Matematika srazila maturanty, u zkoušky propadla čtvrtina

ČTK Adéla Skoupá, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2015 13:54
Celkově v maturitních testech neuspělo 15,7 procenta středoškoláků. Sporné otázky na výpočet kužele i o Jidášovi, byly podle kontrol v pořádku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V maturitních testech letos neuspělo 15,7 procenta středoškoláků. Nejhorší výsledky byly v matematice, kterou nezvládlo téměř 24 procent maturantů. Každý pátý žák zase propadl z němčiny. Nejlépe dopadla gymnázia, nejhůře maturanti v nástavbovém studiu. Průběžné výsledky jarního termínu státních maturit na dnešní tiskové konferenci oznámil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Všechny údaje se týkají těch, kteří maturitu skládají poprvé. Maturitní test z češtiny, který povinně psali všichni středoškoláci, neudělalo 6,5 procenta. Z angličtiny, která byla nejčastěji vybíraným cizím jazykem, propadlo 6,3 procenta maturantů.

Výrazně se lišily výsledky na jednotlivých typech škol. Zatímco na gymnáziích neuspělo 1,7 procenta maturantů, na nástavbách na druhém konci spektra 43,6 procenta studentů. Mezi těmito extrémy se umístily střední odborné školy se 17,3 procenta propadlých a maturitní obory na středních odborných učilištích, kde neuspěla třetina učňů. Ministr školství upozornil, že mnohdy průměr celého typu škol srážejí dolů jednotlivé problematické obory.

Na vině velké neúspěšnosti u některých oborů je podle ministra školství Marcela Chládka špatná výuka na druhých stupních základních škol. “Po pilotáži přijímacích zkoušek se ukazuje, že se na některé typy škol hlásí studenti, kteří mají již po nástupu na školu výsledky, které s velkou pravděpodobností ukazují, že nedojdou k maturitě,” míní ministr.

Už teď je proto podle něj jasné, že se ministerstvo zaměří na zlepšení výuky na druhých stupních základních škol. Hlavně na matematiku a jazyky. Právě u těchto předmětů si vedli žáci jako tradičně nejhůře, úspěšnost u matematiky se ale oproti loňsku mírně zvýšila. "Děti nemají v matematice představivost a nepoužívají selský rozum. Matematika by se měla učit zábavnou formou, aby z ní neměli žáci trauma," říká Chládek.

Dnešní žáci neumí jazyky

Kromě toho, že mají podle výsledků studenti problémy s otevřenými otázkami, potíže jim působí i jazyky. "Nechci se nikoho dotknout, ale již z prvních výsledků je zřejmé, že se k matematice přihlašují mnohdy horší studenti. Protože z jazyka umí říct pouze ano a ne," vysvětluje Chládek. Podle Jiřího Zíky, ředitele ministerské organizace Cermat, která státní maturity organizuje, navíc výrazně klesá zájem středoškoláků o maturitu z němčiny. "Angličtina se stává dominantním jazykem. Od zavedení státních maturit v roce 2011 poklesl vzorek maturantů z němčiny o polovinu," vysvětluje Zíka. Chládek ale upozorňuje, že němčina je dnes stále důležitá a její výuku chce na školách podpořit.

Pět odborníků z Cermatu bude nyní výsledky maturit podrobně analyzovat. Výsledky budou k dispozici za měsíc. Chládek si od nich slibuje podklady pro změny ve školství. Zaměří se například na obory nebo školy, u kterých žáci nejvíce propadávají. "Na to bude navazovat diskuse o tom, jestli je u některých oborů nutné dělat maturitu," doplňuje ministr. Označí také například gymnázia, u kterých jsou studenti výrazně neúspěšnější než jinde. Podle ministra jim ale nehrozí bezprostřední zrušení, bude se jim prý snažit nabídnout metodickou podporu.

Výsledky také ukázaly, že se na některých školách v minulosti výrazně opisovalo. "Na konkrétní škole, kterou teď nechci jmenovat, byl výrazný rozdíl mezi tím, když tam byla na kontrole průběhu testů Česká školní inspekce a když ne," doplnil Chládek.

Kužel i Jidáš jsou v pořádku

Průběh maturit byl podle šéfa Cermatu Jiřího Zíky hladký a bez problému. A otázky, na které si studenti hojně stěžovali na internetu, byly v pořádku. Shledala to i speciální komise. "Diskuse v médiích je s prominutím mimo mísu, nikde nebudeme uznávat více výsledků, úlohy byly naprosto jednoznačné," říká Zíka.

Jednoznačné zadání s jedinou možnou odpovědí tak měla podle odborných komisí otázka zaměřená na výpočet povrchu papírové čepice, kterou jako spornou označil matematik Oldřich Botlík i otázka o Jidáši, která byla zařazena v testu z českého jazyka.

Úloha o výpočtu plochy papíru potřebné k výrobě čepice ve tvaru kornoutu měla podle Botlíka problematicky formulované zadání, nebylo jasné, zda mají maturanti počítat povrch pláště kužele s podstavou, nebo bez ní. Vzhledem k tomu, že šlo o čepici, se nabízelo vypočítat povrch bez dna. Při aplikaci striktně matematických kritérií ale podle něj jednoznačně vyplývalo, že maturanti měli počítat plochu celého rotačního kužele včetně podstavy.

Cermat jako správnou hodnotil jen odpověď vycházející z výpočtu bez podstavy. Zíka to považuje za jednoznačné a připomněl, že i v testech vytvářených matematikem Botlíkem se objevují obdobně formulované úlohy. Správnou odpověď vyplnila zhruba polovina maturantů. Nezaváhalo přitom bezmála osmdesát procent z těch, kteří patřily do čtvrtiny nejlepších.

Zhruba stejnou úspěšnost měla i otázka v maturitním testu z češtiny, která vyvolala bouřlivé reakce na sociálních sítích. Mělo se v ní doplnit jméno Jidáš před přízvisko Iškariotský a v souvislosti se zradou a třiceti stříbrnými. Doplnění jména biblické postavy považovala řada z maturantů za nepřiměřeně obtížné a upozorňovala, že znalost bible není povinná. Komise ale dospěly k závěru, že otázka je v souladu s rámcovými vzdělávacími programy, takže do testu patří.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy