Dvojí metr a ryzí domněnky, kritizuje soud žalobce v kauze CASA. Obžalobu na Parkanovou smetl

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 3. 10. 2016 17:31
Žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze musí spolu s policií došetřit případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, které hrozí až osmileté vězení za nákup letounů CASA. Obžalobu jim vrátila soudkyně Markéta Binderová, která jejich dosavadní postup ostře zkritizovala. A poukázala na to, že zatímco v tomto případě Parkanové vyčítají chybějící znalecký posudek, v podobném naopak poslali před soud jejího podřízeného za to, že za posudky peníze zbytečně utratil.
Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z dvojího metru obvinila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová žalobce, kteří poslali před soud bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Ta čelila obžalobě, že při nákupu předražených dopravních letounů CASA způsobila státu škodu nejméně 818 milionů korun. Vyplývá to z usnesení o vrácení případu k došetření, které bývalá ministryně vyvěsila na svých stránkách.

Žalobci stavěli zejména na tom, že si Parkanová při nákupu nenechala zpracovat externí znalecký posudek, který by předražení zabránil.

"V jiné trestní věci byla k zdejšímu soudu naopak podána obžaloba na pracovníka ministerstva obrany, který se naopak na externí subjekty obracel, čímž se měl dle státního zastupitelství dopustit nehospodárného nakládání s penězi státu," poukázala ale na rozpolcenost požadavků státního zastupitelství Binderová.

Ta upozornila i na to, že nelze pouze porovnávat jednotlivé ceny, za něž se letouny v minulosti prodávaly. Ale musí se brát v úvahu i servis, záruka a také doba, ve které bylo dané zboží pořízeno. A z obžaloby není jasné, že to orgány činné v trestním řízení provedly.

Podle soudkyně tak nelze akceptovat postup, kdy je až dodatečně stanovena průměrná cena z dosud provedených obchodů. "Viděno ad absurdum by v případě použité metodiky bylo třeba označit za protiprávní veškeré obchodní případy, kdy bylo nakoupeno za nadprůměrnou cenu," uvedla Binderová.

Že se chtěla zalíbit Topolánkovi? Odkud to máte?

Soudkyně navíc odmítla i druhý argument obžaloby, a to, že se Parkanová uvedeného jednání dopustila úmyslně, aby si vylepšila postavení ve vládě a zabránila svému odvolání, které prý plánoval tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Případ Casa

Duben 2009 - Vláda Mirka Topolánka v demisi schvaluje nákup čtyř nákladních letounů Casa za 3,6 miliardy korun

Rok 2011 - Letouny nemohou létat, mají řadu závad.

Červen 2012 - Policie žádá sněmovnu o vydání Parkanové. Podle ní nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných letounů. Stát tak prý přišel o 658 milionů korun. Poslanci Parkanovou vydávají poměrem hlasů 117 ku 45. Spolu s ní je stíhán ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Srpen 2013 - Parkanová zveřejňuje na svém webu veškeré výpovědi svědků v její kauze. Úřad pro ochranu osobních údajů jí kvůli tomu dal pokutu, Parkanová proti ní podala žalobu.

Prosinec 2015 - Státní zástupce podává k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 obžalobu za porušení povinnosti při správě cizího majetku, oběma hrozí osmileté vězení. Dvě soudkyně odmítají případ projednávat, prý jsou podjaté.

"Toto nelze označit než za ryzí domněnky, které se neopírají o žádné důkazy," uvedla Binderová a poukázala na výpověď Topolánka v přípravném řízení, který uvedl, že sice ministerstvo jako celek kritizoval, ale s prací samotné Parkanové byl spokojen a o její výměně neuvažoval.

Podle Binderové jak policie, tak žalobci nejednali podle zásady "při pochybnostech ve prospěch obviněného", ale naopak "v právním státě neaplikovatelné zásady při pochybnostech v neprospěch obviněného". Orgány činné v trestním řízení se budou muset proto s oběma výtkami vypořádat.

A co ty bitevníky?

A stejně tak se musejí vypořádat s tím, že jeden letoun CASA byl vyměněn za tři bitevníky L 159.

"Je třeba zkoumat i náklady, které stát ušetřil tím, že se zbavil několika zakonzervovaných bitevníků L 159, kde je notorietou, že náklady na jejich udržování jsou obrovské," dodala soudkyně s tím, že policie vůbec nezkoumala linku, nakolik tato výměna pomohla k tomu, aby se stát zbavil i dalších zakonzervovaných bitevníků a ušetřil náklady na jejich udržování.

"V daném případě se rozhodně nejedná o případ, kdy by bylo zjištěno umělé navýšení ceny zboží nakupovaného státem a následný odklon její části k rukám dalšího subjektu," uvedla Binderová, podle níž mají policie a žalobci - pokud se skutečně domnívají, že zakázka byla předražená - toto vypátrat.

Napřete svoji aktivitu. Nebo se s tím smiřte

"Nezbývá, než jim doporučit, aby v tomto směru napřeli maximální možnou aktivitu, a pokud se jim takové zjištění nepodaří učinit, aby to vzali jako fakt, se kterým jim nezbude než se smířit," dodala. A podle ní to samé platí při prokázání úmyslu. A pokud se jim ani toto nepodaří, tak by měli řešit, zda jde o nedbalostní trestný čin a zda již v tom případě není promlčen.

Soudkyně navíc poukázala na to, že Parkanovou vydala sněmovna ke stíhání na základě obvinění z úmyslného trestného činu. A pokud by šlo nakonec "pouze" o neúmyslný trestný čin, tak je otázka, zda je její vydání platné.

Vrchní státní zastupitelství s vrácením případu nesouhlasí a oznámilo, že proti usnesení soudu podá stížnost. "Důvody pro vrácení věci v něm uvedené nelze akceptovat," uvedl žalobce Marek Bodlák, který byl pod obžalobou podepsán.

"Pokud pak jde o aplikaci zásady in dubio pro reo (při pochybnostech ve prospěch - pozn. red.), touto zásadou se při svém rozhodování řídí toliko soud nikoli orgány přípravného řízení. Tento argument soudu lze s odkazem na trestní řád označit za zcela nepřípadný," dodal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy