání extremistů skončil, a že si Česko i celá střední Evropa uvědomuje, jak jsou tato hnutí a skupiny nebezpečné. Agentury právě také vydaly zprávu, že Německo a Maďarsko zakázalo pochody na památku nacistického zločince Rudolfa Hesse.

Romské sdružení Dženo vypsalo odměnu padesát tisíc pro toho, kdo pomůže odhalit viníka útoku ve Vítkově. „Ta odměna stále platí. Pokud šetření skončí úspěšně a zjistíme, že policii pomohl konkrétní svědek, odměnu vyplatíme," slíbil předseda sdružení Ivan Veselý.

Přemýšlí, že zvrat ve vyšetřování mohl přinést třeba svědek, který slyšel, jak se někdo zločinem ve Vítkově chlubí.

Je podle něho velmi dobrá zpráva, že fašisté, kteří mají útok pravděpodobně na svědomí, nebudou dál chodit volně po ulicích. "Snad teď také přestanou spekulace, že za útokem stojí romští lichváři," podotkl.

Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka policii pochválil. „Policejní prezident slíbil, že pachatele najdou. Snad jsou to skutečně oni. Myslím si, že svou roli hrálo, že veřejnost a média případu věnovala velikou pozornost, policie chtěla uspět a vyšetřování svěřila nejlepším specialistům na extrémismus," míní Stojka.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy