Matějská na Václaváku? Byla to jen zkouška, dům dle památkářů barevně blikat nebude

Jakub Heller Jakub Heller
22. 6. 2020 18:52
Fasáda domu bliká všemi barvami a ze všeho nejvíce připomíná vánoční stromeček. Záběry Flow Building - nové budovy na Václavském náměstí v Praze - se bleskově šíří po sociálních sítích. Stavba, kterou milovníci staré Prahy od počátku kritizují, tak vyvolala další odpor. Z náměstí dělá pouť, myslí si část Pražanů. Památkáři ale ujišťují, že to byla jen technologická zkouška a dům blikat nebude.
Nová budova Flow na Václavském náměstí v Praze hraje všemi barvami. Dle investora i památkářů však šlo jen o technologickou zkoušku. | Video: Eva Rajlichová

Praze je často vytýkáno, že připomíná spíš skanzen a že se brání všem výdobytkům moderní architektury. Když se proto minulý týden fasáda jednoho z nejviditelnějších domů na Václavském náměstí rozblikala v barvách duhy,  přilákalo to okamžitě pozornost. Takto výrazná dekorace rozhodně není v okolí zvykem. 

Jak ale zjistila redakce Aktuálně.cz, jednalo se o pouhý test technologie. Podle šéfa pražských památkářů Jiřího Skalického pochází záběry z přípravy na zkoušku nasvícení celého objektu, která proběhla o den později a na které už byli přítomni památkáři. "To, co koluje na sítích a z čeho je zbytečný humbuk a hysterie, kterou si někteří rádi přisvojili, rozhodně na Václavském náměstí svítit nebude," říká Skalický.

Přesto však téměř celá fasáda jednoho z domů na nejslavnějším českém náměstí svítit bude. Své okolí památkové rezervace však bude zřejmě ozařovat mnohem méně výraznými barvami, než nyní kolují po internetu.

"Šlo skutečně jen o test. Budova bude osvětlena bíle a intenzita i teplota této bílé barvy byly dohodnuty se zástupci pražského odboru památkové péče. Toto osvětlení bylo vždy součástí návrhu budovy," říká Alexandra Drozdová ze společnosti Best Communications, která s médii komunikuje za investora stavby, společnost Flow East. Stejně tak i blikání světel podle ní bylo pouze součástí testu a ve výsledku by fasáda měla svítit jednotně.

Podle fotografií z testu pro památkáře by osvětlení Flow Building mělo vypadat spíš nějak takhle:

Foto: MHMP

Jasno má investor i v tom, jestli se desítky metrů rozzářených trubic k Václavskému náměstí vůbec hodí. "Charakteristické externí osvětlení k budovám na Václavském náměstí patří a je jeho součástí od časů vynalezení elektřiny. Dům značky Baťa, hotel Juliš a další funkcionalistické budovy zde vyrostly s tím, že jejich součástí budou nejmodernější dobové osvětlovací technologie. Na tuto tradici dnes navazuje i Flow Building," dodává Drozdová.

Prozatím vyloučila, že by dům mohl třeba na Vánoce svítit bílo-červeně a na svatého Patrika zeleně. "V tuto chvíli bude dům osvětlen pouze bíle, jak bylo odsouhlaseno památkáři. Pokud by zde byl zájem barvu osvětlení u zvláštních příležitostí měnit, stane se tak opět pouze po schválení s odpovědnými úřady," dodává Drozdová.

Pozůstatek minulosti

Někteří Pražané už však na sociálních sítích volají po odpovědnosti politiků a úředníků, kteří takové osvětlení na Václavském náměstí povolili. Volat po nich ale budou zřejmě marně, protože většina z nich už dávno ve funkci není. 

Stavba kontroverzní budovy na rohu náměstí se totiž táhne už dlouhých třináct let. "Světelná část té fasády byla součástí dokumentace k územnímu řízení, která byla podaná na magistrát už před osmi lety. Bylo to schválené za jiného vedení města i jiného památkového odboru," říká Kristýna Drápalová, poradkyně Petra Zemana, předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj a památkovou péči.

Také Skalický tvrdí, že s tím, jak dům vypadá, a s tím, že svítí, nemá sám nic společného. "Typ a tvar fasády včetně výrazu byl povolen odborem památkové péče před rokem 2012, před mým příchodem na magistrát. Nyní už nemáme možnost fasádu ovlivnit," říká šéf památkářů.

Dodává však, že barevně blikající fasádu by na Václavském náměstí nestrpěl. "Již osm let bojujeme s podobnými výstřelky v rámci našich rozhodovacích kompetencí svěřených nám legislativními pravidly a nikdy jsme nic podobného nepovolovali. Nechápu, proč bychom svoji rozhodovací praxi měli měnit," říká Skalický. 

Pražští památkáři podle něj nyní měří svítivost, intenzitu a zbarvení světla. Další světelná zkouška má proběhnout na konci léta. Poté by už mělo být jasnější, jak bude fasáda domu vypadat za každodenního provozu.

Skalický však ke kritice veřejnosti dodává, že pouhý fakt, že je fasáda osvětlená, ještě není důvodem pro odpor památkářů. "Řeší se to vždy případ od případu," vysvětluje Skalický. Zatímco barevné osvětlení se podle něj do památkové rezervace nehodí, například bílá decentní světla mohou být v pořádku. "Tlumené teplé odstíny nasvícení byly již aplikovány na různých místech," říká.

Kritizovaná stavba

Podle Drozdové je jediným důvodem, proč vůbec osvětlení Flow Building  barevné kombinace zvládá, potřeba upravit na přání památkářů teplotu a intenzitu bílé barvy, kterou fasáda bude mít. "S využitím jednobarevné světelné instalace toto není možné a světla by bylo třeba vždy fyzicky měnit," říká.

Flow Building už je z větší části hotová a její kolaudace je podle informací Hospodářských novin v plánu na letošní červenec. Společnost Primark se do ní se svou levnou módou nastěhuje nejspíš na podzim. V nadzemních patrech budova nabídne 15 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z nichž je nyní neobsazená třetina.

Není to poprvé, co budova budí rozbroje. Už okolnosti jejího vzniku jí u řady lidí zajistily místo na seznamu nenáviděných staveb. Než totiž na rohu Václavského náměstí s Opletalovou ulicí mohla vůbec nějaká nová budova vzniknout, musel investor nejprve strhnout budovu starou.

Nové skleněné obchodní centrum vyrostlo na místě chátrající budovy tiskárny a především neorenesančního domu z roku 1880. Část veřejnosti chtěla demolici zabránit a tlačila na ministerstvo, aby budovu prohlásilo za kulturní památku. Na to však resort nepřistoupil a v polovině roku 2018 investor začal se stavbou Flow Building.

Videomapping na budově Národního muzea | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy