reklama
 
 

Matěj Bárta: Politiku Vítkovi nevyčítám, ABL dál rostla

9. 4. 2012 20:30
Rozhovor s bratrem Víta Bárty o politice, byznysu, zakázkách a kauzách ABL

Praha - Je to tak trochu paradox. Bezpečnostní agentura ABL i přesto, že loni plnila média svými skandály, dál ekonomicky rostla.

Tvrdí to Matěj Bárta, který byl jejím generálním ředitelem do doby, než agentura na začátku března změnila svůj název na Mark2 Corporation.

Obrat se ABL v roce 2011 zvýšil o více než 300 milionů na 1,2 miliardy korun.

Aféry ABL odstartovala informace, že její detektivové sledovali politiky, například bývalou starostku ODS Martu Šorfovou. Kvůli kauze nakonec přišel šéf poslanců Věcí veřejných a Matějův bratr Vít Bárta o křeslo ministra dopravy.

"Neprojevilo se to tak, že by to ovlivnilo tu společnost jaksi dramaticky," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bárta, který je nyní šéfem dozorčí rady.

K bezpečnostní agentuře se prý dostaly i odposlechy mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. To, že by skutečně ABL nahrávky v minulosti měla, Bárta nevyloučil.

A.cz: Nikdy jste neměl chuť jít do politiky?

Jsem povahově založen tak, že politika je něco, co mě neláká, a jsem přesvědčen, že svět se dá měnit i z toho komerčního sektoru, možná menšími krůčky. Otevřeně říkám, že bych nevydržel sedět tak dlouho a poslouchat některé ty názory. To je něco, co neumím.

A.cz: A bratrovi jste nevyčítal, že do politiky šel? Měli jste společně firmu, která fungovala, funguje i teď, ale ztratila svou image před veřejností.

Je to něco nového, s čím se musíme vyrovnávat. Jedno japonské přísloví říká, že po každém dešti je země ještě pevnější. Výčitky tady nejsou na místě. Bylo to jeho osobní rozhodnutí, je svéprávný člověk.

A.cz: Vy sice tvrdíte, že se snažíte být apolitičtí, ale do té politiky jste spadli už tím, že váš bratr byl u Věcí veřejných v době, kdy byl šéfem ABL. Takže tam to propojení bylo. Bilancovali jste, co to pro vaši firmu znamenalo?

Řekl bych to, že jsme se stali démonickou společností, která má neuvěřitelné možnosti, vlivy a možná i svůj satelitní systém na oběžné dráze. To je to gró. Na druhou stranu, naše společnost dál roste i přes ekonomickou krizi.

A.cz: I přestože je za vaší firmou několik kauz, tak vy říkáte, že neustále rostete?

Ano, v komerčním sektoru, do státního se nehlásíme. My vysvětlujeme na jasných argumentech, že nejsme propojeni s politikou, nemáme s politikou nic společného, nepodporujeme ji.

A.cz: Takže na čáře hospodářských výsledků se angažmá vašeho bratra neprojevilo?

Neprojevilo se to tak, že by to ovlivnilo tu společnost jaksi dramaticky. Nějakou zakázku získáte, o nějakou přijdete.

A.cz: Hlásili jste se třeba do soutěže na ochranu nádraží pro České dráhy?

My jsme se tam ani nehlásili, ani nejsme subdodavatelem. Nikdy jsme nebyli společností, která by eminentně chtěla růst do státní správy a získávat zakázky. To portfolio je z 95 procent tvořeno komerční sférou, čili těch pět procent jsou zakázky ze samosprávy a státní správy.

A.cz: Veřejné zakázky vás teda už nezajímají?

Velmi pečlivě bychom zvažovali, jaké zakázky by nás zajímaly, za jakých podmínek by byly vypsány, zda by byly transparentní.

A.cz: Jak budete řešit poslední případ, kdy vyšly najevo odposlechy, které se měly dostat i do ABL?

Já to budu těžko řešit, protože k tomu nemám více informací. Počkám, jaký to bude mít další vývoj.

A.cz: Můžete vyloučit, že některý váš pracovník odposlechy koupil?

Já nad tím nechci spekulovat. Je to velmi citlivé téma.

A.cz: A svým způsobem, poškodí vás to?

Nevím, v tento okamžik na to nemám jasný názor. Já jsem z toho byl překvapen. Vím, že tady nic nemám, nedisponuju, je to z nějaké historie.

A.cz: Takže v současné době nemůžete jasně říct, že ABL nic takového neměla?

Ptáte se mě, jestli mohu vyloučit, co se stalo v historii. Těžko se mi na to odpovídá. Já to prostě nevím.

A.cz: Se změnou názvu firmy předpokládám, že jste museli změnit i loga na oblečení zaměstnanců, smlouvy atd. Kolik vás to všechno stálo?

Kolik nás to bude stát, vyčíslené máme. Já to beru ale za naše interní informace. Nicméně to je projekt, který bude nějakou dobu trvat, nelze to udělat ze dne na den.

A.cz: Tak v jakém řádu se pohybujete?

Určitě se bavíme o milionech.

A.cz: Takže do deseti milionů?

Berte to jako naši interní informaci.

A.cz: Praha vám poslala výpověď na správu pražských památek. Přihlásíte se do výběrového řízení znovu?

Pro nás je to zajímavé v tom, že když jsme do něj nastupovali, tak jsme říkali, že je to dlouhodobý projekt, na několik let. Viděli jsme v tom příležitost. Meziročně se nám návštěvnost pražských věží zvyšuje. My jsme ještě nedokázali maximum a dostali jsme výpověď. Rádi se výběrového řízení zúčastníme, pokud vůbec nějaké bude.

A.cz: Výpověď je od nového radního za TOP 09 Václava Novotného. Ten nechává prověřit i další smlouvy, které s Prahou máte. Nevnímáte to jako politický boj?

Já jsem velmi opatrný hodnotit to, jaké jsou pravé důvody té výpovědi. Myslíme si, že práci odvádíme dobře. Nemáme kromě nějakých drobností impulsy o tom, že by něco bylo špatně. Jaké jsou pravé důvody těchto rozhodnutí, o tom bych velmi nerad spekuloval.

autoři: Petr Holub, Radek Nohl | 9. 4. 2012 20:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama