Masakr v horách Čechy neodradil, pojedou s vojáky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 7. 2013 14:05
Velehory jsou nebezpečné vždy, jsme zvyklí na riziko, říká horolezec Tomáš Petreček
Tomáš Petreček, český horolezec, reprezentant v extrémních sportech, hasič.
Tomáš Petreček, český horolezec, reprezentant v extrémních sportech, hasič. | Foto: http://tomaspetrecek.cz/

Opava - Nedávný útok na skupinu horolezců v pákistánské oblasti základního tábora pod Nanga Parbat vyděsil celý sportovní svět. Česká expedice s účastí Tomáše Petrečka, Marka Holečka, Zdeňka Hrubého a Marka Novotného své plány kvůli této smutné události nemění. 10. července vyráží na jedenáctou nejvyšší horu světa Gašerbrum I (8068 m).

V místním jazyce se jí říká Krásná hora. Nachází se v pohoří Karákoram na hranici Pákistánu s Čínou. Tomáš Petreček patří k nejlepším outdoorovým sportovcům v České republice, nicméně Gašerbrum I bude teprve jeho druhým pokusem o zdolání osmitisícovky. Plány má přesto smělé, budou-li tomu podmínky nahrávat, pokusí se výprava o prvovýstup.

V expedici se spolu s ostatními kolegy rozhodl pokračovat navzdory nedávnému teroristickému útoku na horolezecký základní tábor.

Dostalo se jim prý ujištění o bezpečnosti od pákistánských úřadů, českého velvyslanectví i pořádající agentury. "Pohyb v takovýchto horách je nebezpečný sám o sobě. A k teroristickému útoku může dojít kdekoliv na světě," říká také v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tomáš Petreček.

Aktuálně.cz: Co rozhodlo o tom, že se ke Gašerbrumu vydáte i přes nedávný teroristický útok pod Nanga Parbat?

Tomáš Petreček: Expedici jsme plánovali dlouho. Nakonec rozhodlo to, že nás pákistánská vláda opakovaně ujistila, že bude všechno v pořádku. Říkala, že do oblasti, kam jedeme, tedy do základního tábora pod Gašerbrum I je minimální nebezpečí, neboť jsou tam vojenské jednotky. Podpořila nás také česká ambasáda, říkala, že by to mělo být všechno v pohodě. Rozhodlo tedy doporučení těchto dvou institucí.

A.cz: Libor Uher v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz říkal, že už v zimě ho varovali, aby se letos nevydával pod Broad Peak, že je v oblasti špatná bezpečnostní situace. Také říkal, že doufá, že si rozmyslíte Gašerbrum. Jaké máte reakce od kolegů - českých horolezců na vaše rozhodnutí vyrazit?

Libor mi to říkal už půl roku zpátky, dávno před teroristickým útokem pod Nanga Parbat, že se tam zhoršila bezpečnostní situace. On v oblasti několikrát byl a zažil několik negativních příhod. Liborův názor znám, jsme kamarádi a jsme spolu v kontaktu. Nakonec jsme se ale rozhodli, že pojedeme.

A.cz: Co jste si třeba vyslechli od manželek či přítelkyň? Nebo již jsou zvyklé, že expedice jsou vždycky riskantní?

Díky tomu teroristickému útoku je to ještě napjatější než jindy. Určitě to pro ně není zrovna nejjednodušší nás tam pustit. Jde vždy o to rozhodnout se. On ostatně pohyb po takovýchto horách je nebezpečný sám o sobě, riziko tu vždy je, že se může přihodit cokoliv. A že se v oblasti stal teroristický útok? Ten se může stát kdykoliv a kdekoliv jinde. Takovéto nebezpečí hrozí všude na světě. Kdybychom takto uvažovali, asi bychom nejezdili nikdy nikam.

A.cz: Změnily se přece jen částečně vaše plány?

Do poslední chvíle jsme hlavně řešili, zda se nakonec pojede, nebo nepojede. Kromě pákistánské vlády a české ambasády nám odjezd doporučila i agentura, která to pořádá. Dali nám písemně, že to bude bezpečné. Jedinou změnou je, že z Islamabádu jsme měli jet autem, ale nakonec se budeme přepravovat letecky, což je určitě bezpečnější.

Gasherbrum I, "Krásná hora", 8068 m.n.m..
Gasherbrum I, "Krásná hora", 8068 m.n.m.. | Foto: Archiv Kateřiny Piechowicz

A.cz: Posílíte nějak osobní bezpečnost? Třeba místo jednoho styčného důstojníka budete mít početnější ochranku?

Včera přišel e-mail od pákistánské vlády a ta nám sdělila, že dostaneme přidělenou vojenskou jednotku, která půjde s námi.

Expedice Gašerbrum I 2013

Pohoří Karákorám je dlouhé více než 500 km. G1, 11. nejvyšší hora světa, leží v těsné blízkosti druhé nejvyšší hory na světě - obávané K2. Obě hory jsou od sebe vzdáleny pouze 25 kilometrů. Z masívu Gašerbrum vyrůstá 7vrcholů, které měří nad 7 000 m a jsou označeny římskými číslicemi.

Na Gašerbrum I vede několik výstupových cest. Česká expedice se nahoru vydá Japonským kuloárem, kde se bude aklimatizovat. Postupně horolezci vybudují výškový tábor C1 (6400 m. n. m.), C2 (7000 m. n. m.), High camp (7300 m. n. m.) a odsud se vydají na vrchol.

Pokud k tomu budou podmínky, pokusí se o prvovýstup.

A.cz: Je cítit z komunikace s pákistánskými úřady, že se snaží co nejdříve vše dostat do normálních kolejí a zajistit bezpečnost pro horolezecké expedice, které pro ně znamenají nezanedbatelný příjem?

Ano, v té komunikaci je to naprosto zřejmé, stále se omlouvají za to, co se stalo pod Nanga Parbat, že došlo k tomu, k čemu došlo. Všemožně se snaží bezpečnost zajistit, říkají, že by se to již nemělo stát, což ale samozřejmě nemohou zaručit. Nicméně ta snaha je zřetelná, je to skutečně jejich velký zdroj příjmů.

A.cz:  Budete si najímat nosiče na místě mezi Pákistánci? Změní se něco na tomto zvyku?
Budou to Pákistánci. Ti Pákistánci tam jsou normální lidé, nemáme s nimi problém, není důvod nic měnit.

A.cz: Kde se nachází base camp pod Gašerbrumy? Jak byste popsal toto místo z hlediska dostupnosti, odlehlosti a bezpečnosti?

Je to šest dnů pěšky od nejbližšího místa, kam se ještě dá dojet džípem. Dokonce je ještě v této výšce poslední vojenská jednotka, jde o nejvýše položenou jednotku v Pákistánu. Tudíž by tam mělo být bezpečno.

A.cz:  Jak to odhadujete, bude pod Gašerbrumy či v sousedním base campu pod K2 plno? Nebo je zážitek z útoku na horolezce příliš čerstvý?

Určitě si to někteří rozmyslí a nepojedou všichni, ale zároveň máme i zprávy, že tam rozhodně nebudeme sami. Na místě bude dost expedic.

 

Právě se děje

Další zprávy