Soud zamítl odškodné matce policistky, která se zastřelila

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 26. 2. 2015 13:16
Soud potvrdil, že k sexuálnímu obtěžování ze strany nadřízeného docházelo, ale nelze prokázat, že vedlo ženu k sebevraždě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Před čtyřmi lety se policistka Martina Olšáková zastřelila přímo ve své kanceláři. Její matka Stanislava Olšáková je přesvědčena, že za to může sexuální šikana ze strany jejího nadřízeného – a od Krajského ředitelství policie v Praze proto chtěla odškodné ve výši tři miliony korun.

Městský soud v Praze sice ve čtvrtek její žalobu zamítl, ale policii současně podrobil zdrcující kritice. "Je nepochybné, že k sexuálnímu obtěžování docházelo. Ale nebyla prokázána souvislost se sebevraždou, aby mohla být policii kladena za vinu," uvedl soudce Tomáš Novosad.

Celou dobu si vykali

Martinu Olšákovou našli její kolegové v pondělí 19. července 2010 ráno v její kanceláři s prostřelenou hlavou poté, co vyrazili dveře. Na stole ležel ručně psaný dopis na rozloučenou.

Policista Petr Burian, který údajně sexuální šikanou dohnal k sebevraždě svoji podřízenou Martinu Olšákovou, jde svědčit k soudu.
Policista Petr Burian, který údajně sexuální šikanou dohnal k sebevraždě svoji podřízenou Martinu Olšákovou, jde svědčit k soudu. | Foto: Marek Pokorný

"Cítím se strašlivě bezmocná a odkázaná na vůli někoho, kdo nade mnou má moc, protože mi na práci u policie záleží," napsala na adresu svého nadřízeného Petra Buriana. Poslední kapkou zřejmě bylo to, že když se krátce předtím odhodlala k výpovědi, napsal jí Burian podle ní nepříznivé hodnocení.

Olšáková nastoupila k policii v roce 2008, o pouhý rok později uspěla v konkurzu na místo u pražské hospodářské kriminálky – mnozí zkušenější policisté na takový postup přitom čekají několik let. Jenže vzápětí si začala stěžovat na nového šéfa, jímž byl Burian. "Říkala, že jí buzeruje, dělá sexistické návrhy. Doporučil jsem jí, ať se nechá přeložit," popsal ve výpovědi bývalý kolega Olšákové Jaroslav Vít.

Jenže Olšáková naopak začala s Burianem intimně žít - i přes to, že byl ženatý. A jak to vypadá, poměr s ním udržovala jen proto, že jí na práci u policie záleželo. To, že ten vztah nebyl zcela normální, nasvědčuje i to, že si spolu nadále vykali. "Byla podle mě sexuálně vydíraná," je přesvědčen Vít, který po smrti Olšákové dal podnět na inspekci, protože je přesvědčen, že Burian Olšákovou k sebevraždě dohnal.

Generální inspekce bezpečnostních sborů Buriana poté prověřovala pro podezření z trestného činu účasti na sebevraždě. "Inspekce to odložila, protože se to neprokázalo," uvedl advokát policie Petr Machálek.

Podle advokáta Olšákové Václava Lásky ale inspekce ani k jinému výsledku dojít nemohla, protože prověřovala nesmyslný čin. "Ta účast na sebevraždě v tom opravdu nebyla. Měla se ale zabývat podezřením z vydírání nebo útisku," uvedl Láska.

Trpěla prý depresemi

Policie ale to, že by měla jakkoli vinu na sebevraždě Olšákové, odmítá. "Trpěla depresemi a psychickou labilitou. Byla opakovaně vyzývána, aby zahájila léčbu," řekl Machálek, ale nevysvětlil, jak je tedy možné, že jako psychicky labilní prošla přísnými psychologickými testy, které jsou podmínkou práce u policie a zejména elitního policejního útvaru, a že nadále ve své práci zůstávala.

Podle Lásky je tu možné vysvětlení, proč coby údajně psychicky labilní a navíc po pouhých 14 měsících práce u policie uspěla. Ve výběrové komisi seděl i Burian a jako vedoucí oddělení, kam Olšáková poté nastoupila, v ní měl i významné slovo. "Je otázkou, zda tehdy neupřednostňoval svoji sexuální touhu před povinností vzít co nejkvalitnějšího zájemce," podotkl Láska.

Před soudem vypovídal i sám Burian – ten ale požádal, aby jeho výpověď byla bez přítomnosti médií, a soud mu vyhověl.

Soud si nechal vypracovat i posudek od sexuologa Petra Weisse. Ten potvrdil, že Olšáková trpěla depresemi a emoční labilitou. A současně došel k tomu, že neřešená sexuální šikana na pracovišti mohla k jejímu kroku významně přispět – ale současně to nelze jednoznačně prokázat.

Co kdyby nás žaloval

Sám Burian byl nakonec za svůj „nevhodný vztah“ s Olšákovou v roce 2010 potrestán – nadřízení mu srazili pět procent z platu po dobu svou měsíců. "To, zda to bylo dostatečné, nemá zdejší soud pravomoc řešit," podotkl soudce Novosad.

Ale ostře zkritizoval to, že Burian dál působí na stejném místě. „Je nepochopitelné, že zůstal ve stejné funkci. To jednoznačně ukazuje na selhání krajského ředitelství policie,“ uvedl Novosad. "Na daném pracovišti si nesjednalo pořádek, a to jak za života paní Olšákové, tak poté, co spáchala sebevraždu," dodal soudce s tím, že to však nelze spojovat s odpovědností za sebevraždu Olšákové.

A jak to, že Burian na svém místě zůstal, vysvětluje samotná policie? "Procházel výběrovými řízeními, hodnocením nadřízených. A od té doby neměl žádné problémy," vysvětluje právník Machálek a poukazuje na to, že Burian dostal výše zmíněný trest.

A podle ekonomického náměstka pražské policie Pavla Dombrovského v tom hrálo roli i to, že inspekce žádné Burianovo vážnější pochybení neshledala. "Jak by soud přihlédl k oprávněné žalobě pana Buriana, že byl odstraněn z funkce," zeptal se řečnickou otázkou Dombrovský.

Sám Láska přes to, že s žalobou neuspěl, svoji prohru nebere jako neúspěch. Podle něj šlo o odškodné až ve druhé řadě. "Hlavním účelem žaloby bylo, aby se rozkrylo sexuální obtěžování, které tam probíhá a které současné vedení policie považuje za normální a nijak ho neřeší," uvedl a dodal, že Olšáková nebyla jediná, komu se něco podobného dělo a děje – akorát že ona to řešila sebevraždou. To, zda se odvolá, proto nechtěl předpovídat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy