Čtyřletí bakaláři, roční magistři. Masarykova univerzita plánuje velké změny, chce snížit "úmrtnost"

Markéta Hronová Markéta Hronová
8. 9. 2017 14:06
Čtyřicet procent studentů Masarykovy univerzity nedokončí studium. Brzy zjistí, že si vybrali špatný obor, nebo si jich původně zapsali víc a nechali si jen jeden. Rektor univerzity Mikuláš Bek se na to rozhodl zareagovat změnou struktury studia. Dvouoborové programy budou mít jeden hlavní a jeden vedlejší obor, který si ale studenti zvolí až po roce na vysoké škole. Chtěli by také zavést čtyřleté bakalářské obory s jednoletým navazujícím magisterským studiem. "Zejména v IT oborech by to bylo výhodné," míní Bek. Do nových oborů se studenti budou moct hlásit v roce 2019.
Masarykova univerzita chystá velké změny ve struktuře studia.
Masarykova univerzita chystá velké změny ve struktuře studia. | Foto: David Kohout

Praha - Doba se mění, na vysoké školy chodí mnohem více studentů, kteří často ani nevědí, čemu přesně by se chtěli věnovat. Výsledkem je 40 procent studentů, kteří předčasně ukončí studium. Nejčastěji odejdou studovat jiný obor.

"Je to mnohem vyšší míra než v okolních zemích. Ve Velké Británii nedávno řešili jako velký problém sedmiprocentní 'úmrtnost' studentů," uvádí rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. 

Proto se rozhodli, že změní strukturu studia. Chtějí mít více dvouoborových programů. Ty na rozdíl od současných nabídnou jeden hlavní obor, který bude tvořit 66 procent studia, a jeden vedlejší s dotací 33 procent, který si ale studenti vyberou až po roce studia.

"Je to prostor pro humanitní studenty, aby si mohli vzít nějaký obor související s informačními technologiemi, které budou v budoucnu potřebovat všechny profese, nebo třeba statistiku. A obráceně - studenti přírodovědných či technických oborů si budou moci přibrat třeba právo," dává příklad Bek.

Tato změna by se měla týkat hlavně bakalářských programů, pro magisterské studium zase univerzita chystá větší výběr obecněji zaměřených programů s následnou možností výběru hlubší specializace.

Bek upozorňuje na to, že taková změna potrvá. Přistupují k ní i kvůli novému vysokoškolskému zákonu, který mění systém žádostí o akreditace. Na změnách by se mělo pracovat v roce 2018, od září 2019 by se už studenti mohli hlásit do inovovaných studijních programů.

Akreditační komisi nahradil Národní akreditační úřad, který určil nová pravidla pro žádosti o akreditace. Kromě možnosti nabízet studium hlavního a vedlejšího oboru přináší takzvanou institucionální akreditaci. Ta umožní vysokým školám, jež splní přísné podmínky, samostatně rozhodovat o studijních programech, zavádět je, upravovat nebo rušit.

Čtyřletý bakalář a jednoletý magistr

Masarykova univerzita uvažuje i tom, že některé obory, které byly dosud rozdělené na tři roky bakalářského a dva roky magisterského studia, by nahradilo čtyřleté magisterské studium a jednoletý navazující magisterský program.

"Dovedu si to představit u informatických oborů, kde nám spousta studentů odchází už v průběhu studia do zaměstnání. Nebo na lékařských fakultách v neregulovaných obrech, třeba obsluha některých složitých strojů," dává příklad Bek. 

Jednoletý magistr by zase vyhovoval těm, kteří si chtějí doplnit vzdělání v pozdějším věku, kdy už pracují, a nevyhovuje jim forma kombinovaného studia. "Někdy může být lepší dát si rok pauzu a studiu se věnovat naplno, než se ho snažit, mnohdy neúspěšně, ve dvou letech skloubit s prací," míní Bek.

O tom, jak přesně bude vypadat nabídka studijních programů na jednotlivých fakultách, se zatím na škole intenzivně jedná. Jasno bude během následujících měsíců.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy