Matějská na Václaváku? Byla to jen zkouška, dům dle památkářů barevně blikat nebude

Jakub Heller Jakub Heller
22. 6. 2020 18:52
Fasáda domu bliká všemi barvami a ze všeho nejvíce připomíná vánoční stromeček. Záběry Flow Building - nové budovy na Václavském náměstí v Praze - se bleskově šíří po sociálních sítích. Stavba, kterou milovníci staré Prahy od počátku kritizují, tak vyvolala další odpor. Z náměstí dělá pouť, myslí si část Pražanů. Památkáři ale ujišťují, že to byla jen technologická zkouška a dům blikat nebude.
Nová budova Flow na Václavském náměstí v Praze hraje všemi barvami. Dle investora i památkářů však šlo jen o technologickou zkoušku. | Video: Eva Rajlichová

Praze je často vytýkáno, že připomíná spíš skanzen a že se brání všem výdobytkům moderní architektury. Když se proto minulý týden fasáda jednoho z nejviditelnějších domů na Václavském náměstí rozblikala v barvách duhy,  přilákalo to okamžitě pozornost. Takto výrazná dekorace rozhodně není v okolí zvykem. 

Jak ale zjistila redakce Aktuálně.cz, jednalo se o pouhý test technologie. Podle šéfa pražských památkářů Jiřího Skalického pochází záběry z přípravy na zkoušku nasvícení celého objektu, která proběhla o den později a na které už byli přítomni památkáři. "To, co koluje na sítích a z čeho je zbytečný humbuk a hysterie, kterou si někteří rádi přisvojili, rozhodně na Václavském náměstí svítit nebude," říká Skalický.

Přesto však téměř celá fasáda jednoho z domů na nejslavnějším českém náměstí svítit bude. Své okolí památkové rezervace však bude zřejmě ozařovat mnohem méně výraznými barvami, než nyní kolují po internetu.

"Šlo skutečně jen o test. Budova bude osvětlena bíle a intenzita i teplota této bílé barvy byly dohodnuty se zástupci pražského odboru památkové péče. Toto osvětlení bylo vždy součástí návrhu budovy," říká Alexandra Drozdová ze společnosti Best Communications, která s médii komunikuje za investora stavby, společnost Flow East. Stejně tak i blikání světel podle ní bylo pouze součástí testu a ve výsledku by fasáda měla svítit jednotně.

Podle fotografií z testu pro památkáře by osvětlení Flow Building mělo vypadat spíš nějak takhle:

Foto: MHMP

Jasno má investor i v tom, jestli se desítky metrů rozzářených trubic k Václavskému náměstí vůbec hodí. "Charakteristické externí osvětlení k budovám na Václavském náměstí patří a je jeho součástí od časů vynalezení elektřiny. Dům značky Baťa, hotel Juliš a další funkcionalistické budovy zde vyrostly s tím, že jejich součástí budou nejmodernější dobové osvětlovací technologie. Na tuto tradici dnes navazuje i Flow Building," dodává Drozdová.

Prozatím vyloučila, že by dům mohl třeba na Vánoce svítit bílo-červeně a na svatého Patrika zeleně. "V tuto chvíli bude dům osvětlen pouze bíle, jak bylo odsouhlaseno památkáři. Pokud by zde byl zájem barvu osvětlení u zvláštních příležitostí měnit, stane se tak opět pouze po schválení s odpovědnými úřady," dodává Drozdová.

Pozůstatek minulosti

Někteří Pražané už však na sociálních sítích volají po odpovědnosti politiků a úředníků, kteří takové osvětlení na Václavském náměstí povolili. Volat po nich ale budou zřejmě marně, protože většina z nich už dávno ve funkci není. 

Stavba kontroverzní budovy na rohu náměstí se totiž táhne už dlouhých třináct let. "Světelná část té fasády byla součástí dokumentace k územnímu řízení, která byla podaná na magistrát už před osmi lety. Bylo to schválené za jiného vedení města i jiného památkového odboru," říká Kristýna Drápalová, poradkyně Petra Zemana, předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj a památkovou péči.

Také Skalický tvrdí, že s tím, jak dům vypadá, a s tím, že svítí, nemá sám nic společného. "Typ a tvar fasády včetně výrazu byl povolen odborem památkové péče před rokem 2012, před mým příchodem na magistrát. Nyní už nemáme možnost fasádu ovlivnit," říká šéf památkářů.

Dodává však, že barevně blikající fasádu by na Václavském náměstí nestrpěl. "Již osm let bojujeme s podobnými výstřelky v rámci našich rozhodovacích kompetencí svěřených nám legislativními pravidly a nikdy jsme nic podobného nepovolovali. Nechápu, proč bychom svoji rozhodovací praxi měli měnit," říká Skalický. 

Pražští památkáři podle něj nyní měří svítivost, intenzitu a zbarvení světla. Další světelná zkouška má proběhnout na konci léta. Poté by už mělo být jasnější, jak bude fasáda domu vypadat za každodenního provozu.

Skalický však ke kritice veřejnosti dodává, že pouhý fakt, že je fasáda osvětlená, ještě není důvodem pro odpor památkářů. "Řeší se to vždy případ od případu," vysvětluje Skalický. Zatímco barevné osvětlení se podle něj do památkové rezervace nehodí, například bílá decentní světla mohou být v pořádku. "Tlumené teplé odstíny nasvícení byly již aplikovány na různých místech," říká.

Kritizovaná stavba

Podle Drozdové je jediným důvodem, proč vůbec osvětlení Flow Building  barevné kombinace zvládá, potřeba upravit na přání památkářů teplotu a intenzitu bílé barvy, kterou fasáda bude mít. "S využitím jednobarevné světelné instalace toto není možné a světla by bylo třeba vždy fyzicky měnit," říká.

Flow Building už je z větší části hotová a její kolaudace je podle informací Hospodářských novin v plánu na letošní červenec. Společnost Primark se do ní se svou levnou módou nastěhuje nejspíš na podzim. V nadzemních patrech budova nabídne 15 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z nichž je nyní neobsazená třetina.

Není to poprvé, co budova budí rozbroje. Už okolnosti jejího vzniku jí u řady lidí zajistily místo na seznamu nenáviděných staveb. Než totiž na rohu Václavského náměstí s Opletalovou ulicí mohla vůbec nějaká nová budova vzniknout, musel investor nejprve strhnout budovu starou.

Nové skleněné obchodní centrum vyrostlo na místě chátrající budovy tiskárny a především neorenesančního domu z roku 1880. Část veřejnosti chtěla demolici zabránit a tlačila na ministerstvo, aby budovu prohlásilo za kulturní památku. Na to však resort nepřistoupil a v polovině roku 2018 investor začal se stavbou Flow Building.

Videomapping na budově Národního muzea | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 9 minutami

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 27 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy