Je to poctivý úředník, je ubohé do něj kopat, zastal se Babiš nepopulárního Janečka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 11. 2018 15:55
Debata o odchodu mocného generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka, který požádal ve čtvrtek o své odvolání, se přenesla do Poslanecké sněmovny. Poté, co opoziční poslanec Stanislav Blaha z ODS působení Janečka v rámci interpelací na premiéra Andreje Babiše kritizoval, vystoupil šéf vlády na jeho obhajobu.
Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček požádal 1. listopadu o odvolání, chce skončit k 27. prosinci
Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček požádal 1. listopadu o odvolání, chce skončit k 27. prosinci | Foto: DVTV

Praha - Když v posledních měsících zaznělo v Poslanecké sněmovně jméno generálního ředitele Finanční správy Martina Janečky, téměř vždy se tak stalo v nepříliš lichotivých souvislostech. Opoziční poslanci totiž často kritizovali chování "finančáků" a z odpovědnosti vinili právě Janečka. Při čtvrtečních interpelacích na Andreje Babiše však zaznělo na adresu Janečka několik pochvalných vět - a to přímo z úst premiéra.

"V první řadě musím říci, že si pana Janečka vážím, je to čestný člověk," začal předseda vlády, který reagoval na interpelaci opozičního poslance Stanislava Blahy z ODS. Toho zajímalo, jestli bude Janeček, jehož označil za oblíbence Babiše, hradit škody, které podle jeho názoru Finanční správa způsobila - například kvůli zajišťovacím příkazům.

"Já si pana Janečka profesně vážím, je za ním obrovská práce, můžu mu za stát jedině poděkovat. EET je jediný digitální projekt za poslední léta, který fungoval za šest měsíců s minimálními náklady. Ty se už dávno vrátily. Zinkasovali jsme deset miliard," řekl Babiš s tím, že Janeček se významně podílel i na zavedení kontrolního hlášení a "zničení Prahy jako daňového ráje". 

Pokud jde konkrétně o zajišťovací příkazy, podle Babiše šlo o dědictví předchůdců Janečka. "Pan Janeček udělal plno práce, a pokud do něj teď někteří kopou, tak je to ubohé. Je to loajální, nezávislý státní zaměstnanec, není to žádný můj oblíbenec, odchází s čistým stolem," ohradil se premiér.

Blaha později reagoval na slovní výměnu s Babišem ještě na Twitteru. "Dozvěděl jsem se, že Martin Janeček žádnou škodu neudělal, stojí za ním plno práce a ještě nám zavedl EET. Já bych dodal, že díky němu zkrachovala řada firem, stojí za ním třeba lustrování svatebčanů, a EET je fakt už jen třešnička na tomhle hodně hořkém dortu," tvrdí Blaha.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). "O tomto svém kroku jsem uvažoval několik měsíců. Jedná se o mé osobní rozhodnutí," řekl Janeček ke svému nynějšímu odchodu.

Na místo šéfa Finanční správy bude v následujících dnech vypsáno výběrové řízení. Janečkův nástupce by měl být s ohledem na termíny dané zákonem o státní službě znám do konce roku, uvedlo ministerstvo financí. Podle některých médií je hlavním adeptem na funkci Janečkova dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

 

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix. Karel Abraham v královské třídě MotoGP vystartuje z 18. místa.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel čtvrtý čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Abraham byl na osychající trati šestý v první části kvalifikace a do druhé nepostoupil. Do závodu vyrazí ze šesté řady. Desátou pole position v sezoně si zajistil již jistý mistr světa Marc Márquez ze Španělska.

V Moto2 pojede z nejvýhodnější pozice na startu poprvé v sezoně a teprve potřetí v kariéře Ital Luca Marini.

Kvalifikace na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 2:09,293, 2. López (Šp./Honda) -0,086, 3. Suzuki (Jap./Honda) -0,333, …7. Kornfeil -0,863, Salač (oba ČR/KTM) nenastoupil.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 2:00,985, 2. Fernández (Šp./Kalex) -1,148, 3. Baldassarri (It./Kalex) -1,227.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:45,763, 2. Morbidelli (It./Yamaha) -0,132, 3. Quartararo(Fr./Yamaha) -0,181, …18. Abraham (ČR/Ducati) - nepostoupil do 2. části kvalifikace.

Další zprávy