Foto: Masaryk před 90 lety navštívil Svatou zemi. Inkognito a jako první hlava státu na světě

Foto: Masaryk před 90 lety navštívil Svatou zemi. Inkognito a jako první hlava státu na světě
V židovské čtvrti jeruzalémského Starého města se Masaryk setkal s rabínem československého původu Josefem Chajimem Sonnenfeldem (na snímku). Průvodce po Jeruzalémě mu dělal filosof Hugo Bergman, pražský rodák, který se do země zaslíbené vystěhoval už v roce 1920. Bergman byl prvním rektorem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. I tu Masaryk navštívil.
Masaryk se během návštěvy s věncem zastavil u hrobu židovského esejisty Achada Ha-Ama, jedné z nejvýraznějších osobností sionistického hnutí, který zemřel krátce před Masarykovou návštěvou.
Ulička, kde se Masaryk setkal s rabínem Sonnenfeldem, dnes už vypadá jinak. Autor výstavy Robert Řehák se ale v Jeruzalémě setkal s rabínovým pravnukem. Na místě, kde se Masaryk setkal s Josefem Chajimem Sonnenfeldem, pořídili tuto fotografii.
Po Svaté zemi se Masaryk pohyboval převážně autem. Z Tel Avivu zamířil do Šekemu (dnešního palestinského Nábulusu), kde je podle Tóry pohřbený patriarcha Josef. Pak se vydal na sever země, kde si prohlédl pohraniční kibuc Deganija Alef, Kafarnaum, kde podle Bible kázal a konal zázraky Ježíš Kristus, či Haifu. Na severu Izraele se také nachází kibuc Kfar Masaryk. Založili ho zde židovští imigranti z Československa a Litvy v roce 1940. Pak se Masaryk vydal vlakem na jih do Egypta, následně opět vlakem do Jeruzaléma, v jehož blízkosti navštívil i Betlém a Jericho.
Foto: archiv Národního muzea
Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
16. 12. 2017 20:33
V Národním muzeu jsou do půli ledna k vidění dosud nepublikované snímky z návštěvy prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka ve Svaté zemi. Československý prezident se do budoucího Izraele vydal v roce 1927 jako první hlava státu na světě. V tu dobu neexistovalo Československo ještě ani deset let. V britském mandátním území Palestina bylo židovské osídlení, takzvaný Jišuv. Masaryk na jeho návštěvu z bezpečnostních důvodů přicestoval pod cizím jménem. Masarykova izraelská cesta byla pojatá jako širší návštěva kolébek civilizace, kromě Svaté země navštívil také místa v Řecku a Egyptě.
 

Právě se děje

Další zprávy